Kinderboerderij wordt groene stadsboerderij Zorgen op Tholen om verhuizing ziekenhuis 18 Er moet rust op de stranden komen v - - maandag 19 november 2018 Wat heb je aan een kust visie als je hem toch maar aan je laars lapt? De Stichting Duinbehoud doet een dringend beroep op de gemeente om de natuur beter te beschermen. „We maken ons grote zorgen om de Schouwse kust", zegt Margot van der Meulen, één van de twee duin consulenten van de Stichting Duinbehoud. „In de Kustvisie heeft de gemeente met onder meer na tuurorganisaties vastgelegd dat de recreatie met maximaal vijftien procent mag worden uitgebreid, maar in de agenda toerisme staat de gemeente vervolgens het dubbele toe." Meer toerisme heeft directe ge volgen voor de natuur, stelt Van de Meulen, die altijd werkte als onder zoeker bij een ecologisch weten schappelijk instituut en nu woont in Renesse. „We zien dat hier al op verschillende plaatsen, waaronder het Verklikkerstrand. Mensen ko men te dicht bij de nestjes van bij voorbeeld strandpleviertjes, waar door de diertjes vluchten en hun broedsel verloren gaat." Ook de vegetatie lijdt onder het toenemende toerisme. „De duinen zijn heel gevoelig voor stikstofde- positie. Ze moeten arm zijn aan voedingsstoffen. Maar auto's stoten uitlaatgassen uit en dat is slecht voor de vegetatie." Verklikkerstrand Daar moet de gemeente Schou- wen-Duiveland maatregelen tegen treffen, vindt de Stichting Duinbe houd. „Om te beginnen moeten ze plaggen. Maar ze moet ook mee werken aan rust op de stranden. De drukte tegengaan. En dat kan, we ten we uit het verleden. Kite- buggy'en is nu ook verboden op het Verklikkerstrand. Dat scheelt echt." De Stichting Duinbehoud is een landelijk initiatief dat opkomt voor natuur langs de kust en ageert te gen kustbebouwing, in alle kustge- meenten. Op Schouwen-Duive- land hield de stichting zich tot dus ver redelijk op de achtergrond, maar daar komt verandering in. „We hebben steeds actie gevoerd met andere natuurorganisaties, on der meer tegen Brouwerseiland, maar altijd in de luwte", vertelt Van der Meulen. „Tot nu. Want we gaan meer van ons laten horen. We heb ben onlangs ingesproken bij de ge meenteraad en we zullen overal la ten zien en horen dat we er zijn." Vuist op tafel De Stichting Duinbehoud heeft de campagne Bescherm de Kust over genomen van Natuurmonumen ten. „Wij gaan ermee door. Willen de kust behouden zoals die is en waar mogelijk herstellen. We heb ben geen eigen terreinen, zoals Na tuurmonumenten die wel heeft. Maar waar wordt gepraat over in richting van terreinen, dan zitten wij mee aan tafel om onze visie te geven. En voortaan slaan we er wat harder op met onze vuisten dan voorheen." Mei Heel veel verandert er niet in de kinderboerderij aan de Schelde- straat. De dieren blijven, de cliën ten van het Gors blijven en ieder een blijft welkom om er een beetje buitenleven op te snuiven. Alleen komt er meer groen, zowel in en boven de grond als op de ijzeren af rastering, en wordt het educatieve gehalte nog een stukje omhoog ge schroefd, voor zowel kinderen als volwassenen. De omvorming heeft te maken met de Stichting Natuur en Milieu Educatie Schouwen-Duiveland (NME), die binnenkort van Zonne- maire naar Zierikzee verhuist, en de wens van het Gors om te vergroe- nen en te verduurzamen. „We leg gen er nog wat zonnepanelen bij", vertelt unitmanager Greet Tim merman, „we willen meer appara ten recyclen en ook water herge bruiken." Natuurlijk steken daar ook wat subsidies achter. „Maar we willen ook met onze tijd mee. Innovatieve dagbesteding noemen we dat bij het Gors." Een ander sleutelwoord is verbinding. De stadsboerderij moet een plek worden waar men sen samen genieten van de natuur, samen werken, samen leren en er varingen