79.J 4 dagen Brabant**** 9 Ik heb IS niet sterker gemaakt, heb ze hooguit eten gekost Laura: „Ik volgde het nieuws niet, wilde misschien de waarheid ook helemaal niet weten, ik wilde geluk kig zijn. Ik dacht dat het slaan daar zou stoppen. Je moet niet vergeten: ik had zware psychische problemen. Ik was jong, in paniek en wilde het beste voor mijn kinderen. Ik zal me altijd schuldig voelen dat ik juist hen in gevaar heb gebracht." In het kalifaat slaat Ibrahim niet minder, maar meer. Eten is schaars, de gezondheid van haar kinderen verslechtert. Haar leven beperkt zich tot een paar kamers in het huis waar ze logeren, ze mag niet alleen naar buiten. Steeds vaker vallen er wes terse bommen om IS te verdrijven. Na drie maanden wil Laura weg. Ze appt stiekem met Eugene, gebruikt een codewoord om aan te geven wanneer Ibrahim weg is: kippenpoot. Haar vader zet alles op alles om te helpen. Hij komt in con tact met buitenlandse ex-militairen die zeggen dat ze kunnen helpen. Ondertussen spoort hij zijn dochter aan: haal Ibrahim over om de grens over te steken, laat hem denken dat hij de touwtjes in handen heeft. Zo begeeft het gezin zich in augustus naar de grens met Turkije. Ibrahim denkt een nieuw leven te beginnen, Laura ziet de weg naar Nederland. Eugene is ervan overtuigd dat bij de grens een ontsnappingsteam klaarstaat. Dat is niet zo. Maar Laura rent. Ibrahim wordt geraakt. Ze rent door. „Moeten we hem gaan halen?" vragen de Koerden die haar als door een wonder opvangen. „Nee. Laat hem maar liggen." Een paar uur later verschijnen beelden online. Een interview met 'Laura from Sweet Lake City', Zoetermeer dus, in één klap Nederlands bekendste jihadiste. Eugene is dolgelukkig. Niet veel later wordt hij op het vliegveld herenigd met zijn kleinkinderen. Laura wordt naar de terreurafdeling in Vught gebracht. Justitie vreest dat ze een aanslag komt plegen. Vader en doch ter zijn er nog altijd boos over. Eugene: „Ik heb nooit applaus en ballonnen voor Laura verwacht. Dat justitie haar een flinke tik op haar vingers geeft, lijkt me logisch. Maar ik heb vanaf het begin alles met justitie gedeeld, ze wisten dat Lau eraan kwam. En dan zou zij hier een aanslag willen plegen?" Het OM laat die verdenking uitein delijk vallen, maar Laura wordt wel veroordeeld voor het faciliteren van een terreurgroep. De straf: twee jaar cel, waarvan dertien maanden voor waardelijk. Laura, fel: „Als ik was veroordeeld omdat ik mijn kinderen in gevaar heb gebracht: terecht. Maar dit? Ik was daar helemaal niet om IS aan te hangen." Laura: „Ik kwam voor een rustig, islamitisch bestaan en wist nauwe lijks wat er gebeurde. Ik zat thuis, kookte omdat het moest, maar maakte geen deel uit van dat sys teem. Ik heb IS niet sterker gemaakt, heb ze hooguit eten gekost. Toen ik hoorde dat sommige IS'ers met het geloof in de hand goedpraten dat je slavinnen mag houden en ver krachten, was dat een keerpunt. Achter zo'n geloof kon ik niet staan." gegeven moment in een groot, verlaten huis gaan wonen. Alle meubels en het kinderspeelgoed staan er nog. Vroeg je je niet af wat er was gebeurd met de bewoners? Laura: „Ik dacht toen al: wat een waanzin! Maar we konden op straat komen te staan. Het was duidelijk voor mij: het is hier oorlog en ik moet ervoor zorgen dat mijn kinderen het overleven. De mensen die er woonden, waren gevlucht. We be handelden het huis alsof we te gast waren. En ik dacht: als het ooit kan, koop ik een nieuw huis voor ze." Vader en dochter hadden veel te bespreken, na haar vrijlating. Eugene vroeg: „Hoe kwam je zo gek?" Laura vertelde. Nu zegt hij: „Dit kan ieder een overkomen, elk fatsoenlijk ge zin." In de kast achter hem staat het boek Zorg voor getraumatiseerde kinderen. Eugene glimlacht: „Dat kunnen we allebei gebruiken." Eugene is trots op zijn dochter. „Op hoe ze zich staande hield, de manier waarop ze is weggekomen en vooral hoe ze zich nu herpakt." In Syrië vond Laura de kracht die ze in Nederland niet kon bereiken. Nu praat ze wekelijks met een psycho loog, werkt aan zichzelf. Laura volgt een havo-opleiding en wil toegepaste psychologie gaan studeren. Wordt ze daarna radicaliseringsdeskundige? „Misschien. Of iets met kwetsbare meisjes." Wat ze in elk geval wil zeggen: „Maak niet dezelfde fouten." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg WBSM 3 dgn Texel welIness 3 dgn Arnhem diner zaterdag 17 november 2018 Laura, je was moeder, het was in 2015 duidelijk hoe het was in Syrië. Hoe kon je toch vertrekken? Je hebt een jaar in het kalifaat gewoond, als vrouw van een Euro pese strijder. Je verzorgde je man, die werkte in een bommenfabriek van IS en daar salaris voor kreeg. Dan was je toch onderdeel van het systeem? In het boek staat dat jullie op een Eugene deed er alles aan om dochter Laura terug te halen. FOTO FRANK DE ROO -Laura H. Laura H., het kalifaatmeisje uit Zoetermeer. Auteur: Thomas Rueb. Uitgeverij Das Mag. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Slaap in dit voormalig klooster midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m februari. Betaal pas bij aankomst! 4* Grand Hotel Opduin Texel (8,9) 4* Fletcher Doorwerth-Arnhem (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis gebruik wellness aa lx een 3-gangen diner ma Gratis parkeren en wifi Gratis zwemmen en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9