GEZOND Van jeuk tot rare scheten 20 Vraag het onze specialisten We hebben het liever niet over genante ongemakken - zweetvoeten, stinkende adem of jeuk aan de anus. Van dermatoloog Yael Adler mogen we best opener zijn, want kwaaltjes zijn vaak te verhelpen. On m «es Vertel ik aan mijn werkgever dat ik in scheiding lig? Hoe ga je om met je ex als ze nog bij je in huis moet wonen? Welk broodbeleg geef ik mijn baby van 8 maanden? Als specialist in huid- en geslachtsziekten helpt Yael Adler vaak cliënten die zich schamen voor hun uitslag, rare geurtjes of lichaams geluiden. Toch kan het maar beter ter sprake komen, bijvoorbeeld om dat er een ziekte aan ten grondslag ligt of omdat er een oplossing voor is. Vandaar dat ze in het boek Ongemak behandelt wat geen taboe mag zijn. De ochtendstond heeft stank in de mond In ons speeksel leven miljarden bacteriën die geurtjes afgeven. Als je te weinig drinkt of geen speeksel aanmaakt, nemen die geurbacteriën de boel over; dat gebeurt vooral 's nachts. Je wordt dan wakker met een dode muis in je mond. Iets drinken of tandenpoetsen verdrijft de geur. Wat geeft slechte adem? Er zijn 101 oorzaken, die voor 90 procent in de mond- en keelholte liggen. De rest heeft te maken met de longen, het maag-darmkanaal, an dere organen of de stofwisseling. Een slechte adem heeft meestal met de tong te maken. In de vele groeven stapelen bacteriën zich op. Schrapen en poetsen dus! i Waaraan danken we zweetvoeten? onze voorouders zonder schoeisel over de savanne zwierven. Vochtig heid werkt namelijk als een antislip- laag op aarde en gras. Het deel van het zenuwstelsel dat bij stress inscha kelt, stimuleert de zweetproductie. In het stenen tijdperk was dat een zaak van leven of dood, tegenwoordig functioneert het vochtlaagje als wal halla voor micro-organismen. Op de voetzool en tussen de tenen zijn bac teriën actief die zorgen voor een zure of een oudekaaslucht. De oplossing? Geen smalle schoenen dragen, want Zweetvoeten zijn een overblijfsel uit de tijd dat onze voorouders zonder schoeisel rondzwierven die drukken de tenen tegen elkaar waardoor zich zweet ophoopt. Ge bruik sokken van natuurlijke materi alen en laat sneakers staan, die laten weinig lucht door. Waarom stinkt schone sportkleding weer zo snel? Microkokken (bacterieën in onze huidflora) voelen zich thuis in syn thetische sport- en vrijetijdskleding, waardoor die na een korte draagtijd stinkt. Je zou de kleding op minimaal 6o graden moeten wassen, maar dat kan de stof niet hebben. Komen shirt of broek opnieuw met het warme, vochtige lichaam in aanraking, dan pakken de bacteriën hun arbeid weer op. Van katoen moeten microkokken niet zoveel hebben. Dat absorbeert beter, dus dat ruikt onze neus niet. En katoen kun je warmer wassen. Hoe bestrijd je geurtjes? Met appelazijn. Giet een eetlepel azijn in een liter water en maak daar mee na de douche de geur- en infec- tiegevoelige lichaamsdelen nat. Zwe terige plooien in oksels en schaam streek, maar ook hoofdhuid en haar zullen je dankbaar zijn. Deze zelfge maakte conditioner versterkt de zuurbeschermingsmantel, verzacht ontstekingen en bestrijdt infecties. De azijngeur vervliegt vanzelf, dus niet afspoelen. Douchegels wassen ook de goede huidbacteriën weg en werken eerder averechts. Kus ik met een koortslip? Er bestaat besmettingsgevaar zo lang de blaasjes - en vooral de open, vochtige wondjes - niet bedekt zijn met een dikke korst of een pleister. Niet iedere drager van het herpes virus krijgt een koortslip. Alleen die genen met een speciale genencombi- natie, een verzwakt immuunsysteem of een verminderde weerstand door