PI i Partijen volgen peilingen met argusogen 7 'Taalles EU-migrant bij bedrijven' WD-premier Mark Rutte flyerde dit weekend in Noordwijk en Haar lemmermeer. ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers bezocht de ambu lancepost in Vijfheerenlanden. En Rob Jetten (D66), Jesse Klaver (Groenlinks) én Lodewijk Asscher (PvdA) lieten hun gezicht zien in Groningen, dat door samenvoeging met Haren en Ten Boer op t januari 30.000 extra inwoners krijgt. Komende woensdag is het in to procent van de gemeenten tijd voor verkiezingen. Het gaat om 37 gemeenten, die per t januari worden heringedeeld tot twaalf ge meenten. De grootste is Groningen, gevolgd door Haarlemmermeer (met Haarlemmerliede en Spaarn- woude) en Hoeksche Waard (met Binnenmaas, Cromstrijen, Koren dijk, Oud-Beijerland en Strijen). Belangrijk „Deze verkiezingen zijn heel be langrijk voor ons", zegt Lotte Jeur- sen van het landelijk partijbureau van GroenLinks. „We hopen flink te winnen ten opzichte van de vo rige keer. In Groningen maken we dikke kans om de grootste te wor den, dat zijn we al in Amsterdam en in Utrecht. Daarmee zetten we onze landelijke opmars door." Ook andere landelijke partijen volgen de herindelingsverkiezin gen op de voet. „Wie succes heeft, zal dat uitbuiten", zegt de Gro ningse hoogleraar Gerrit Voerman, hoofd van het Documentatiecen trum Nederlandse Politieke Par tijen. Hij wijst op de PvdA in Leeu warden, waar lokale lijsttrekker Lutz Jacobi vorig jaar goed scoorde en de partij aan de zege hielp. Met een kraaide de partij in Den Haag victorie. „Lodewijk Asscher pre senteerde het als een teken van lan delijk herstel. Daar kun je een jaar later je vraagtekens bij plaatsen." Als de peilingen gunstig zijn, dan zijn de verkiezingen opeens een stuk belangrijker Ook nu hopen partijen op een op pepper, met landelijke uitstraling. „Maar deze verkiezingen zijn niet representatief voor het landelijke beeld", zegt Voerman. „Ten eerste doen er veel lokale partijen mee. Ook zal de opkomst bij deze herin delingsverkiezingen zo'n to pro cent lager zijn dan bij reguliere ge meenteraadsverkiezingen. Een deel van de bevolking is namelijk teleur gesteld over het feit dat ze samen gaan met een andere gemeente. Dat geldt bijvoorbeeld voor de ge meente Haren, waarvan de inwo ners massaal protesteerden tegen de fusie met Groningen." Boosheid en frustratie Die boosheid en frustratie kan tot gevolg hebben dat lokale partijen nóg groter worden. In 1995 moest Rosmalen samengaan met Den Bosch, tot woede van de Rosmale naren. Het plezier was dan ook groot toen de lokale partij Rosma- lens Belang met tien zetels in één klap de grootste partij werd in de nieuwe gemeenteraad en heel Den Bosch ging besturen. Bij het landelijk bureau van de WD is de boodschap dat de verkie zingen woensdag géén graadmeter zijn voor de landelijke politiek. „Het gaat om de mensen die daar wonen, in die plaatsen", laat VVD- woordvoerder Raymond Mens we ten. „Een slecht resultaat voor de VVD wil niet zeggen dat de VVD het in heel Nederland slecht doet." Typisch, zegt hoogleraar Voer man. „Partijen die er in de peilin gen minder florissant voor staan, zoals de WD, zullen benadrukken dat het lokale verkiezingen zijn die écht niets zeggen over het lande lijke beeld. Zijn de peilingen gun stig, zoals voor GroenLinks, dan zijn de verkiezingen van woensdag opeens een stuk belangrijker." Bedrijven moeten ervoor zor gen dat werknemers uit an dere delen van de Europese Unie Nederlandse taalles krij gen. Dat voorstel doet rege ringspartij Christenunie sa men met oppositiepartij SP. Inwoners uit de EU hebben geen inburgeringsplicht als ze hier komen. Maar volgens ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers is het niet sociaal om mensen die hier aan de slag gaan aan hun lot over te laten. „Bedrijven waar zij aan de slag gaan hebben ook een ver antwoordelijkheid voor een goede aansluiting op de lokale samenleving. Investeren in taalles voor werknemer is het minste wat ze kunnen doen." Migranten van buiten de EU hebben wel de plicht om in te burgeren en de taal te leren. SP-leider Lilian Marijnissen: „De regering zegt werk te wil len maken van participatie en inburgering, maar Europese arbeidsmigranten hoeven vanwege het vrije verkeer van werknemers helemaal geen Nederlands te leren. Europese arbeidsmigranten moeten minstens een dagdeel per week Nederlandse taalles kunnen krijgen." Europa moet sterker worden, Europa moet onafhankelijker worden Bij kerstmarkten meer zichtbare beveiliging Kerstmarkten in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfa- len worden dit jaar met voer tuigen nog beter beveiligd te gen aanslagen. De kerstmark ten trekken honderdduizen den bezoekers, ook veel Ne derlanders. Deze week begint onder meer de kerstmarkt in Düsseldorf. Het risico op aan slagen is niet groter geworden volgens de politie, maar veel kerstmarkten hebben hun fy sieke veiligheidsmaatregelen verbeterd. Brand tijdens kerkdienst Zonnigste herfst ooit Doden door noodweer maandag 19 november 2018 GO A< Landelijke politieke par tijen gaan de straat op om stemmen te winnen, zoals in Vianen (boven). In Groningen kwam Lode- wijk Asscher. FOTO'S WILLIAM HOOGTEYLING EN ANP Herindelingsstem telt in Den Haag Bijna 725.000 Nederlanders mogen woensdag naar de stem bus voor gemeentelijke herinde lingsverkiezingen. Haagse poli tici volgen deze verkiezingen met argusogen, ook al ontken nen sommigen dat ten stelligste. Peter Winterman Den Haag -Ton Voerman, hoogleraar DEN HAAG De Franse president Macron sprak op Volkstrauertag, de Duitse nationale herdenkings dag voor oorlogsslachtoffers. DUSSELDORF KITTENS Schattig, niet waar? De tien weken oude poemababy's Aslan en Newa vertederen op dit moment het publiek in de Duitse dierentuin Bell. Een paar dagen in de week mogen de jonge dieren onder begeleiding even naar buiten, fotoepa FRANEKER In de Friese stad Franeker heeft gis terochtend een brand gewoed in een kerk aan de Voorstraat. De on geveer honderd aanwezige kerk gangers moesten wegens de rook ontwikkeling wor den geëvacueerd. Meerdere blus- voertuigen werden ingezet om de brand te bestrij den. Na korte tijd kwam het sein brand meester. UTRECHT De herfst is niet eerder zo zonnig geweest als dit jaar. Het aantal zonuren ging gis teren de 445 uur voorbij. Daarmee is het record uit 1959 verbroken, toen de zon 444,5 uur scheen. HANOI Minstens twaalf mensen zijn in Vietnam omgeko men na hevige re genval van de tro pische storm To- raji. Onder hen, een jongetje van 7 dat bedolven raakte onder ste nen, nadat een muur instortte. De jongen behoorde tot een groep lo kale toeristen die vanuit het binnen land naar een po pulaire badplaats waren gereisd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7