Parkeerzorgen rond nieuw Ravesteynplein iiiiiiiiiliii H^aaasi 7 MiPaiSfBAi wiÊnvtmiït.kiÈM Voorlopig geen zorgboerderij in Dishoek OUDE VUILSTORT ZONNEPARK Inwoners van Koudekerke en Dishoek kunnen mei volgend jaar koffie zetten, strijken en stofzuigen met hun eigen elektriciteit. Dan ligt er net buiten het dorp aan de Braamweg een zonneparkdat voldoende energie levert voor het merendeel van de huishoudens. De bouw van dat eigen park start half januari en telt straks 10.400 panelen die genoeg energie leveren om 900 van de 1300 huishoudens van de beide dorpen te voorzien. Het is een belangrijke stap naar een energieneutraal Koudekerke, al dus John van Wallenburg. Hij is één van de drijvende krachten achter het project. „In onze dorpsvisie staat dat we in 2030 energieneutraal willen zijn. Om dat te bereiken, moet er wat gebeuren. Met alleen dat op schrijven ben je er niet. Zo kwa men we samen met de dorpsraad op het idee om op de oude vuil- stort aan de Braamweg een eigen zonnepark aan te leggen. Hij is meer dan twintig jaar geleden af gedekt en ligt daar maar. Door daar een energiepark aan te leggen, zor gen we ervoor dat hij weer nuttig wordt gebruikt." Om het project daadwerkelijk vorm te geven, is de Coöperatie Energieneutraal Koudekerke/Dis- DISHOEK De boerderij aan de Strandweg 6 in Dishoek wordt voorlopig geen zorgboerderij, zoals deze krant zaterdag meldde. Een potentiële koper van de boerderij heeft wel plannen om daar jongeren op te vangen. Om die reden stapte ze naar de ge meente waarna het dagelijks be stuur meldde dat het in principe akkoord kan gaan met een der gelijk plan. Nu moet ze de boerderij nog kopen om haar plannen uit te kunnen voeren. Volgens make laar Michel van Opbergen is er nog geen enkel akkoord over de verkoop. Daar worden 183 woningen ge sloopt en 127 huizen en apparte menten teruggebouwd. In dezelfde hofjesvorm met binnenplein en buitenring van huizen als er nu staat, maar veel compacter en ener giezuiniger: gasloos en met zonne panelen op de daken. De nieuwe bewoners zullen vaker en meer au to's bezitten dan de mensen die er nu wonen. Dat doet de omwonen den vrezen dat de huidige parkeer druk, die al hoog is, nog groter wordt. Vooral omdat de nieuwe be woners niet op het centrale plein mogen parkeren. Rondom de Nieuwe Bonedijke- laan lijdt de buurt al onder de vele parkerende medewerkers van zie kenhuis ADRZ, die niet op het be taalde ziekenhuisterrein willen staan. Daar komt aandacht voor, be loofde de projectleider van de ge meente, Olaf Cornelius. Op een enkeling na woont haast niemand meer in het deel van de oude Ravesteijnbuurt - nu nog met ij, straks met y - dat grenst aan het schoolplein van De Combinatie, aan de Hogeweg. De andere helft van de buurt, richting Arbeids- straat, raakt de komende maanden ook in hoog tempo leeg. Als eind 2019 de huidige bewoners naar el ders verhuisd zijn, moet de sloop al begonnen zijn. Daar voor worden de huizen ontdaan van asbest. De sanering valt in de zwaarste catego rie, waarbij huizen ingepakt wor den en de asbest via sluizen wordt afgevoerd. Medio 2022 moet het nieuwe Ra vesteynplein af zijn. émrwM. w —■■KBMBffir rffc-.ilK '^isiögS hoek opgericht en samenwerking gezocht met Zeeuwind. „Want die heeft de kennis om zo'n project daadwerkelijk van de grond te krijgen." Volgens Van Wallenburg breekt nu het moment aan om obligaties uit te zetten onder de inwoners zodat ze daadwerkelijk kunnen participeren. „Het gaat om obliga ties van 250 euro het stuk. Eigen onderzoek leerde dat heel wat mensen interesse hebben om op die manier deel te nemen. Er zijn er die meerdere obligaties willen en er zijn er ook die willen begin- We hopen twintig procentvan de kosten te dekken nen met één." Hij verwacht dat ook bedrijven deelnemen aan het project en hoopt dat het lukt mini maal 4,5 ton bij elkaar te krijgen. „Zodat de coöperatie voldoende geld heeft om twintig procent van de kosten te dekken. Zeeuwind staat garant voor het andere deel." Maar ook als het niet lukt dat be drag bij elkaar te krijgen, gaat de bouw door. „Wij geloven er in. Die obligatiehouders komen er. Mis schien niet direct. Want zo zijn Zeeuwen, die wachten eerst af." Hij rekent ook voor dat dankzij dat park Koudekerke straks jaarlijks 1130 ton CO2 minder uitstoot. „Dat is toch behoorlijk wat." Het zonnepark is het eerste pro ject van de plaatselijke coöperatie. Van Wallenburg verwacht dat er daarna nog andere volgen. „Want er is nog veel werk te verzetten om Koudekerke helemaal energieneu traal te maken." Zo denkt hij al na over het plaatsen van zonnepane len op daken van bedrijven en het aanleggen van een heel grote bat terij bij het dorp. „Zodat we onze eigen energie op kunnen slaan en gebruiken als het nodig is." dinsdag 20 november 2018 WA Strijken op Koudekerkse stroom Emile Calon Koudekerke Parkeerruimte was gisteravond de grootste zorg van omwonen den van het toekomstig nieuwe Ravesteynplein in Vlissingen. Zeker zestig mensen, meest om wonenden, kwamen af op de presentatie die woningcorpora tie L'Escaut en de gemeente Vlissingen gaven in brede school De Combinatie over de buurt in het Middengebied. Claudia Sondervan Vlissingen Het Ravesteynplein wordt een stuk korter, illustratievgarchitecten mmB John van Wallenburg bij de oude vuilstort waar 10.400 zonnepanelen komen, foto ruben oreel -John van Wallenburg, initiatiefnemer Dinsdag 20 november is vanaf 19.30 uur in de Couburg in Kou dekerke een bijeenkomst om be langstellenden te informeren over (deelname aan) het project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39