stress, koorts, te veel zon of menstru atie. Je immuunsysteem valt te ver beteren met onder meer vitamine D3, zink en aminozuur lysine. dinsdag 20 november 2018 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. *\l Bedrijfspsycholoog Ellen Huijsmans Liefdesexpert Jan Drost Voedingsdeskundige Klaske van Norren Nee, dat hoeft u niet te vertel len. Maar omdat een scheiding vaak een emotioneel proces is waarbij veel zekerheden weg vallen (financieel, een ander huis, de kinderen niet altijd om je heen, vrienden die wegval len) kan het juist wel goed zijn uw relatiebreuk met de werk gever te bespreken. Hij kan u tijdelijk wat uit de wind houden en eventuele emotionele reac ties van uw kant worden beter begrepen. Werk is vaak een van de weinige zekerheden die overblijven, dus benut wat juist een warm bad kan zijn. Dit is ook een podium waar u uw verhaal kunt delen, wat het leed van de scheiding ver zacht. Als uw werkgever op de hoogte is, kan er gesproken worden over eventueel verlof voor de afspraken bij een me diator, notaris of advocaat en voelt u zich vrijer om voor die afspraken de tijd te nemen. Dat helpt de scheiding zonder extra stress te kunnen afwik kelen. -Ellen Huijsmans In een liefdesrelatie is het vaak lastig een balans te vinden tus sen afstand en nabijheid. Als de relatie voorbij is wil je waar schijnlijk vooral afstand nemen en houden. Maar in jouw geval lijkt het neer te komen op af stand bewaren tot iemand die in elk geval fysiek nog zeer nabij is. Als samenwonen alleen om praktische redenen nodig is, is het belangrijk jezelf dit voortdurend voor ogen te hou den. Zodra je een verborgen agenda vermoedt, bij de ander of bij jezelf, blijf je hopen of ga je je ergeren. Daarnaast moet je proberen steeds opnieuw een onderscheid te maken tussen jouw geliefde en de gene die nog in huis rondloopt. Ze lijken misschien veel op elkaar, maar zijn echt niet meer helemaal dezelfde persoon. Het is ongetwijfeld pijnlijk, dit eigenaardige samenspel van vreemd en vertrouwd zijn. Maar dit niet zien of niet willen zien is uiteindelijk pijnlijker. Probeer ook bepaalde geza menlijke, gekoesterde rituelen te mijden. Doe iets anders, wat dan ook, als het maar niet ver warrend vertrouwd is. En help haar zoeken naar een ander huis. - Jan Drost Je baby zit in de fase waarin hij of zij leert eten, leert proeven en leert kauwen en er ook voor openstaat. De fase van 'ik ben 2 en ik zeg nee' lijkt nog ver weg. Maak hier gebruik van. Allereerst het brood: leer je kind aan dat volkoren of bruin brood normaal is. Geef bijvoor beeld het kapje van je net ge sneden brood aan je hummel, zodat hij of zij er lekker op kan knabbelen. Zeker in de periode dat er tandjes doorkomen kan zo'n kapje heel welkom zijn. Wil je een boterham beleggen voor je kindje dan is alleen een dunne laag margarine prima. Je kind mag in deze periode nog niet te veel zout binnen krijgen. Wees dus voorzichtig met kaas en neem eventueel pindakaas of boter waaraan geen zout is toegevoegd. Wil je je kind leren verschil lende smaken te proeven en te eten, snij dan een dun be smeerde boterham met marga rine in verschillende partjes. Beleg deze partjes met onder meer niks, plakjes appel, kom kommer, tomaat of banaan. Maak er zo een vrolijk proef- feestje van. -Klaske van Norren Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Over deze ongemakken zwijgen we NYNKE VAN SPIEGEL Het is een overblijfsel uit de tijd dat Yael Adler Lichamelijke taboes en wat eraan te doen is Ongemak, lichame lijke taboes en wat eraan te doen is, ver schijnt bij Luitingh- Sijthoff (€20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20