II Noodwet kabinet tegen harde brexit EUWS 11 INTERVIEW JOHAN BAC Als officier van justitie ving Johan Bac boeven, nu begeleidt hij hun terugkeer naar de samenleving als directeur van Reclassering Nederland. Zijn missie: we gaan de criminelen nog dichter op de huid zitten. Door ter plekke te zijn, krijgen we een beter beeld van de cliënten Niet elke buurt moet ook zo'n kantoor krijgen, daar vraagt niet elke wijk om. Het gaat om de plek ken waar onze clientèle zit." Ook zonder kantoor moeten medewer kers vaker fysiek aanwezig zijn, om de omgeving te leren kennen. „Door ter plekke te zijn krijgen medewerkers van de reclassering een beter beeld van de leefomge ving van cliënten, maar lopen ze die ook letterlijk tegen het lijf. Zo ontstaat een beter beeld van het gedrag van onze klanten." Ook kan beter op waarde geschat wor den wat reclasseringsklanten te k vertellen hebben. „Dan kan een b medewerker ook zeggen: 'Ik heb r je daar en daar gezien'." Het gaat niet alleen om het op weg helpen van veroordeelden, wil Bac maar zeggen. De reclasse ring is er ook om door de rechter opgelegde voorwaarden en werk- straffen uit te voeren. En actie te s ondernemen als er niet aan wordt 1 voldaan. „Ik ken ook de geluiden I dat we soft zijn, maar dat zie ik an- 5 ders. Het wordt niet altijd genoeg <o gezien dat het pas echt begint na de uitspraak van de rechter." Johan Bac staat tussen de gesloten celdeuren van afdeling A, in de Pe- nitentaire Inrichting in Sittard. Het ruikt naar eten, er klinkt ge fluit. Het zijn de vogeltjes die de veroordeelde gedetineerden in hun cel mogen houden. Hier zit ten criminelen zoals Bac ze jaren lang vervolgde, als hoofdofficier in Utrecht. De moord op Els Borst, de zoektocht naar de broertjes Ruben en Julian die door hun vader ver moord bleken te zijn: hij was er nauw bij betrokken. Nu is Bac hier om te zorgen dat de gevangenen die hij vroeger op sloot, gevolgd en begeleid worden bij hun re-integratie. Zijn eerste maanden als directeur van Reclas sering Nederland zitten erop. Constatering: het werk is ingewik kelder dan ooit, omdat de doel groep van de Reclassering dat ook is geworden. „Het kenmerk dat de mensen met wie wij te maken hebben met elkaar gemeen heb ben, is dat ze tegen hun zin bij ons komen, want ze moeten, van de rechter. Verder wordt de doelgroep steeds diverser. We hebben te ma ken met hele nieuwe terreinen, zoals cybercriminaliteit en jiha- disme. Misdaad wordt internatio- naler en verhardt. Laatst hadden wij letterlijk een jongen die bij ons een werkstraf uitvoerde, om in die tijd verdachte te worden van een liquidatie." Verstandelijke beper kingen, drugsproblematiek: de re classering krijgt het allemaal op haar bordje. Hoewel misdaadcijfers dalen en gevangenissen steeds leger wor den of zelfs gesloten, krijgt de re classering het daardoor helemaal niet minder druk. Elk jaar zijn er 70.000 tot 80.000 zaken waar me dewerkers zich over buigen. „Dat aantal casussen is stabiel." Maar daarbinnen zijn verschuivingen, en niet ten goede. „Het aantal ver oordeelden met tbs waar wij ons over buigen, is in een aantal jaar fors gestegen." Het gaat dan om mensen met een psychische ziekte of stoornis, die zware delicten hebben gepleegd, en daarvoor worden behandeld. „Zware ge weldsdelicten zijn inmiddels door bijna een kwart van onze popula tie begaan. We houden ook langer toezicht, gemiddeld achttien maanden. In sommige ge vallen levenslang." Ook kampen cliënten met meer verschillende problemen te gelijk: schulden, verslaving en geen huisvesting, bijvoor beeld. Met die gegevens in de hand vindt Bac dat