Kippenvel tot aan mi n kruin II II 2 Eindelijk een weerzien van Koeman en Thon? NATIONS LEAGUE DUITSLAND-NEDERLAND Aftrap: 20.45 uur Oranje slaat te trappelen om tegen Duitsland te spelen Een punt tegen Duitsland. Dat volstaat vanavond voor Oranje om zijn Nations League-poule te winnen. Het zou na de zege op Frankrijk de kroon zijn op een nu al succesvolle week. Daarnaast is de interland ook een showroom voor al het Oranjetalent dat nu in Europa opzien baart. maandag 19 november 2018 Column HUGO BORST Zo goed als vrijdag wordt het niet hoor, van avond tegen Duitsland. Al zullen we in Gel- senkirchen niet afgaan. Verliezen zou kun nen, gewoon omdat Duitsland heus goede spelers heeft. Maar echt beroerd spelen, zoals we ander halfjaar geleden uit tegen Bulgarije nog deden, dat gaat niet meer gebeuren. Er is vrijdagavond struc tureel iets veranderd. Oranje is, ehhh, volwassen. Dat ik nog eens geestdriftig zou kunnen worden van het Nederlands elftal, als oudere jongere zal ik maar zeggen - ik had dat nooit gedacht. Maar het gebeurde vrijdagavond toch echt. De eerste helft nog niet, al was ik toen wel verrast. In de loop van de tweede helft overkwam het me. Ik keek naar Frenkie de Jong en naar Memphis. Noem het be wondering, noem het verliefdheid voor mijn part. Het voelde alsof ik voor het eerst luisterde naar de live-versie van Thin man (op de elpee Before the Jloodvan Bob Dylan. Kippenvel tot aan mijn kruin. Ik dacht vrijdagavond ook terug aan de zomer van 1974. Oranje nam het initiatief: we joegen op de bal, we hadden geen ontzag, zelfs niet voor re gerend wereldkampioen Brazilië. En dus wonnen we. Ik hield van het Nederlands elftal. Ik was toen een kind, het was de eerste keer, ik werd over spoeld door gelukzaligheid, en zoals de eerste keer wordt het nooit meer, denk je, maar wat scheelt het? Ik had niet gedacht dat ik ooit een zwak voor die Memphis zou krijgen, maar het gebeurde toch. Het was alsof ik een pilletje had genomen. Bij een close-up van hem werd het warm in mijn lichaam. Toen hij iets bijzonders deed (dat deed hij steeds, die jongen heeft in principe alles) glimlachte ik als een xtc-gebruiker, wazig. Euforie ging met me aan de loop en ik dacht heel eventjes: daar loopt mijn Memphis. En na afloop was Johan Cruijff er ineens ook. De pratende Cruijff. Hij was in het lichaam van Mem phis gevaren, al zat hij daar tijdens de wedstrijd waar schijnlijk al. Memphis zei, en ik vond dat zo aandoen lijk: „We kunnen groeien in alle faciliteiten." Ik had niet gedacht dat ik ooit een zwak voor Memphis zou krijgen SHIRTJE RUILEN Altijd goed in Gelsenkirchen Duitsland Nederland Wijde grote favoriet? Dat is niet reëel op basis van een paar duels Duels 'Mannschaft' nog genadig vanaf. Nu wordt Nederland bij een ge lijkspel winnaar van zijn Nations League-poule, waaruit de Duitsers vrijdagavond al pijnlijk degradeer den. Groepswinst betekent deel name aan de zogenoemde 'Final Four', een minitoernooi volgend jaar juni met de drie andere landen die hun poule wonnen op het A-ni- veau. In twee halve finales en een fi nale wordt uitgemaakt wie de eer ste winnaar van de Nations League wordt. Speelplaatsen zijn de Portugese steden Lissabon en Porto. Anders dan hier en daar wordt veronder steld, verdient de winnaar van die 'Final Four' straks géén rechtstreeks ticket voor het EK van 2020. Ook Oranje zal zich hoe dan ook moeten kwalificeren via de reguliere EK- kwalificatie. Die begint volgend jaar maart. Wel kan Oranje van avond al definitief een ticket pak ken voor een eventuele play-off tij dens de EK-kwalificatie. Zo'n vir tueel toegangsbewijs kan worden verzilverd indien Oranje zou falen in de eigenlijke EK-kwalificatie- reeks. Hetzelfde elftal Koeman beslist vanochtend of hij