g-s S9 Paul Blokhuis is goed bezig Haltetaxi rijdt vaker en stopt op meer plekken Betje Wolff in woord en beeld in Middelburg Schoen Het leven van Stefanie van Houcke (31) is door een ongeluk verwoest. Haar ouders vechten voor haar herstel. „Want dit is geen leven." 2 NA ONGEVAL ZWARE REVALIDATIE Commentaar Staatssecretaris Paul Blokhuis doet wat hij kan om de vaccinatiegraad omhoog te krijgen. Dat moet omdat Ne derlanders om verschillende redenen afzien van inenting van hun kinderen tegen gevaarlijke ziektes. Het oude motief is religieus: de mens wikt, God beschikt, dus niet prikken. De laat ste jaren komt daar een vorm van desinformatie bij. Een groei ende groep ouders laat zich bang maken over vermeende bij werkingen. Zo daalt de vaccinatiegraad langzaam. Het is geen probleem dat een kleine groep zich niet laat inenten. Maar als minder dan negentig procent van de kinderen is gevaccineerd, steken allerlei vervelende en gevaarlijke ziek tes weer de kop op. Daarom is het goed dat Blokhuis alles op alles zet om jongeren alsnog aan de prik te helpen. Het is ook prima dat Blokhuis vaklui op de ouders afstuurt. Dat zal mis schien niet helpen bij de mensen die om religieuze redenen weigeren hun kinderen te laten prikken. Maar mensen die zich hebben laten beïnvloeden door online bakerpraatjes, willen wellicht wel naar de professionals luisteren, zeker als dat zorg verleners zijn die zij kennen. Of we ook iets mogen verwachten van het voornemen van Blokhuis om het nepnieuws over de gevaren van vaccineren aan te pakken? Blokhuis zit er terecht fel op. Natuurlijk moet de overheid onjuiste en gevaarlijke berichten tegenspreken. Maar wel rustig en zorgvuldig. Al te stevig reageren op hypes maakt ze alleen maar sterker. Het helpt wellicht als vaklui ouders helpen de bakerpraatjes over inenten door te prikken Toen het vervoersconcept een aan tal jaren geleden in Zeeland werd geïntroduceerd, is ervan uitgegaan dat de haltetaxi eenmaal per uur per richting een vertrekmogelijk- heid biedt, die wordt afgestemd op de dienstregeling van de lijnbus. Sinds 15 november rijdt de haltetaxi vaker op diverse trajecten. Richtlij nen daarbij zijn een overstaptijd van maximaal 10 minuten en een betere aansluiting op ritten van het kernnet. De haltetaxi sluit aan op de dienstregeling van de bus en rijdt alleen als er een rit wordt aange vraagd. Voor gebruik van de halte taxi is een gebruikerspas nodig. Mensen die de haltetaxi willen gebruiken, moeten anderhalf uur van tevoren reserveren door te bel len naar 088 - 23 58 000 of te mailen naar info@haltetaxi.nl. Een over- Sinds 15 november rijdt de haltetaxi vaker op diverse trajecten zicht van alle haltes staat op de website zeeland.nl/haltetaxi. Met ingang van 1 januari 2019 kost een rit met de haltetaxi 0,96 euro opstaptarief en vervolgens 0,16 euro per kilometer. ALMANAK De puber vindt zichzelf abso luut niet te oud voor Sinter klaas. Hij wil per se zijn schoen zetten, ook al is hij net vijftien geworden. Zijn vader laat een geïrriteerde zucht ontsnappen. „Ruim je kamer eerst eens op." De puber haalt zijn schouders op en gaat verder met gamen. 's Avonds zet hij zijn schoen vol verwachting bij de kachel. Tot zijn grote verrassing zit er de volgende dag tóch iets in. Een briefje, geschreven in sierlijke krullen. Zijn gezicht betrekt snel als hij leest. „Laat je schoe nen niet zo rondslingeren, lum mel! Sinterklaas." Auto schiet van A58 in greppel Kikiwint tweede voorronde Spectra AXEL Twee berovingen in Opsporing Verzocht Ten einde raad zijn ze, de ouders van Stefanie van Houcke uit Ter- neuzen. „Wat ons be treft had onze dochter beter kunnen sterven bij dat onge luk", zegt moeder Marjo met tra nen in haar ogen. „Dat menen we oprecht. Want dit is geen leven. Dit had Stefanie ook niet gewild." Op 28 maart 2017 wordt Stefanie, op dat moment 30 jaar oud, ge schept op weg naar haar werk bij Tuvalu Media in Amsterdam. Acht weken ligt ze in coma. Nu, dertien operaties verder, woont ze in een appartement in Terneuzen, dicht bij haar familie. Vader Simon: „Ze heeft vier maanden in het VUMC in Amsterdam gelegen. Daarna was het klaar. Ze konden niets meer voor haar doen, zeiden de artsen. Steef ging naar een ver pleeghuis voor mensen met niet- aangeboren hersenletsel ofNAH. Je ligt daar in bed en wordt in le ven gehouden - dat is het." Tweede kans Nederland had ten tijde van