Ontwricht 'Er komt in Nederland geen wet op vrije tijd' 13 Bedrijven nemen eigen maatregelen AAN HET WERK Joris moest van zijn baas naar een se minar over disruptive innovation, ont wrichtende innovatie. Hij kreeg een angstaanjagend verhaal te horen: de wereld zoals we die kennen, zal nooit meer de zelfde zijn. We leven niet langer in een ver andering van tijdperk, maar in een tijdperk van verandering. Disrupt or be disrupted. de Amerikaanse hoogleraar Clayton Chris- tensen. Het gaat bijvoorbeeld over Kodak, dat maar stug bleef vasthouden aan ouder wetse fotorolletjes. En toen kwam de digi tale camera en die blies het sprookje uit. op angst: laat je niet overkomen wat Kodak is overkomen. Er staan allerlei kleine start- ups aan de poort van jouw grote en logge bedrijf te ramme len. Je zult je eigen bedrijf pijlsnel moeten gaan dis- rupten, want an ders doet een an der het wel voor je. overigens al uit 1997, maar doet het nog steeds goed op feestjes en recep ties. Zo zegt Bart Strijker, managing director digital van de Jaarbeurs: „Disrupt or die. Als sommige medewerkers zeggen: 'We doen het al jaren op deze manier', dan zou je nu dingen per definitie anders moeten gaan doen." En zo krijgen mensen als Joris, werk zaam als inkoper bij een ziekenhuis, te ho ren dat alles op de schop zou moeten. Of je nu werkt in het onderwijs, een supermarkt of kaartjes verkoopt op de kermis: ga je business maar snel disrupten, want anders nadert het einde der tijden. wel meevalt. Allereerst is dat onderzoek van Christensen van een bedenkelijk ni veau. De beste man heeft lukraak 77 bedrij ven uitgekozen die hem wel goed uitkwa men. Dat is bepaald niet representatief. En toen andere wetenschappers zijn onder zoek over gingen doen, voldeed slechts 9 procent van zijn voorbeeldjes aan zijn eigen definitie. Bedrijven die volgens Christen sen ten onder zouden gaan aan disruptie bleken springlevend, of er was eenvoudig weg sprake van slecht management. Tel uit je winst. En toen kwam de digitale camera en die blies het sprookje van Kodak uit 3 dagen 4*-hotel in Twente incl. toegang tot wellness Saoedische beurs omlaag VS helpen Papoea's met stroom Terwijl landen om ons heen maatregelen treffen om vrije tijd echt vrij te laten zijn, is dit in Ne derland nog niet gebruikelijk. Ton Wilthagen, hoogleraar arbeids markt, meent dat we in Nederland anders tegen regulering aankijken. Wilthagen: „Het debat is al ver schillende keren tevergeefs aange zwengeld. Er wordt wel erkend dat er een probleem is. Alleen zien we hier vrije tijd als eigen verant woordelijkheid van bedrijven. Ze moeten het zelf maar regelen." Wilthagen geeft toe dat er op basis van vrijwilligheid niet veel zal gebeuren. „Werknemers heb ben steeds meer last van een hoge werkdruk en het aantal burn-outs loopt op. Dat kost bedrijven, en dus de economie, geld. Er moet iets gedaan worden om de rust van werknemers te garanderen." Wilthagen zou graag zien dat de overheid een norm stelt voor be reikbaarheid, die bedrijven dan zelf kunnen inkleuren. „Er komt geen wet die gaat bepalen wat je moet doen, maar je moet wel af spraken kunnen maken over dit onderwerp." Jeroen Doorenbos, mede-op- richter van Belsimpel, zegt niet te geloven in half doorwerken na werktijd. Maar een wettelijke re geling voert hem te ver. „Wij zijn van mening dat je niet verschil lende dingen tegelijkertijd en half kunt doen. Onze teams pakken pas een nieuw project op als er ruimte voor is." Nee zeggen Op de redactie van tijdschrift LINDA ging het roer om nadat de ene na de andere medewerker uit viel met een burn-out. „Terugkij kend kun je zeggen: het was on vermijdelijk dat het een keer mis ging", zegt hoofdredacteur Jildou van der Bijl op journalistiek plat form Villamedia. De leiding van LINDA trapte zelf op de rem. Me dewerkers kregen begeleiding van coaches om beter 'nee' te leren zeggen. „Sommige collega's zijn heel streng geworden. Die stappen uit Slack en alle app-groepen van werk als ze op vakantie gaan. En dat vinden we nu normaal." Volgens hoogleraar Wilthagen moeten bedrijven zelf een besluit op maat nemen. „Je kunt wel van bovenaf instellen dat de mail om 18.00 uur afgesloten moet worden, maar soms heeft dat geen enkel nut. In de zorg werken mensen bijvoorbeeld ook 's avonds, dan moet je kunnen e-mailen." Bij communicatiebureau Hel dergroen in Haarlem worden om 18.00 uur alle bureaus met compu ter en al omhoog getakeld. Als de bureaus eenmaal omhoog getakeld zijn, kunnen de werknemers er pas om 9.00 uur de volgende och tend weer achter plaatsnemen, al dus manager Toos Hartog. „Het levert weieens grappige situaties op. Laatst was het bureau van een collega net in het plafond verdwe nen, toen de telefoon ging die erop stond. Niets aan te doen, tot de volgende ochtend." maandag 19 november 2018 GO De term disruptive innovation komt van En zo ontstond een verhaal gebaseerd Dat verhaal komt Ik denk eerlijk gezegd dat het allemaal Richard Engelfriet is spreker en auteur van het boek De Succesillusie. II ResortBad Boekelo 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 x Bookels moment (hapje van de chef) Op Zoover beoordeeld met een 7,7! Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Tip: bezoek Enschede of Oelden hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 SANCTIES De aandelen- beurs van Saoedi-Arabië ging gisteren omlaag onder druk van de sancties die de Verenigde Sta ten hebben op gelegd aan ze ventien Saoedi's vanwege hun rol in de zaak van de vermoorde Saoedische journalist Jamal Khashoggi in Istanboel. De Verenigde Staten gaan met Japan, Aus tralië en Nieuw- Zeeland het elektriciteitsnet in Papoea- Nieuw-Guinea verbeteren. De hulp aan de be volking is ook bedoeld om de macht van China in te dam men. Dat land steekt de laat ste tijd veel geld in projecten in de regio. waren aan boord geklommen en rolden daaar spandoeken uit met teksten als 'regen woudvernietigers'. Volgens Greenpeace maakt de groot schalige ontbossing, die nood zakelijk is voor de aanleg van palmolieplantages, de klimaat crisis steeds groter en het leefgebied van een aantal dier soorten juist kleiner. FOTOJEREMYSUTTON-HIBBERT/GREEN Zes activisten van Green peace worden vastgehouden door de kapitein van een vrachtschip dat palmolie aan boord heeft en op weg is naar Nederland. De actievoerders PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk pleit voor een wettelijk recht op vrije tijd. Experts betwijfelen of een dergelijke wettelijke rege ling er ooit zal komen. Priscilla van Agteren Tilburg Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het weer anders moet. Schrijver Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt in deze rubriek de zin van de onzin. Van daag: 'disrup tive innova tion'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13