hetzelfde elftal opstelt als vrijdag tegen Frankrijk. De spelers zelf staan ook te trappelen om direct verder te gaan. „Vrijdag was een avond waar we flink van hebben genoten, maar je moet dóór", aldus Matthijs de Ligt. Ook de Ajacied zou Oranje in Gelsenkirchen 'niet per se favoriet willen noemen'. „Thuis scoorden wij drie keer, maar dat had Duitsland ook kunnen doen. Zo eerlijk moet je zijn." Vervolgens probeerde een Duitse verslaggever de persconferentie op transferzaken te brengen. Of er al contact is geweest met Bayern München, dat talenten als De Ligt, De Jong en Bergwijn heel interes sant vindt? Oranjes perschef Bas Ti cheler greep meteen in. „Alleen vragen over de wedstrijd Duits- land-Nederland graag. Daar zijn we hier tenslotte voor." De Duitse bondscoach loachim Löw noemt Oranje 'de zeer grote favoriet' voor vanavond. De namen van Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong en Steven Bergwijn worden in Duitse media gelinkt aan Bayern München en Borussia Dortmund. Bondscoach Ronald Koeman krijgt vragen over hoe dichtbij het win nen van de Nations League is, in plaats van dat hij moet uitleggen hoe degradatie naar de B-categorie kan worden voorkomen. Ja, het is lang geleden dat Oranje met zo veel verwachtingen aan een interland tegen Duitsland begon. „Wij de grote favoriet? Dat is niet reëel op basis van een paar wed strijdjes", zei Koeman gisteravond in het stadion van Schalke 04. „Maar ik verwacht wel dat we er klaar voor zijn om tegen Duitsland in Duitsland te spelen. We hebben ook voor onszelf een lat neergelegd door hoe goed het vrijdag ging te gen Frankrijk. Het kan niet zo zijn dat drie dagen later alles dan heel anders is. Voor al te veel euforie is geen reden, maar je moet ook niet meer accepteren dat je door een be paalde ondergrens gaat. We willen onze Nations League-poule win nen. Daar gaan we vol voor." In de koude Veltins-Arena deed gisteravond iedereen mee aan de training voor wat ook de laatste in terland wordt in een nu al succesvol jaar. Alle 23 spelers beschikbaar, dat is totaal anders dan bij de laatste keer dat Oranje in Duitsland speelde. Deze maand zeven jaar ge leden leek bondscoach Bert van Marwijk wel de baas van een veld hospitaal. De ene na de andere vaste basisspeler haakte af en bij de laatste training in Hamburg kreeg Wesley Sneijder nog een trap op zijn kuit. Anders dan Robben, Van Persie, Van der Vaart en Afellay speelde hij uiteindelijk wel mee, maar kon niks uitrichten. Met een 3-0 nederlaag kwam Oranje er te gen een topfitte en gretige Thuis scoorden we drie keer, maar dat had Duitsland ook kunnen doen GO ROTTERDAM Olaf Thon is vanavond bij Duitsland - Nederland in zijn Gelsenkir- chen. De oud international speelde onder meer voor Schalke 04, er staat zelfs een Olaf Thon Museum in de stad. De Duitse media kijkt al uit naar een weerzien van Thon met Koeman, die na de door Oranje gewon nen halve fi nale tegen West-Duits- land in 1988 zijn achterste afveegde met het shirt van Thon. Tot op heden hebben de twee elkaar nooit meer gesproken. Stadion: Veltins-Arena, Gelsenkirchen Op tv: NPO CT Oranje heeft nog nooit verloren in Gelsenkirchen. Van de vijf duels daar werden er vier gewonnen. De laatste zege was in 2002. Kluivert, Hasselbaink en Van Nistelrooy scoorden tegen Duitsland (1-3). 'Genoten, maar je moet nu dóór' Vermoedelijke opstellingen UEFA NATIONS LEAGUE Scheidsrechter Ovidiu Hategan (Roe) Vanavond aftrap 20.45 uur NPO 3 Veltins-Arena Gelsenkirchen -Ronald Koeman (55) fl Nederland heeft 41 keer tegen Duits land gespeeld (inclusief West- Duitsland). Oranje won 11 duels, speelde 15 keer gelijk en verloor 15 wedstrijden van Duitsland. -Matthijs de Ligt (19)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30