het tijd is verdachten en veroordeelde daders eerder en dichter op de huid te zitten. In Sittard gebeurt dat al - de reclasse ring heeft in de gevangenis een vast kantoor, dat altijd wordt bemand. Zo kan nauw worden samenge werkt met medewerkers van de gevangenis. Bac wil dat in elke gevangenis. En wie vrij komt, moet in zijn eigen buurt veel vaker een mede werker van de reclassering te gen het lijf lopen. „Het touwtje loopt dan door naar buiten de gevangenismuren, waar we net zoals daarbinnen samenwerken met andere partijen, zoals ge meenten." „Op die manier weten we veel beter wat er speelt. We hebben in Sittard in de gevan genis een proefpro ject gedraaid dat suc cesvol is gebleken. Ik wil dat uitbrei den naar alle ge vangenissen. De noodwet regelt onder meer de er kenning van rijbewijzen van Britten die in Nederland wonen op het mo ment dat het Verenigd Koninkrijk op 29 maart 2019 de Europese Unie ver laat. Ook zorgt de wet voor vergoeding van zorgkosten voor Nederlanders die zorg nodig hebben op of rond de da tum van de brexit. Nederlanders die in het Verenigd Koninkrijk wonen, vallen bij een harde brexit namelijk onder de Britse zorgverzekeringswet. Maar de Natio nal Health Service (NHS) vergoedt geen zorg in het buitenland. Als een Nederlander rond de brexit een ope ratie ondergaat in Nederland of een ander buitenland, wordt die zorg mo gelijk niet vergoed. In de noodwet wordt een bepaling aan de zorgverze keringswet toegevoegd, waardoor de Nederlandse patiënt tóch een tijde lijke vergoeding kan krijgen. De noodwet is een zogeheten verza melwet, waarbij maatregelen staan opgesomd die op het terrein van vijf ministeries liggen. Voor de maatrege len is toestemming van het parlement niet nodig: een minister kan het zelf vastleggen in een ministeriële rege ling of via een algemene maatregel van bestuur (AMvB). De wet is ingediend door minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken, die de brexit formeel in zijn portefeuille heeft. „Hoewel we streven naar een onderhandelde brexit moeten we re kening houden met het geval dat er geen overeenkomst komt", zei hij gis teren in Brussel bij de aankondiging van de wet. De Raad van State is kritisch over de noodwet. In een advies onderschrijft het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet 'het onvoorspelbare karakter We houden rekening met het geval dat er geen overeen komst komt van het onderhandelingsproces'. Ook nu er een deal ligt tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk, kan dat de ko mende tijd nog door zowel de Britten als de overige 27 EU-lidstaten naar de prullenbak worden verwezen. De Raad van State mist 'een samenhan gende en gecoördineerde aanpak' en 'een systematische analyse' van de problemen die kunnen ontstaan. Kritisch Ook het CDA in de Tweede Kamer is kritisch. „Wij willen aanvullend ad vies van experts", zegt CD A-Kamerlid Pieter Omtzigt. „Deze maatregel lijkt te veel algemeen opgesteld. Hij kan tot forse rechtsonzekerheid leiden. En passeert het parlement." dinsdag 20 november 2018 GO Reclassering wil in elke gevangenis een kantoor Johan Bac, directeur Reclassering Nederland: „We houden langer toezicht, gemiddeld achttien maanden." FOTO'S HH, RINIEBOON Carla van der Wal Sittard - Johan Bac, reclassering Het kabinet heeft een speciale noodwet gemaakt voor een brexit zonder deal met het Verenigd Ko ninkrijk. Die wet maakt het moge lijk om direct in te grijpen, zonder toestemming van de Tweede Kamer. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag -Stef Blok, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11