»Oorzaak van toename incidenten is niet duidelijk Mooie zomer zorgde niet voor meer kampeerders GOES Ben Bartels, leerling van het Calvijn College in Middelburg, test een virtual reality-bril in het TechniekHuis. Hij is één van de elfhonderd Zeeuwse tweedejaars vmbo-leerlingen die deze week in Goes deelnemen aan de Beroepenoriëntatie Techniek Zeeland. Ze volgen workshops waarbij ze echt aan het werk worden gezet en opdrachten uitvoeren. De sector laat hen zo ervaren wat werken in de techniek inhoudt en wil hen helpen om zo een goede beroepskeuze te maken. De technische sector kampt momenteel met veel vacatures. Tot gisteren stond de teller van dit jaar op 95 voertuigbranden. Vorig jaar rukte de brandweer tot half no vember 63 keer uit na een melding over een brandend voertuig. Over heel 2017 ging het om 77 brandende voertuigen. De meeste autobranden waren in januari, namelijk dertien. Die maand werden in één nacht drie auto's in Westkapelle in brand ge stoken. April (vier voertuigbran den) en oktober (zes) waren relatief rustige maanden. In twintig geval len ging het om een brand op de de autosnelweg A58. De brandweer doet, in tegenstel ling woningbranden, geen onder zoek naar de oorzaak van een auto- brand. Dat gebeurt alleen als de po litie hier om vraagt in verband met forensisch onderzoek. Over de re den van het toegenomen aantal voertuigbranden kan de Veilig heidsregio Zeeland geen uitspraken doen. Wel was 2017 een jaar waarin volgens de brandweer juist weinig autobranden werden gemeld. Het Nederlands Verbond van Verzekeraars ziet het stijgend aan tal autobranden terug in het aantal claims. In de eerste negen maanden van dit jaar waren het er in heel Ne derland bijna drieduizend. Naast Zeeland kende ook de provincie Ditjaarkental 95 autobranden, dat is meer dan in heel 2017 Groningen een relatief sterke stij ging van het aantal schadeclaims van autobezitters wiens voertuig in brand was gevlogen. Volgens woordvoerder Oscar van Elferen van het Verbond van Verze keraars komt het bij de geclaimde schades niet vaak voor dat auto's vanwege technische gebreken 'spontaan' in brand vliegen. Aanrij dingen of brandstichting zijn de meest voorkomende oorzaken van autobranden. Daarbij moet worden aangetekend dat de verzekeraars al leen zicht hebben op branden waarvan de schade wordt geclaimd. WA-verzekering Autobezitters met een beperkt casco- (WA-plus) of cascoverzeke ring (allrisk) zijn verzekerd tegen autobranden. Ongeveer zeventig procent van het Nederlandse wa genpark heeft zo'n verzekering, al dus het Verbond voor Verzekeraars. Oudere auto's met een lage rest waarde zijn vaak alleen WA verze kerd. Als die door technische gebre ken in brand vliegen, valt er niet te claimen. Brandstichting gebeurt bijna al tijd bij nacht en ontij. Van de 95 au- ln twintig gevallen ging het om een brand op de de autosnelweg A58 tobranden dit jaar in Zeeland von den er 22 plaats in de stille uren tus sen middernacht en zes uur in de ochtend. In vijftien gevallen meldde de politie dit jaar dat er mo gelijk sprake is geweest van brand stichting. It e? dinsdag 20 november 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 FOTO MARCELLE DAVIDSE Aantal autobranden stijgt Het aantal autobranden is in Zeeland dit jaar sterk toegeno men. Met nog zes weken te gaan zijn dit jaar al meer voertuigen in brand gevlogen dan in heel 2017. De oorzaak van de stijging is niet duidelijk. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33