Meer licht in donkere tijden Klusvrouw Even de buitenwereld uitzetten is prima, maar van het kijken naar een Netflix-serie laadje niet actief op' HiekeGrootendorst 11 Laad je op zonder een beeldscherm Zie de verleiders JU Hoenderdos: „In Nederland heb ben we een echte tussendoor tjescultuur. Kijk maar eens in de supermarkt: schappen vol met koeken en snacks. Als je je maal tijden voedzaam genoeg maakt, heb je helemaal geen behoefte aan dat koekje bij de thee. Het is goed om eens te kijken of je het tussendoortje echt nodig hebt. Of eet je uit gewoonte, frustratie of verveling? Mocht je toch wat willen eten tussendoor, kies dan voor noten, vers fruit of een cracker met notenpasta." Stap 5 „Langdurige, chronische stress pleegt een aanslag op je immuun systeem", zegt Pijl. „Het is bewezen dat stress de kans op hart- en vaat ziekten verhoogt. Maar het is haast onmogelijk om in deze samenleving stressaanjagers te vermijden. Dus goed leren ontspannen is van groot belang." Vaak ontspannen mensen door stress te 'dempen'. Even de buiten wereld uitzetten door te staren naar een telefoonscherm of een Netflix- serie. Terwijl je daar niet actief van oplaadt. Hoenderdos: „Het is beter om te sporten, naar buiten te gaan of met een kop thee op de bank te lummelen. Of doe eens een cursus mindfulness. Pak het actief aan, anders blijft je stresspeil ongemerkt hoog." En kies ervoor om dat vol te houden. De diëtist: „Als je het alleen doet omdat de dokter het zegt, werkt het niet lang. Je moet intern gemoti veerd zijn." Die motivatie haal je uit hoe je je gaat voelen. „Ik maak voor de lunch vaak 's ochtends een salade. Soms heb ik er geen zin in, het kost me tien minuten extra. Maar ik weet dat ik het lekkerder vind dan brood, en dat ik na afloop geen energiedip heb. Dus ik doe het toch. Besef en be wustzijn werken motiverend." Stap 4 Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: het juiste licht. Plattegrond Aansluiting Wat wil je? Basis, sfeer, functioneel Winkelen GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 Maak jezelf beter Hart- en vaatziek ten? Maak jezelf beter van Hanno Pijl en Karine Hoenderdos, Fontaine Uitgevers (€23). Professor Pijl had geen zin 's morgens al te bewegen. Diëtist Hoenderdos heeft niet altijd zin haar lunch- salade zelf te maken. Ze doen het toch. FOTO JOOST HOVING FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS Soms gluur ik ergens naar bin nen en is mijn eerste reactie: wat ongezellig! Meestal komt dat door de verlichting. Vaak is het óf te donker, óf te licht. De ene ruimte is per definitie lich ter dan de andere; door de lig ging van het huis, de grootte van het raam, de kleuren op de vloer en de muur. En heeft de ruimte hoge plafonds of juist lage? Mijn vorige woning was pikdonker; op de begane grond met een hoge huizenrij aan de overkant. Daarvan werd ik somber. Ik besloot mijn huis lichter te maken. Ik koos voor lichte natuurtinten op de muur en een witte vloer. De donkere jaloezieën verving ik door witte en de overgordijnen haalde ik weg. Zonder ook maar iets met lampen te doen, bereikte ik al veel. Teken op een plattegrond van je woonkamer waar je een lichtbron wilt hebben. Een lamp boven de eettafel en bij het zitgedeelte, een leeslamp bij de fauteuil, een spot op de boeken kast. Zorg voor gelijkmatige verlich ting door de lichtbronnen goed over de ruimte te verdelen. Heb je genoeg aansluitpunten? Vooral voor de basis van jouw verlichting gebruik je plafonnières en hanglam pen. Hiervoor heb je een contactpunt nodig op het plafond. De rest kan vaak gewoon in het stopcontact. Bij nieuwbouw kun je aangeven waar je deze punten wilt hebben. Wat heb je nodig aan licht? Wist je dat lichte kleuren licht reflecteren en donkere het licht absorberen? Met hoge plafonds heb je een sterkere lichtbron nodig. Welke functie heeft de lichtbron? Wil je sfeer maken in de zithoek, ga je een boek lezen in de fauteuil of knutselen aan tafel? Je hebt basisverlichting, sfeerverlich ting en functionele verlichting. Basis is de hanglamp boven de eettafel; 60 tot 75 centimeter boven het tafelblad. Groepjes lampen zijn ook in. Sfeer is bijvoorbeeld een gezellige vloerlamp. Functioneel is een leeslamp. Speel met de verschillende vormen. Shoppen maar! De armatuur is van belang, maar natuurlijk ook de lampen die erin kunnen. Gebruik geen spaar lamp in het toilet; die verlicht pas als jij al klaar bent. Vergeet de kaarsen niet, sfeermakers die gezellig licht geven. En denk aan dimbaar licht. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, Hardwarelnfo, intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83