A.F.Th, van der Heijden Van schrijver Adri van der Heijden verscheen zojuist Mooi stilliggen, de opmaat naar MX17, een roman waarin hij zichzelf en zijn vrouw laat sterven en hun zoon alleen achterblijft. „Mirjam was tot tranen toe geroerd dat ik weer een manier had gevonden om Tonio in leven te houden." Adri van der Heijden, dat is toch die schrijver die bang is zijn boeken af te ma ken? Die man die romans belooft die nooit verschijnen? Ergens begrijpt Van der Heij den wel dat hij die reputatie heeft, zelfs bij zijn eigen uitgever. Er ligt nog een hele sta pel manuscripten thuis, vijftien om precies te zijn. Vijftien onvoldragen romans, no velles, delen van de cycli De tandeloze tijd, Homo duplex, van alles, half af, driekwart af. Wachtend op de laatste punt. „Ik heb er lang over nagedacht. Ik ben helemaal niet bang om een boek af te ma ken, ik begin vaak juist met het slot en werk dan naar voren. Waar ik bang voor ben, is om goeie ideeën voor een nieuwe roman niet te gebruiken. Om ze, onsmakelijk ge- zegd, te aborteren voordat ze tot wasdom zijn gekomen. Ik haal niet alle deadlines en dat brengt me soms wel in moeilijkheden." Met een lachje: „Of eigenlijk permanent in moeilijkheden." Nu is er dan toch weer eentje: Mooi dood- liggen. Zoals gebruikelijk in het oeuvre van Van der Heijden is ook dit verhaal ontspro ten aan de werkelijkheid, al is dit er eentje in de categorie 'bijzonder buitenissig'. Een kritische Russische journalist, Moerasjko, wordt voor de deur van zijn appartement in Kiev ogenschijnlijk vermoord door hand langers van 'president Tsaar', alias Poetin, maar de aanslag blijkt in scène gezet door de Oekraïense geheime dienst. Terwijl iedereen ontsteld is door de brute moord, komt Moerasjko de volgende dag uit het niets binnenlopen bij een persconferentie over zijn dood. Onwaarschijnlijk? Het overkwam de Russische journalist Babtsjenko in de echte wereld. Op 29 mei van dit jaar, het was wereldwijd op televisie. „Waar het mij om gaat, is het liefdesverhaal van een man die zich schijndood houdt en de verwachting heeft dat zijn vrouw hemelhoog juichend reageert als hij niet dood blijkt te zijn. Maar zo zit de wereld niet in elkaar. Zij wordt woedend. Dat is zijn grote misrekening en hij zal uiteindelijk alles verliezen." De schrijver ontvangt thuis in Amster dam-Zuid, in zijn bibliotheek die van vloer 'Ik wilde van al die ellende literatuur maken' TEKST SANDRA DONKER FOTO'S ILJA KEIZER ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 97