'Het ligt niet in mijn aard om binnen mijn mogelijkheden te blijven. Ik wil daar net bovenuit reiken' tot nok is gevuld. Enkele ingelijste posters van verfilmde romans staan op de grond, zoals De helleveeg uit 2016 en natuurlijk Tonio, van Paula van der Oest, met Pierre Bokma in de rol van de door verdriet over mande schrijver die zijn 2t-jarige zoon verliest bij een verkeersongeluk. Gebaseerd op het hartverscheurende requiem dat Van der Heijden nooit had willen schrijven, maar dat zijn grootste beststeller werd. Mooi doodliggen stond binnen vijf maan den op papier, het was typisch zo'n idee dat zich plotseling aandiende en niet kon blijven liggen. Van der Heijden wilde zijn uitgever graag iets bieden om rond de feest dagen in de winkels te hebben. Noem het geen tussendoortje, dat vindt de schrijver een vervelend woord, maar dat was het wel. Want eigenlijk werkt de auteur al vier jaar aan die andere roman over Rusland, over de aanslag op vlucht MH17, een almaar uitdijend epos dat geschreven móet wor den. „Je zou Mooi doodliggen kunnen zien als een spin-off, een prequel zo je wilt. De verteller van dat verhaal, Natan Haan- drikman, is ook de hoofdpersoon in MH17 - MX17, in mijn boek." In dat verhaal gaat een jonge oorlogsfotograaf op de ramp plek op zoek naar zijn ouders, een Neder lands schrijversechtpaar dat bij de aanslag is omgekomen. Toevallig vertonen zij grote overeenkomsten met Van der Heijden en zijn vrouw, Mirjam Rotenstreich. Dat maakt Natan Haandrikman tot de zoon, Tonio. De ouders zijn dood, de zoon leeft. De schrijver beaamt: „Ik heb gewoon het hele rouwproces omgekeerd." Korte stilte. „Het boek Tonio was een manier om mijn zoon nog een tijdje in leven te houden. Te reani meren, zou je kunnen zeggen. Dat boek en alles eromheen werkte voor mij en Mirjam verslavend. Een soort verslavende troost. We konden daar op vrijdagavond met een borrel erbij eindeloos over doorbomen. We hadden het toch maar mooi gelapt. Het boek was gepubliceerd, het was een mooie bestseller, maar dan houdt er ook iets op, er komt niet opnieuw een Tonio-boek, tenzij je iets anders bedenkt. Ie zult mij niet horen zeggen dat die ramp met MH17 me in de schoot werd geworpen, want ik vind het allemaal gruwelijk genoeg, maar oké, dat was het noodlot, het gebeur de. Onze zoon fotografeerde. Ik dacht: dan maak ik een oorlogsfotograaf van hem. Dat was iets wat hij beslist niet wilde worden, maar waarvan ik me kon voorstellen dat hij het door omstandigheden gedwongen wel zou doen." „Ik heb niet eerst om toestemming ge vraagd. Ik heb het wel uitgelegd. Mirjam was tot tranen geroerd dat ik weer een an dere, meer fictieve manier had gevonden om Tonio in leven te houden." „Ja, dat bleek een ongemakkelijk gegeven. Dat merk je pas als je erover schrijft. Het is confronterend. Op een gegeven moment moet je beschrijven hoe dat valt in de Ne derlandse samenleving, mijn verscheiden. Die vader in het boek is op weg naar een schrijverscongres in Peking. Ik kwam er niet onderuit over mijn eigen dood te schrijven." „Het is af en toe heel bizar. De vader heet Patrick Haandrikman, Natan vindt z'n vader op de rampplek in een voormalige kippenkooi, een kippenfabriek, bij de ramp met MHt7 stond er daadwerkelijk ook een. Hij is door het dak van die kooi heen gevallen. Natan rakelt in zijn verdriet herinneringen op aan z'n vader. Ik laat mijn zoon herinneringen ophalen aan mij. Dat is een literair spel waarop ik niet had gere kend." PASPOORT Adrianus Franciscus Theodorus (Adri) van der Heijden Privé „Ja, er is bijvoorbeeld de scène dat Natan zich herinnert hoe zijn vader halfdronken bovenaan de trap staat en dan ziet dat zijn veters loszitten. Zijn moeder stuurt hem de trap op om die veters vast te maken, zodat die man niet verongelukt. Dan komt-ie in de verleiding ze juist aan elkaar te binden en dan heb je dus een heel oedipaal verhaal. Uiteindelijk doet-ie het niet." „Hij is een goeie jongen, misschien een betere jongen dan die vader een goede man is, dat weet ik niet. Maar het zijn scènes waarin je veel zelfkritiek kunt stoppen en dat heeft ook wel weer iets louterends, moet ik zeggen." 10 U laat uw vrouw omkomen tijdens de aanslag. U gaat zelf ook dood in het boek. Hoe beviel dat? Geboren 15 oktober 1951 in Geldrop. Opleiding Studeerde enige tijd psycholo gie en filosofie aan de universi teit van Nijmegen en esthetica in Amsterdam. Loopbaan Debuteert in 1978 onder het pseudoniem Patrizio Canaponi met Een gondel in de Heren gracht. In 1983 publiceert hij het eerste deel van de cyclus De tandeloze tijd, De slag om de Blauwbrug. In 2003 begint hij een nieuwe cyclus: Homo duplex. Zijn requiemroman Tonio, over zijn verongelukte zoon uit 2011, wordt een kwart miljoen keer verkocht. Hij wint er de Libris Literatuur Prijs en NS Publieksprijs mee. In 2013 wordt aan Van der Heijden de P.C. Hooft-prijs toegekend. Woont in Amsterdam, is gehuwd met schrijfster Mirjam Rotenstreich. Stuit u op dingen die u van tevoren niet had kunnen vermoeden? Want Natan/Tonio is een goeie jongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98