Fictie om de zielepijn te verdrijven. Om überhaupt nog iets te kunnen, na het ver keersongeluk. „Mirjam en ik hebben het er zo vaak over gehad, naast elkaar op de bank, dat wij sowieso eerder hadden moeten gaan. We hebben daar alle consequenties van proberen te doorgronden. In extreem verdriet hadden we het er vaak over: moe ten wij niet uit solidariteit metTonio als nog te gronde gaan, om dichter bij hem te zijn. Dat is iets wat weinig mensen begre pen, maar wij begrepen dat wel van elkaar. We hebben dat niet gedaan. Wij hebben het gezocht in hard werken. Ik werk veel struc- tureler dan ik daarvoor deed. Toen hij leefde, was er ook altijd plaats voor hem." „Dat doet het nog steeds." Schrijven, schrijven, schrijven. Sinds 2010 leeft Van der Heijden, vroeger een geziene gast in de Amsterdamse horeca, in afzonde ring. De laatste tijd komt hij af en toe de deur weer uit, zoals onlangs, toen in Den Bosch een boekje werd gepresenteerd met wandelingen langs locaties in de stad die voorkomen in zijn boeken. Hartelijke men sen, leuke bijeenkomst, daar niet van, zegt hij, maar het geeft hem een gevoel van on rust als hij een dag niet achter de elektri sche typemachine kruipt, boven in zijn werkkamer, tussen rijen archiefkasten met knipsels, documentatie, brieven. Tussen de vijftien manuscripten die in aanbouw zijn. Want niet alleen MX17 vraagt zijn aandacht, hij werkt ook aan een moderne versie van Sartres klassieker Lesjeux sontfaits, De teer ling is geworpen. Een nieuw deel van de cyclus Homo duplex moet afgemaakt, zijn alter ego Albert Egberts uit De tandeloze tijd wacht om opnieuw tot leven te worden gewekt. En dan maar hopen dat zich tus sendoor niet nog een onderwerp aandient. Uiteindelijk, natuurlijk, draait het alle maal om het perfecte boek. Ooit liet hij voor de grap een minuscuul bibliofiel boekje maken, met als titel HOB- meer paste er niet op de omslag - Het Onmogelijke Boek. Het boek dat hij desondanks moet proberen te schrijven. Wellicht komt het nieuwe deel van De tandeloze tijd in de buurt, met de fi losofische onderbouwing van het door Van der Heijden geïntroduceerde, complexe be grip 'leven in de breedte': het ondeelbare moment te pakken te krijgen, als het ware om de tijd een hak te zetten, stil te zetten en zo onsterfelijkheid te creëren, al is het Hard werken hield u op de been. ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99