boldErmEin.nl Reizen 2019 met vertrekgaranties! boldErman.nl m 4 'Voer de discussie in juni' Op veel plekken was de ntocht van de Sint een feest, maar er waren ook harde confrontaties. De politie hierover: „We moesten geweld toepassen voor de ogen van kinderen. Dat moeten we niet willen." INTOCHT SINTERKLAAS 'Het gedoe is vervelend' 4 *- 369,- maandag 19 november 2018 Ik had graag gezien dat we met de tijd mee waren gegaan, met nieuwe pieten In Eindhoven staan zaterdag agen ten op een rij. Achter vele brede schouders staat een clubje demon stranten tegen Zwarte Piet op een kluitje. Voor de politie verzamelt een overmacht aan supporters van de harde kern van voetbalclub PSV zich. Uit hun kelen klinken sinter klaasliedjes grimmig. Er wordt ge scholden, gehitst, eieren en bier vliegen door de lucht. Dat spat op demonstranten. Ze blijven staan. Later zal burgemeester John Jor- ritsma het met enig ontzag 'een wonder' noemen dat de tegen standers van Zwarte Piet het nog zo lang hebben volgehouden. De intocht van Sinterklaas is in 2018 een evenement geworden dat zich kenmerkt door onvoorspel baarheid. Niemand weet precies waar het uit de hand kan lopen, maar dat het gebeurt, lijkt haast onvermijdelijk, door de hoogoplo pende spanning rondom Zwarte Piet. Daarvan is in Zaandijk voor de kinderen niks te merken. Zij racen langs de wegversperringen die zijn verpakt als cadeautjes, op naar een mooi plekje. Wegafzetting Een moeder en kind zien een prachtige plaats opdoemen, als ze een deel van een wegafzetting zien waar niemand achter staat. Of zij daar terechtkunnen? „Alleen als u een demonstrant bent", zegt een agent. De plek is gereserveerd voor de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie. Op achttien plekken kondigden tegenstanders van Zwarte Piet aan te demonstreren. Op sommige ko men ze opdagen, op andere juist niet. In een aantal gevallen kiezen demonstranten een andere plek uit ontevredenheid over de plek die hun was toegewezen. Burge meesters willen daarom dat alle groepen die van zich laten horen beter overleggen. Liesbeth Spies, voorzitter van het Genootschap voor Burgemeesters: „Iedereen moet zijn eigen geluid kunnen la ten horen. Dat moet wel in goed overleg gaan. We zijn dit jaar voor te veel verrassingen komen te staan." Die komen niet in de laatste plaats van voorstanders van Zwarte Piet, die de confrontatie niet alleen in Eindhoven opzoe ken. In Den Haag, Hoorn, Leeu warden, Groningen, Tilburg en Rotterdam gaat het er ook grim mig aan toe. Op de Erasmusbrug voelt de volgens burgemeester Aboutaleb 'leuke, veilige intocht' anders aan. Tegenstanders van Zwarte Piet roepen naar langsfiet sende ouders dat ze hun kinderen 'een racistisch feestje' laten vieren. In de lucht vliegt een vliegtuigje met diezelfde boodschap achter zich aan. Twee langsrijdende auto's houden halt. Inzittenden springen naar buiten, gooien een rookbom. Daar is de confrontatie. Verderop bij de intocht infiltreren aanhangers van extreemrechts on gemerkt het feestgedruis. Ze heb ben zich uitgedost als Zwarte Piet en delen stickers uit met daarop een afbeelding van een pikzwarte piet, met kroeshaar, ringoorbellen en rode dikke lippen. Gisteren Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! V JSU yaw 5 dagen Sauerland all-inclusive 8 dagen Nauders in Tirol en Bernina Express 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië AMERSFOORT De 4-jarige Isa staat met haar moeder Linda Co lenbrander langs de Amersfoortse haven te wachten tot de stoom boot afmeert. Ze zijn op tijd geko men om een goed plekje te ver overen. „Ik ben een beetje zenuw achtig", zegt Isa. Ze heeft een pie- tenpak aan, maar is niet ge schminkt. Linda: „In Amersfoort hebben we alleen bruine pieten, ik had graag gezien dat we hier wat meer met de tijd mee waren ge gaan. Dus met 'nieuwe' pieten. Ik ben wel blij dat hier geen demon straties zijn. Ik zou graag zien dat de discussie in juni gevoerd wordt en niet nu, want we kunnen er tij dens de intocht niets meer aan veranderen." - Linda Colenbrander ZAANSTAD Barbara Ohlers met dochters Jaidy en Jaina uit Purme- rend zijn bij de landelijke intocht in Zaanstad. „Ik volgde de intocht als kind al en daarom vind ik het nu leuk om met hen erbij te zijn. Dat er zoveel gedoe is, is vervelend, maar ik vind niet dat we ons daardoor moeten laten tegenhouden." La chend: „Het is voor de kin deren een groter pro bleem dat het zo koud is, we zoeken nu heel hard een plekje waar we uit de wind staan." Barbara Ohlers met Jaidy en Jaina uit Purmerend. Uitbundig feest met een Carla van der Wal Eindhoven/Zaandijk De intocht van Sinterklaas in Amsterdam, een van de steden waar het feest rustig verliep. In onder meer Eindhoven, Rotter dam, Den Haag en Tilburg was dat anders, foto robin utrecht Bruine j pieten in Amersfoort v.a. slechts n 1. SCR Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten v.a. slechts Diverse vertrekdata 2019! 10 dagen Pittoresk Vrsar, Istrië Diverse vertrekdata 2019! 8-daagse najaarsreis Peniscola, Costa del Azahar 10 dagen Istrië en Slovenië, all-inclusive Diverse vertrekdata 2019! Diverse vertrekdata 2019! Diverse vertrekdata 2019! Diverse vertrekdata 2019!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4