Wat een ravage VVD vindt dat volkscultuur meer subsidie van de overheid verdient Er is weinig meer over van al die prachtige l oude auto's. Een felle brand vorige week legde het bedrijf American Car Recycling in Axel in de as. Het valt eigenaar Bernie van den Berg zwaar, maar hij wil een nieuwe start maken. 'Ik ga door.' Het ringrijden in Zeeland wordt door WD-kamerlid Thierry Aart- sen genoemd als voorbeeld van volkscultuur die meer subsidie van de overheid verdient. Hij wil zijn voorstel vandaag indienen als de Tweede Kamer debatteert over de cultuurbegroting. Volgens Martijn Minderhoud, bestuurslid van de Zeeuwse Ring- rijdersvereniging, is extra geld meer dan welkom. „Het is voor ons steeds lastiger om wedstrijden te organi seren. We hebben daarom dit jaar een sponsorcommissie in het leven geroepen. De ringrijdersvereniging kreeg dit jaar duizend euro van de gemeente Middelburg, en 1700 euro van de gemeente Vlissingen voor evenementen. Het geld uit Vlissin gen wordt afgebouwd: in 2021 stopt de subsidie. De ringrijdersvereniging heeft vooral geld nodig voor materiaal. „Het sjezenrijden is een kostbare aangelegenheid: we moeten bij voorbeeld bloemstukken aanschaf fen en de sjezen onderhouden." Minderhoud ziet het voorstel van de WD ook als een erkenning voor de volkscultuur. „Het ringrijden en het sjezenrijden zijn enorm in trek bij toeristen. Het is iets unieks. Als het geen strandweer is, dan is het altijd dringen geblazen aan de baan." Met extra subsidie zou de vereniging jongeren kunnen hel pen om de sport te beoefenen. „Jon geren die de overstap willen maken van het ringlopen naar het ringrij den, hebben vaak nog geen eigen paard. Ze huren in eerste instantie een paard. Dat kost 80 tot 100 euro per dag. Daar zouden we ze dan bij kunnen ondersteunen." Krulbolclub Molenzicht in IJzen- dijke houdt al 35 jaar de eigen broek op, zegt voorzitter Andy de Schip per. Alleen voor het jaarlijkse Mau- ritstoernooi komt 1000 euro subsi die binnen. „We genereren inkom sten met ledenactie en met de kan tine." Het Zeeuws-Vlaamse krul- bollen was de eerste Zeeuwse tra ditie die aangemerkt is als cultureel erfgoed. De Schipper vindt dat het Het ringrijden en het sjezenrijden zijn enorm in trek bij toeristen krulbollen subsidie verdient: „Het krulbollen heeft een belangrijke so ciale functie. Maar we hebben te maken met vergrijzing. Als we sub sidie zouden krijgen, dan zouden we de sport kunnen modernise ren." Hij vergelijkt krulbollen met bowlen. „Op de bowlingbaan heb je vaak een mooie tv waarop alle ver richtingen te zien zijn, maar ook hoe snel de ballen rollen. Zo zou den we het krulbollen interessanter kunnen maken voor jongeren." Subsidie? „Was het maar waar", zegt René de Puyt, bestuurslid van de Zuid-Bevelandse afdeling van de Nederlandse bond van wipschut- ters. De schutterijen zijn afhanke lijk van giften. „Met subsidie zouden we meer en betere materialen kunnen aan schaffen. Nu gebruiken de jongeren vaak een oud boogje dat iemand nog had liggen. Met meer budget zouden we jongeren beter kunnen begeleiden, en de sport kunnen promoten." e? maandag 19 november 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl m .1 -V J i 'Steek meer geld in ringrijden' De VVD wil dat er meer geld komt voor 'volkscultuur', zoals ringrijden, bloemencorso's en carnavalsoptochten. Zeeuwse verenigingen juichen het voor stel toe. Ze houden nu met moeite hun eigen broek op. Cornelleke Blok Vlissingen -Martijn Minderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15