uitwisselen. Mensen uit de wijk kunnen elkaar hier ont moeten. Wij vertellen over bijvoor beeld klimaataanpassing in de tuin, voeding en gezondheid." Bewoners mogen meedenken over en meedoen aan het project. Ze zijn daarvoor uitgenodigd op een informatiebijeenkomst op maandag 26 november van 19.30 tot 21.00 uur op kinderboerderij De Punt. IN DE REGIO Vrouwen van nu Alzheimer Viering Sinterklaas MIJN DORP, MIJN STAD SD Stichting slaat alarm over kust Wendy Wagenmakers Renesse Duinen in de Kop van Schouwen, fotocordekock THOLEN Als het Bravis Ziekenhuis vertrekt uit Ber gen op Zoom, heeft dat ge volgen voor de inwoners van Tholen. Daarom moet de **3 gemeente Tholen ook be trokken zijn bij die verhuizing. Dat vindt de Thoolse frac tie van de Christenunie. Raadslid Marcel Vercam- men wil dat het gemeente bestuur vinger aan de pols houdt. Zijn partij ziet de verhuizing van Bravis als een slechte ontwikkeling. Het Bravis Ziekenhuis heeft nu nog twee locaties (Bergen op Zoom en Roo sendaal) maar wil al in 2025 verhuizen naar één nieuw ziekenhuis. De cavia's, konijnen en kippen van De Punt krijgen gezelschap van oude fruitbomen, vergeten groenten en een kruidentuin. Daarmee wordt de Zierikzeese kinderboerderij een echte stadsboerderij. Wendy Wagenmakers Zierikzee BROUWERSHAVEN Woensdag wordt er een bijeenkomst van de Vrouwen van Nu afdeling Brou wershaven gehou den. Gastspreker is de heer Aad van der Wouden, hij gaat vertellen over de Wereldregio-krant. Wanneer en waarom is het be gonnen en hoe komen ze aan alle nieuwsfeiten? Na de pauze begin nen de leden met iets nieuws, ze gaan een Sinterklaasspel spelen. De bijeen komst vindt plaats in het Tonnenmaga- zijn in Brouwersha ven en begint om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Voor meer informa tie: 0111-413838. SINT-ANNALAND De Alzheimerwerk- groep Tholen orga niseert vandaag weer een gratis Alzheimer Café in de Annahof in Sint- Annaland. Het Alzheimer Café is bedoeld voor ie dereen die te maken heeft met dementie in zijn of haar omgeving. Ditmaal zal Corry Knobel het hebben over het thema: veranderend ge drag bij dementie. Het Alzheimer Café begint om 19.30 uur in Annahof, Haven plein 41 te Sint-An- naland. Aanmelden is niet nodig. OOSTERLAND Woensdag wordt er om 19.30 uur in het dorpshuis van Oos- terland een Sinter klaasviering gehou den door de vrou wen van v.c. Sameé. Voor de dames die het feest bijwonen is er een kleinig heidje van de Sint. Inloop is gratis. BURGH-HAAMSTEDE Als bastaardzoon van graaf Floris V van Holland kon Witte van Haemstede geen aanspraak maken op het graafschap Holland, wel kreeg hij na zijn va ders dood de heerlijkheid Haamstede. Daarvan valt, afgezien van zijn rol in de bevrijding van Holland en Zeeland, in het huidige Haamstede weinig meer te merken. Behalve dan dat koninklijke muziekvereniging naar Witte van Haemstede is vernoemd én elk jaar een opvoering geeft in dorpshuis De Schutse. Afgelopen zaterdag was die weer, tot groot genoe gen van de zaal vol liefhebbers, foto dirk-jan gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Ar- temis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; Pelgrimskerk, 18.45-19.45 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen; 17.00 uur: Repetitie CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Kof fie en ontmoeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; SEROOSKERKE Dorpshuis, 9.00 uur en 19.15 uur: Yoga les; ZIERIKZEE Scouting Zierikzee, 9.00 uur: Bewust en ontspannen bewe gen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00-10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30- 21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning. WITTE VAN HAEMSTEDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65