het ongeluk één gespecialiseerd revali datiecentrum voor comapatiënten: Leypark in Tilburg, maar daar wer den toen alleen nog patiënten tot 25 jaar toegelaten. Op 3 september 2018 ging het Daan Theeuwes Cen ter (DTC) in Woerden open. Daar worden NAH-patiënten met een zeer intensieve revalidatietherapie gestimuleerd. Marjo: „Wij zijn blij dat dit centrum er nu is, maar he laas heeft onze dochter er niets aan. In Jip en Janneke-taal: Steef heeft meer tijd nodig dan andere patiënten die bij het DTC behan deld worden. Dat gaat de zorgver zekeraar dus méér geld kosten. Zorgverzekeraars bekijken nu of patiënten zoals Steefin een 'tweede-kans programma' kunnen worden toegelaten." Maar Steef kan daar niet op wachten. In Terneuzen hebben haar ouders zelf een revalidatie- programma opgezet. Samen met haar zus en vriend, een verpleeg kundige, drie fysiotherapeuten, een logopedist en twee creatieve therapeuten. Het gaat vooruit, maar langzaam. „Die klap op haar hoofd verbrijzelde niet alleen haar schedel, maar ook haar brein", vat vader Simon samen. Die klap verbrijzelde niet alleen haar schedel, maar ook haar brein Aan de muur hangen zeven bor den, één voor elke dag, met het programma. Eigenlijk is alles wat ze doet therapie. Eten, drinken, aankleden: alles gaat moeizaam. Lichamelijk heeft Steef enorme Drie keer Betje Wolff: een lezing, een film en een toneelstuk. Dat is het programma, dat het Zeeuws Genootschap morgenavond ver zorgt in de ZB I Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland in Middel burg. Het drieluik over de in Vlissingen geboren schrijfster (1738-1804) be gint met een lezing van historicus Peter van Druenen. Hij vertelt over Vlissingen, waar in de achttiende eeuw talenten als Betje Wolff en Ja- cobus Bellamy tot ontwikkeling kwamen. Daarna wordt de filmdo- cumentaire Betje Wolff, een feministe in de Beemster vertoond. De film was eerder dit jaar te zien tijdens het festival Film by the Sea. De Am sterdamse filmmaker Paul Kramer volgt daarin de jonge schrijfster Bregje Hofstede (1988) in haar zoektocht naar Betje Wolff, naar verhalen over haar verhoudingen met zowel mannen als vrouwen. Het derde deel van de avond is de theatervoorstelling De Schelp van de Zeeuwse Komedie: actrice Annet Minderhout speelt een tien minu ten durende eenakter over het lief desleven van de Vlissingse schrijf ster. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. De toegang is gratis, aanmel den gewenst via info@kzgw.nl. dinsdag 20 november 2018 Om de aansluiting tussen halte taxi en lijnbus te verbeteren, stopt de haltetaxi voortaan op meer plekken. Ook buurtschap pen met meer dan vijftig inwo ners en grotere recreatieparken krijgen een stopplek. Luc Oggel Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Een man is gisteren met zijn auto van de weg ge raakt vanaf de A58 bij Kapelle. Het ongeluk ge beurde rond 11.45 uur op de rijbaan naar Vlissin gen, net voorbij de afslag bij bedrijventerrein De Smokkelhoek. De ambu lancedienst werd opge roepen maar na onder zoek bleek de automobi list niet gewond te zijn. De auto van de man kwam in een greppel tot stilstand. Bergingsbedrijf De Moor heeft het voer tuig afgevoerd. Rijkswa terstaat zette de vlucht strook af. De twee rijstro ken op de snelweg ble ven gewoon open. OVEZANDE Singer-songwriter Kiki uit Aardenburg heeft de tweede voorronde van de muzikale talentenjacht Spectra gewonnen. Daar mee is Kiki verzekerd van een plek op podium van Klomppop, volgend jaar. De Zuid-Bevelandse band Geen Dienst won de publieksprijs. Daar mee maakt de band ook nog kans om op Klomp pop te spelen. Speciale act tijdens deze voor ronde was de band PEER. Spectra wordt ge houden door de jonge- renraad in Borsele. De vijf voorrondes zijn in jonge rencentrum De Klomp in Ovezande. In het tv-programma Opsporing Verzocht komen vanavond twee Zeeuwse zaken aan de orde. Op zaterdag 22 september rond 06.00 uur wordt op de Markt in Axel een kaasboer door een man met een meta len stok belaagd. Hij weet deze af te pakken. Enkele minuten later wordt op het Szydlows- kiplein een krantenbe zorger van zijn fiets be roofd. De onbekende man is op camerabeel den, die in het pro gramma worden ge toond, goed te zien. De uitzending is om 20.35 uur op NP01. 'Zo had ze Ondine van der Vleuten - Simon, vader van Stefanie Jan van Damme Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34