Hoge cultuur vs. volkscultuur g-3 Politie druk met drank en drugs achter stuur Duo gaat tuin te lijf met graafmachine Intocht 16 ZE Zeeuwen zijn in 2019 gemiddeld 3 procent meer kwijt aan hun gemeente. Het gaat om pakweg 20 euro extra voor mensen met een eigen woning. Voor huurders is dat ongeveer de helft. U BETAALT IN 2019. maandag 19 november 2018 Commentaar VVD-Kamerlid Thierry Aartsen wil dat de overheid meer geld steekt in volkscultuur, zoals ringrijden, carbidschie- ten en bloemencorso's. Dat zou moeten beginnen met extra bijdragen uit het Fonds voor cultuurparticipatie. Later zou de overheid het cultuurgeld moeten herverdelen: meer naar volkscultuur, minder naar landelijke professionele instellingen. Voor de eerste stap is iets te zeggen. Krulbollen is officieel aangemerkt als cultureel erfgoed, oftewel een traditie die de moeite van het behouden waard is. Ringrijden valt in eenzelfde categorie en trekt ook jaarlijks duizenden bezoekers. De ver enigingen achter deze bezigheden hebben bovendien een be langrijke sociale functie. In dat licht bezien is een bijdrage goed te verdedigen. Dat geldt echter niet voor de tweede fase van het plan van Aartsen. Hij stelt dat het Concertgebouworkest met veel meer subsidie veel minder bezoekers trekt dan bijvoorbeeld een bloemencorso. En dat het dus wel een tandje minder kan bij zo'n professioneel orkest. Dat is te kort door de bocht. Waar ringrijders en krulbollers een belangrijke regionale functie hebben, heeft het Concertgebouworkest een landelijke en internationale uitstraling. Ook zij zijn het behouden waard, maar vanwege het niveau waarop zij opereren, vereist dit pro fessionalisme. Dat kan niet zonder flinke steun van de overheid: met een forse verlaging van de subsidies zou het landelijk cul- tuurpalet al snel een fletse boel worden. Het landelijke cultuurpalet zou al snel een fletse boel worden als de subsidies fors verlaagd worden VLISSINGEN In Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een 46-ja- rige Vlissingse bestuurder van een snorfiets betrapt op het gebruik van cocaïne en amfetamine. Ook op de Koepoort was het raak. Daar werd een 26-jarige man uit Kapelle ge controleerd. Hij was mogelijk onder invloed van THC. Beide mannen kregen een rijverbod van 24 uur. Bij een surveillancerondje in Middelburg zagen agenten een auto rijden die de snelheidslimiet flink overschreed. De politie stuurde de 32-jarige bestuurder uit Zoutelande naar de kant van de weg. Op het bu reau bleek uit een analyse dat de man drie keer de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed had (685 ug/1). Het rijbewijs van de man is ingevorderd. In de Zoutestraat in Hulst werd een 18-jarige vrouw uit Yerseke be trapt op rijden onder invloed. De bestuurster had bijna vijf keer meer gedronken dan voor een beginnend bestuurder is toegestaan. Ze raakte haar rijbewijs kwijt. Alle inzitten den van de auto bleken te veel ge dronken te hebben. Daarom werd ook de auto in beslag genomen, om te voorkomen dat iemand anders Auto moest worden weggesleept omdat de inzittenden de sleutels van de auto verstopten onder invloed zou gaan rijden. De auto is door een takelbedrijf wegge sleept, omdat de inzittenden de sleutels hadden verstopt. De eige naarvan de auto kan zijn bezit later ophalen. ALMANAK Ook op dat Terneuzense kan toor hield de Sint-intocht de ge moederen bezig. In Zaanstad was het te doen dit jaar, maar dat was niet bij iedereen zo goed blijven hangen. Een col lega vertelde dat haar buurjon getje van drie turven hoog en zeven jaren oud maar wat graag naar de intocht wilde. De kleine jongen dacht echter dat het grote intochtfeest in Zaamslag was. Foutje... Een andere collega haakte daarop in: „In Terneuzen vinden ze de grote intocht te duur, maar de Sint zelf wil echt niet naar Zaamslag. Dan moet hij het Hellegat in." Twee drankrijders, 750 euro boete Man bekent stelen auto en pikken van kentekenplaten Kapelle Bestuurder met rijontzegging het haasje, auto weg TERNEUZEN Twee Vlissingse mannen hebben in de nacht van za terdag op zondag