'Lunchen tijdens een vergadering zou wat mij betrejï verboden moeten worden' Cadeaukaart nu twee jaar geldig Mijd Parijs met je oude bus of camper Harder werken als je weet wat de baas verdient Vier suikerklontjes per pakje sap 3 Dagdromen maakt creatief Je brein heeft twee standen: opperste concentratie óf dagdro men. Dat laatste doen we gemiddeld zo'n 47 procent van de dag. „Ik vind dagdromen een machtig interessant onderwerp", zegt Van der Stigchel. „Dagdromen vormt een belangrijk deel van je identiteit. Dan ben je aan het reflecteren over jezelf, het verle den en de toekomst." Enigszins zorgwekkend is het dus dat we minder dagdromen door de continue aanwezigheid van onze te lefoon. „Tijdens dagdromen maakt je brein nieuwe koppelingen. Niet voor niets krijgen mensen de beste ideeën als ze onder de douche staan. Als je gedachteloos door je tijdlijn van Facebook scrollt, is dat misschien wel ontspannend, maar het zal je geen nieuwe creatieve plannen op leveren. Bovendien laadt je brein er totaal niet van op." Dus: leg die telefoon aan de andere kant van de kamer en staar eens een kwartiertje uit het raam. Wie weet wat het voor creatieve ideeën ople vert. Multitasken is geen goed idee Multitasken voelt misschien effi ciënt, maar levert netto weinig tijdwinst op. Van der Stigchel: „Je doet die twee taken niet écht tegelij kertijd, maar switcht snel om en om. Dat kost tijd en zorgt voor stress en fouten. Denk maar eens aan een berichtje versturen achter het stuur: allebei de taken lijden daaronder." Overigens kun je wel twee taken doen als er eentje volledig op de au tomatische piloot gaat: zoals wande len (automatische piloot) en praten. Maar twee taken die allebei aandacht vereisen, kun je beter één voor één doen. O ja, en vrouwen kunnen niet beter multitasken dan mannen - daar is nul wetenschappelijk bewijs voor. Weet u dat ook weer. Concentratie valt te trainen Van der Stigchel sluit af met een hoopvolle les: concentratie valt te trainen. Bijvoorbeeld door meditatie. „Daar was ik best sceptisch over. Ik was bang voor allerlei alternatieve, niet-wetenschappelijke verklaringen - maar de literatuur heeft me toch overtuigd. Meditatie is een bewezen effectieve vorm van concentratie training in een groep." Door je concentratie te richten op een object of je ademhaling, train je als het ware je aandachtsspier. Fit zijn en goed slapen dragen overigens ook bij aan een goede focus. Hoe getrainder de aandachtsspier, hoe beter en langer je je kunt concen treren, maar: „Probeer de vereiste spierkracht zo laag mogelijk te hou den door je niet te omringen met afleidende prikkels of door te multi tasken. Maak het jezelf niet te moei lijk om je te concentreren." con Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten r*A 3 3 i .3v pL J i i 3 d GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 Stefan van der Stigchel, Concentratie: Gefocust blijven in tijden van afleiding verschijnt bij Maven Publishing (€19,50). van der tijden van -4 Stefan van der Stigchel was sceptisch over meditatie, maar weet nu dat het zorgt voor een goede focus, foto koen verhei jden Ook al eens bij de kassa gestaan met een verlopen cadeaukaart? Dat leed wordt nu enigszins verzacht, want de houdbaarheid van deze kaarten gaat van één naar twee jaar. Nu gaan per jaar nog vele miljoenen euro's verloren doordat mensen de cadeaukaar- ten te laat willen inwisselen. Wie volgend jaar met een oude VW-bus of camper op vakantie wil naar Frankrijk, moet met een grote boog om de hoofdstad heen. Parijs gaat op slot voor diesels die voor 2001 zijn geregistreerd. Concreet gaat het om het gebied dat wordt omsloten door Autoroute 86. Deze buitenste ringweg loopt rond de hele stad. Het verbod gaat juli 2019 in. Het goede nieuws is dat de hoeveelheid suiker in pakjes sap omlaag gaat. Een pakje Capri-Sun ging van vijf klontjes naar 2,5. Mooi, maar pakjes drinken bevatten nog steeds veel suiker, stelt het Voe dingscentrum. Multivitaminedrank: vier klontjes. Appelsap: tot wel vijf klontjes. Het alternatief? Water! Misschien moeten we onze salarissen toch maar openbaar maken: als je weet hoeveel je manager verdient, ga je beter je best doen. Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek. Maar die kennis heeft ook een keerzijde: als werknemers weten dat directe collega's meer verdienen, is de kans groter dat ze opstappen. «11 -Svt -4 w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75