10 Vlak langs snelweg A6 bij Almere staat al vijftien jaar een niet afgebouwd, megalomaan kasteel. Uitzicht op een oplossing is er niet. „Dit is een schandvlek voor de stad." THEMAPARK ALMERE maandag 19 november 2018 J^SÉBsfN? én van de medesa menstellers van Wi- kipedia bedacht een prachtige naam voor het kasteel van Al mere: hedendaagse ruïne. „Dat kan na tuurlijk helemaal niet, want een ruïne is per definitie oud", grinnikt Ton Theunis. „Maar toch is dit de beste omschrijving." Andere omschrijvingen die Theu nis, Almeers ondernemer, graag ge bruikt: schandvlek, kapitaalvernieti ging, megalomaan, betonnen puist, luchtkasteel en ga zo maar even door. De afgelopen vijfjaar was Theunis onafgebroken in de weer om in Al mere iets te bouwen wat de jonge stad nog niet heeft: een themapark, overfantasy. Fel: „Sterker, heel Ne derland heeft dat niet. Maar weet je hoe dat leeft, in dit land? Kijk naar de kijkcijfers van een serie als Game of Thrones. Elk weekeinde doen 15.000 Nederlanders verkleed als ridder mee in een of ander LARP-spel live-action roleplaying, een rollenspel waarin de geschiedenis zo nauwkeurig moge lijk nagespeeld wordt, red.). Veel van die spellen spelen zich in de Middel eeuwen af en die deelnemers willen natuurlijk niets liever dan in een echt kasteel spelen. Maar bij het Muider- slot of Slot Loevestein denken ze wel twee keer na, voordat ze zo'n horde mensen tekeer laat gaan in een histo rische omgeving." Theunis wil maar zeggen: er is veel belangstelling voor een/autfls!/-themapark in Nederland. En in zijn stad, pal naast snelweg A6, staat al vijftien jaar lang die heden daagse ruïne, het bouwwerk dat ooit een kasteel moet worden. Trouwlocatie Almere had, eind vorige eeuw, geen fraaie trouwlocatie en wethouder Cees van Bemmel bedacht het plan van een kasteel, met imposante af metingen (50 meter lang, 12 meter hoog en een toren van 45 meter hoog). Van Bemmel dacht graag groot: hij was ook de man achter de plannen voor de bouw van een m meter hoge piramide op het IJmeer, met Amsterdam verbonden via een kabelbaan (niet doorgegaan). En hij bedacht een verrijdbaar podium op de Grote Markt in Almere dat, als het niet gebruikt werd, opgehesen kon worden en naar een rustige hoek van het plein werd gebracht (na een paar jaar alweer afgebroken wegens te hoge exploitatiekosten). Elet kasteel kwam er ook, althans een deel ervan. Een projectontwikke laar, zelf eigenaar van twee kastelen in België, leende 55 miljoen euro bij de bank en ging bouwen. Dat krediet werd wat later afgeknepen en de ont wikkelaar kon niet meer bouwen dan alleen het casco. Dat was de status in 2002 en dat is het nog altijd. Theunis: „Na 2002 is er niets meer aan gedaan. Het terrein is afgesloten met hekken, waakhonden houden de wacht. En toch is het sport voor de jeugd in deze stad om het bouwwerk binnen te dringen en een vlag te hij sen. Bloedlink, echt." Historie Twee rijke zakenmensen zagen wel wat in het kasteel, en namen het in 2005 over. Ondernemer Theunis werd in 2013 door de gemeente benaderd om er een plan bij te verzinnen. WitchWorld moest zijn park bij het kasteel in Al mere gaan heten: „Een onafhankelijk haalbaarheidsonderzoek leverde mooie resultaten op, de eigenaren wa ren ook enthousiast. Ik heb een le gende geschreven als basis voor het verhaal van het kasteel. Want jij denkt dat deze plek geen historie heeft, maar weet je dat Bonifacius hier is geweest op zijn tocht naar Friesland? noo mensen hebben de afgelopen vijfjaar aan WitchWorld meegewerkt. We heb ben er 530 jongeren een stageplek kunnen geven, 240 mensen met een Weet je dat Bonifacius hier is geweest op zijn tocht naar Friesland? afstand tot de arbeidsmarkt hebben we aan het werk gehad, 28 zwaar au tistische mensen in de dagbesteding. En het heeft niets, nada, noppes opge leverd. Er is geen steen aan het bouw werk veranderd." Wachttijd Volgens Theunis komt dat door ge brek aan bereidwilligheid bij de ge meente, die pakte bijvoorbeeld niet door toen geïnteresseerde Chinese investeerders zich meldden. Dood zonde, want belangstelling van het publiek is er wel: „In 2015 hebben wij de hekken één weekeinde opengezet. Er kwamen 18.000 mensen, in twee dagen tijd. Wij waren het enige niet- bestaande themapark met een wachttijd van twee uur." Theunis zegt dat er wel paniek dreigt bij de gemeente. Over vier jaar, in 2022, huisvest Almere de Floriade. En die wordt dan zeer waarschijnlijk geopend door koning Willem- Alexander. „Doodsbang zijn ze dat de koning het kasteel ziet en dan vraagt waarom dat eigenlijk zo'n ruïne is." Volgens een woordvoerder van Al mere hoopt de gemeente 'ook dat het kasteel wordt afgebouwd, alleen gaan wij daar niet over. Dat is aan de eige naren.' Over het gebrek aan bereid willigheid - wat Ton Theunis de ge meente verwijt - zegt de woordvoer der: „Op het moment dat de ge meente een mogelijke investering doet, in welk project dan ook, moet daar een uitgewerkte businesscase aan ten grondslag liggen. In het geval van WitchWorld heeft de gemeente die niet ontvangen." Theunis, briesend: „Onzin! Dat heeft de gemeente ook al op Twitter gemeld en toen heb ik even gerea geerd met een foto van ons uitge werkte businessplan, dat we zeker met drie wethouders hebben bespro ken. Wat een nonsens, bah." Jeroen Schmale Almere -Ton Theunis, ondernemer In een etalage in Almere is alvast een voorproefje van het themapark te zien. FOTO'S DINGENAMOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10