voor flink wat overlast gezorgd in Terneuzen. Eerst weigerden ze een woning aan de Kerkhoflaan te verlaten, daarna reden ze met een graafmachine door de stad. De twee 27-jarige mannen waren op bezoek bij een woning aan de Kerkhoflaan. Toen de inwoner van het huis vond dat het bezoek lang genoeg had geduurd wilden ze niet op eigen houtje vertrekken. Toen de politie erbij gehaald werd vertelden de mannen dat ze een taxi zouden bellen en zouden vertrekken. Een uurtje later kwamen er ech ter nieuwe overlastmeldingen uit de buurt. Ditmaal zou er een graaf machine door de wijk rijden. De agenten herkenden het door getui gen gegeven signalement, en trok ken opnieuw naar Terneuzen. Even later meldde een inwoner van de Kerkhoflaan dat de twee vernielin gen aanrichtten in zijn tuin. Daar werden de twee Vlissingers aangehouden. Ze zijn overgebracht naar een politiecellencomplex. On derweg naar het bureau kregen de agenten de volle laag van de twee Vlissingers. De verdachten maak ten hen uit voor van alles en nog wat. Tegen de twee 27-jarige Vlissin gers wordt proces-verbaal opge maakt. Alle gemeenten leggen momenteel de laatste hand aan hun financiële plannen voor volgend jaar. Hoewel nog niet in alle begrotingen con crete bedragen staan, tekent zich wel af hoe de lokale lasten (de op telsom van onroerendezaakbelas- ting, rioolheffing en afvalstoffen heffing) zich in 2019 ontwikkelen. De vijf opvallendste zaken op een rij: Dit jaar viel de rekening in de meeste Zeeuwse ge meenten nog wat lager uit dan in 2017. Dat was te danken aan een goedkoper contract voor de verwerking van huishoudelijk af val. In 2019 gaat de belastingaan slag weer omhoog. De enigen die daaraan ontkomen zijn huurders op Tholen. Zij gaan net zoveel als dit jaar betalen. Zes van de dertien ge meenten willen de las tenstijging beperkt houden door niet verder te gaan dan de inflatie correctie of zelfs minder: Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal, Ter neuzen en Tholen. Het ziet ernaar uit dat de grootste stijgingen zich voordoen op Noord-Beveland (waar men zowel de afvalstoffen- als de rioolheffing met 15 euro wil verhogen) en Middelburg (waar huiseigenaren 7 procent meer gaan betalen). De gemeente Veere voert een flinke belas tingverhoging door (gemiddeld bijna 5 procent), maar blijft binnen Zeeland de goed koopste. Een gezin van vier perso nen met een eigen woning met een WOZ-waarde van 200.000 euro, gaat in Veere volgend jaar Tip? redactie@pzc.nl SLUIS Twee automobilisten zijn vrijdag betrapt op rijden onder invloed van alco hol. Het gaat om een 71- jarige man uit Breskens en een 58-jarige man uit Knokke (B). De man uit Knokke kreeg in Sluis een boete van 325 euro opgelegd nadat hij 310 ug/l blies. De wet telijke norm ligt op 220 ug/l. De man uit Bres kens spande in zijn woonplaats de kroon. Hij blies 385 ug/l en incas seerde daarmee een boete van 425 euro. Beiden kregen naast de boete ook een rijverbod. GOES Op de 's-Heer Hendriks- kinderendijk in Goes is vrijdag een auto aange troffen met gestolen ken tekenplaten. De platen bleken in juni 2016 gesto len te zijn. De bestuurder van de auto werd aange houden en overgebracht naar het politiebureau, waar hij bekende dat hij naast de platen ook de auto had gestolen. De auto bleek in 2016 als gestolen opgegeven te zijn. De aangehouden verdachte is over alle zaken gehoord en werd na zijn bekentenis weer in vrijheid gesteld. De of ficier van justitie be paalde dat de auto terug gaat naar de eigenaar. De politie heeft vrijdag avond bij de Vierwegen in Kapelle een auto in beslag genomen. Bij een controle bleek de 37-ja- rige bestuurder van de auto een rijontzegging te hebben. Na overleg met het Openbaar Ministerie is de auto weggesleept door een takelbedrijf. De bestuurder uit Ber gen op Zoom kan een proces-verbaal ver wachten. Wat valt Rolf Bosboom Vlissingen Bijna iedereen is volgend jaar duurder uit. 2 Rekening vooral in Mid delburg en Noord-Be veland omhoog. 3Veere blijft de goed koopste gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16