Korter kamperen ondanks de zon Waterdunen nog niet klaar voor zeewater 4 Goede zomer zorgt niet voor veel meer campinggasten in Zeeland WÉÉmm Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was weliswaar sprake van een stijging van het aantal gas ten (van 262.000 naar 272.000), maar de kampeerders bleven ge middeld iets korter. Het aantal overnachtingen in een tent, caravan of camper daalde van 800.000 in de maanden juli en augustus van 2017 naar 793.000 dit jaar. Het aantal gasten in de totale ver- blijfsrecreatie, dus inclusief vakan tieparken en hotels, nam in de va kantiemaanden daarentegen wel sterk toe: van 670.000 naar 726.000. Meer dan de helft van de gasten kwam dit jaar uit het buitenland. In de CBS-cijfers van vorig jaar waren de Nederlandse vakantiegangers in Zeeland nog nipt in de meerder heid. Duitsers Het aantal toeristische overnach tingen nam ook toe in Zeeland, zij het naar verhouding minder sterk dan het aantal gasten, van 3,7 naar 3,8 miljoen. Bijna 2 miljoen overnachtingen kwamen voor rekening van gasten uit het buitenland. 249.000 Duit sers waren goed voor 1,5 miljoen overnachtingen in Zeeland. Dat zijn 70.000 overnachtingen meer dan in de vakantiemaanden van 2017. Duitsers vormen in Zeeland verreweg de grootste groep buiten landse toeristen. De Belgen volgen op ruime af stand. Het aantal 'Belgische' over nachtingen groeide relatief sterk in de vakantiemaanden juli en augus tus: van 306.000 naar 362.000. Verder vallen de Zwitserse toe risten op in de statistieken. Met 18.000 overnachtingen vormen zij na de Duitsers en de Belgen, de grootste groep. Vorig jaar werden 14.000 overnachtingen betaald vanaf een Zwitserse bankrekening. Voor het eerst passeerden ook de Amerikaanse toeristen in juli en augustus de ondergrens van dui zend overnachtingen in Zeeland, Zwitsers vormen met 18.000 overnachtingen na de Duitsers en de Belgen de grootste groep toeristen in Zeeland waardoor ze nu te vinden zijn in de statistiek van het CBS. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is niet de enige die het aantal toeristische overnachtingen in Zee land telt. Het Kenniscentrum Kust toerisme in Viissingen kwam afge lopen zomer tot veel hogere aantal len. Boot en tweede huis Zo meldde het Kenniscentrum dat in 2017 niet 10 miljoen (het cijfer van het CBS) maar 17,1 miljoen toe ristische overnachtingen waren ge weest in Zeeland. Het Kenniscen trum Kusttoerisme kwam tot dit getal op basis van de gemeentelijke toeristenbelasting en een onder zoek onder vaste gasten. Dat zijn de mensen met een boot, tweede huis of eigen recreatiewoning, die het CBS niet meetelt als vakantiegan ger. Het is nog onzeker of volgend jaar zeewater Waterdunen in- en uitstroomt. De gebouwde getijdenduiker voldoet nog niet aan de veiligheidseisen, aldus de provincie. Zij voert met het waterschap momenteel intensief overleg om tot een oplossing te komen. Aan het natuur- en recrea tiegebied ten westen van Breskens wordt al jaren gewerkt. In opdracht van de provincie heeft waterschap Scheldestromen enkele jaren gele den de getijdenduiker aangelegd. Deze is bedoeld om water uit de Westerschelde door te laten naar Waterdunen en omgekeerd. De duiker is onderdeel van de water kering. Binnenkort begint het uitgraven van de inlaatkreek. Deze zal de ge tijdenduiker verbinden met het krekengebied dat is aangelegd. Zo kan twee keer per dag zeewater het gebied in- en uitstromen en ontstaat er getij dennatuur. Volgens de jongste planning zou de getijdenduiker in september 2019 open moeten gaan. Toch kan het waterschap dat niet garande ren, zegt de provincie, die de regie heeft over de ontwikkeling van Waterdunen. Het is onzeker of het inzetten van de duiker wel voldoet aan de Waterwet. Als de schuiven open gaan, moet de veiligheid van het achterliggende gebied zijn ver zekerd. Gedeputeerde Ben de Reu zei afgelopen vrijdag in de statencom missie ruimte dat uit een voorlo pig adviesrapport blijkt dat dat nog niet het geval is. „Dat betekent dat we naar oplossingen moeten zoeken: wat moet er gebeuren om wel aan die toets te voldoen en wat kost dat?" SGP-Statenlid Joan van Burg reageerde verbijsterd. „Dit is de sleutel van het project! Als dit niet wordt goedgekeurd, heeft heel Waterdunen geen zin gehad. Dat zou een enorme afgang zijn." Hij herinnerde eraan dat het project er mede is gekomen omdat het bij draagt aan de natuurherstel van de Westerschelde. De Reu liet ook blijken onaange naam verrast te zijn door de ont wikkelingen. Die kwamen voor hem 'als een konijn uit de hoed'. Er is dan ook intensief contact met het waterschap hierover. „Het is echt een stevig overleg dat we daarover voeren." Dat gaat onder meer over de extra investeringen die mogelijk nodig zijn om de dui ker wel aan de eisen te laten vol doen. De Reu zei tussen de regels door dat de provincie er weinig voor voelt om mee te betalen. Hij wees Het is echt een stevig overleg dat we hierover met het waterschap voeren op contractuele 'afspraken die hard zijn'. Een woordvoerder van het waterschap bevestigt dat inge bruikname van de duiker in sep tember 2019 onzeker is. „We kun nen geen garantie geven, maar we zijn volop bezig om dat wel moge lijk te maken. Op dit moment doen we onderzoek om te kijken wat er nodig is om te voldoen aan de Waterwet en alle risico's weg te nemen in relatie tot het achterlig gende gebied." Door eerdere ontwikkelingen is de afronding van Waterdunen op nieuw vertraagd. De provincie gaat er nu van uit dat haar betrok kenheid eind 2020 eindigt. Dat is een jaar later dan vorig jaar werd gedacht. Dat leidt nog niet tot ex tra kosten, al zijn er wel financiële risico's. Zo is nog onduidelijk wat het onderhoud en het beheer van de inlaatkreek en de 'zandvang' gaan kosten en wie dat betaalt. Ook de getijdenduiker is nu een risico geworden. Recreatiewoningen De provincie wil Waterdunen vol gend jaar overdragen aan recrea tieonderneming Molecaten. Die gaat er 400 recreatiewoningen, een duincamping en een hotel bouwen. Het Zeeuwse Landschap beheert het natuurgebied. dinsdag 20 november 2018 GO Ondanks de warme en droge zomer is het aantal overnachtin gen op de Zeeuwse campings in de vakantiemaanden juli en au gustus niet toegenomen ten op zichte van 2017. Theo Giele Viissingen De getijdenduiker bij 't Killetje bij Breskens. De glooiingen van de duiker zijn bekleed met basalt, de gele drijflijn is er om zwemmers en bootjes bij de duiker weg te houden, omdat de stroomsnelheden er groot zijn. fotoboaztimmermans Rolf Bosboom Breskens -Ben de Reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36