Medisch stappenplan Medicijnen voor hart- en vaatziekten zijn vaak niet nodig als je gezond leeft en eet. Internist Hanno Pijl (59) en diëtist Karine Hoenderdos (51) onderbouwen dat in hun informatieve kookboek. Maak jezelf beter! 10 Een man die veel insuline spoot en medicatie slikte is er nu vanaf' Begin de dag goed Eet de regenboog Leef werelds Jaa jaa, we weten het wel, toch? Meer bewegen, meer groente eten en niet meer roken. „In de praktijk valt dat tegen", zegt internist Hanno Pijl van het Leids Universitair Medisch Cen trum. Hij behandelt dagelijks men sen met hart- en vaatziekten. „Een grote groep kwetsbare Nederlanders weet amper wat een gezonde leefstijl is. Ik maak mee dat mensen chips gezond vinden, omdat ze denken dat het gewoon aardappelen zijn met wat zout. Ze weten niet waar ze moeten beginnen met veranderen. Een boek met duidelijke stappen en weekmenu's geeft houvast." Hoenderdos en Pijl schreven twee jaar geleden een soortgelijk boek, toen voor mensen met diabetes type 2. Dit keer spreken ze een publiek aan van 1,2 miljoen Nederlanders die pro blemen hebben met hun hart of bloedvaten. Ze hebben bijvoorbeeld een hoge bloeddruk, hoog choleste rol of pijn op de borst bij inspanning. Patiënt X Pas je leefstijl aan en binnen enkele weken merk je verbeteringen, zeggen beiden. Dan kan de medicatie - in veel gevallen - worden afgebouwd. De internist: „Ik behandelde een man die elke dag tweehonderd een heden insuline spoot en vier soorten medicatie slikte vanwege suiker ziekte, hoge bloeddruk en hoog cho lesterol. Hij woog 130 kilo, had amper energie en liep moeizaam. Die man heeft zijn leven omgegooid met dit stappenplan. Na drie maanden ge bruikte hij niets meer: geen pillen, geen insuline. Hij viel 40 kilo af en heeft zijn leven terug. Misschien een uitgesproken voorbeeld, maar zo hebben we er legio. Niet elke patiënt komt van zijn medicijnen af, maar iedereen knapt er enorm van op." Hoe je dat doet? Met dit stappenplan: Stapl Je lichaam de kans geven gezond te blijven of te herstellen begint nog vóór het ontbijt. In Hart en vaatziekten? Maak jezelf beter adviseren Pijl en Hoenderdos om de wekker een half uurtje eerder te zetten, meteen in de sportkle- ren te schieten en een rondje hard te lopen of te fietsen op de home trainer. Pijl doet dat drie keer in de week. „In het begin had ik er he-le-maal geen zin in. Ik vond het verschrikkelijk. Het went, want het kost me nu geen moeite meer. Het effect is waanzinnig: het is zó fijn als 's morgens de buit al binnen is. Ik voel me er overdag veel fitter door." Maar wat als je een gezin hebt, met drie kinderen die 's ochtends naar school of opvang moeten - is een half uur sporten rond die tijd dan niet te veel gevraagd? „Dat is inderdaad moeilijk in te passen", zegt de internist. „Anderzijds hoort het bij de omslag die je dient te maken. Een hoog cholesterol verandert niet vanzelf. Je moet dingen op een andere manier doen, anders ben je nog steeds op weg naar dat hartinfarct." Diëtist Karine Hoenderdos: „Probeer in oplossingen te den ken. Ik heb zelf kinderen en toen ze nog klein waren, bracht ik ze lopend naar school in plaats van met de auto. Heb je toch weer twintig minuten beweging te pak ken. Eerder opstaan om te sporten is best lastig en dat voelt als een offer. Maar na een tijdje ben je het gewend en treedt wat wij het tandenpoetseffect noemen in. Je denkt er niet meer over na, je doet het gewoon." Daarmee verwijzen de diëtiste en de internist naar de zogeheten blue zones in de wereld: de regio's waar mensen bovengemiddeld gezond oud worden. Sicilië, Oki- nawa in Japan en Ikaria in Grie kenland zijn er voorbeelden van. Hoenderdos: „De mensen blij ven tot op hoge leeftijd actief. Ze eten lokale producten, hebben een groot sociaal netwerk, bewe gen veel, houden een moestuin. Ik vind het mooi om te zien dat een gezonde leefstijl niet alleen voortkomt uit gezond eten, maar uit een manier van leven." Kan Nederland ook een blue zone worden? „Makkelijk!" zegt Pijl. „We zijn een fietsland, dus met dat bewegen komt het wel goed. We hebben volop vis uit de Noordzee, prachtige groente uit het Westland, fruit uit de Betuwe. Met wat meer sociale cohesie en samenhorigheids gevoel zou het zomaar kunnen." Hoenderdos: „Dit is vooral een pleidooi om gevarieerd te eten en kleur is daarvoor een goede graadmeter. Elke kleur van een stuk fruit of een groente staat voor een bepaalde antioxidant, een beschermende stof tegen ziekte of veroudering. In Ame rika riepen ze ooit op om elke week 'de regenboog' te eten. Hartstikke leuk om op te let ten. Nederlanders zijn geneigd om vooral rood en groen op hun bord te kiezen. Maar kijk ook eens naar roodlof, paarse wortels of een gele paprika." Pijl: „Groente zijn dé oplossing om je maag te vullen zonder dik te worden. Ze zitten boor devol voedingstoffen, dus het is zaak er zoveel mogelijk van te eten. Kieper nu niet 400 gram sper ziebonen bij je kipfiletje, maar houd het gevarieerd. Eet bij je lunch een salade en een kopje groentesoep, en 's avonds bij voorbeeld spaghetti van cour gette, een wortelpuree of een koolsalade." Stap 3 Stap 2 ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 GO Krijg je leven terug (zonder al die pillen) JETTE PELLEMANS n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82