Je concentreren kun je leren Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet... ...een correcte kilometerstand. AutoTrack We bevinden ons in een aandachtscrisis, zegt hoogleraar cognitieve psychologie Stefan van der Stigchel. Boosdoener: onze telefoon. Hij schreef Concentratie, aandacht in tijden van afleiding. Zeven lessen. 'Als ik twintig minuten heb gepraat, mogen mijn studenten vijf minuten op hun telefoon kijken Aandacht is zeer waardevol De eerste stap om inzicht te krijgen in hoe aandacht werkt én hoe je leert je beter te concentre ren, is beseffen dat aandacht een waardevol goed is. Stefan van der Stigchel: „Aandacht is een oplossing voor veel zaken, maar je aandacht is ook hevig bevochten in deze tijd. Binnenkomende appjes en mailtjes halen je makkelijk uit je concentratie, en dat zorgt voor fouten en stress. Het is goed om te bedenken dat je aandacht maar beperkt is en je die dus beter efficiënt kunt inzetten." Behalve waardevol, is je concentre ren ook moeilijk. Het kost energie om het vol te houden. „Er zijn con tinu triggers die je potentieel kunnen afleiden. Triggers uit de buiten wereld - een langslopende collega, een notificatie - én uit je binnen wereld: zorgen, angsten, stress. Daar moet je constant weerstand tegen bieden." Zelfs de meest creatieve of intelli gente geesten kunnen zich niet ein deloos concentreren. „Op een gege ven moment is je brein moe. Dan heb je een dagdroompauze of wandeling nodig om je weer op te laden." WIE? Richt je omgeving concentratievriendelijk in Een boek lezen, een stuk schrijven of een serie kijken kan soms lastig zijn in een drukke omgeving waar je mobiele telefoon ook nog eens vraagt om je aandacht. De tip van Van der Stigchel: maak werk van een concen- tratievriendelijke omgeving. „Als ik in mijn kamer op de univer siteit wil werken aan een artikel, doe ik de deur dicht en demp ik het licht. Dan is de drempel hoger voor men sen om hier binnen te stappen. Of nu, tijdens dit interview, staat mijn telefoon op stil en heb ik mijn com puterschermen uitgeschakeld. Je be slist zelf waardoor je je laat afleiden." De'ja-maar-die-telefoon-ook-de- hele-tijd'-kaart is dan ook grote on zin. „Alle verleidingstactieken uit Sil- licon Valley kun je met één druk op de knop wegdrukken, namelijk door je telefoon uit te zetten." Durf offline te gaan Bereikbaarheid is een groot goed op veel kantoren. Al dan niet zelf opgelegd, willen mensen altijd be reikbaar zijn: via de telefoon of mail. Terwijl bereikbaarheid gelijkstaat aan afleidbaarheid, zegt Van der Stig chel. „Het zou mooi zijn als je binnen een bedrijf kunt zeggen: ik reageer deze week niet op mijn mail, want ik moet dat rapport afmaken. Of: ik leg mijn telefoon vanmiddag weg, want ik wil even geconcentreerd kunnen werken. Die cultuur is er bij veel be drijven totaal niet - dat zou een stuk beter bespreekbaar mogen worden." i Neem pauze Een pauze nemen is een essentieel onderdeel van geconcentreerd werken. Een taak opknippen in blok jes met daartussen een pauze bij wijze van beloning, is een goede truc. Van der Stigchel: „Ik gebruik het ook in mijn collegezaal. Als ik twintig minuten heb gepraat, mogen de stu denten daarna vijf minuten op hun telefoon kijken. Ik geef toe: een tech nologische pauze is niet het perfecte middel om op te laden, maar het zorgt ervoor dat de telefoon niet continu in beeld is." Beter dan een telefoonpauze is een wandeling door de natuur: een goede oplaadplek omdat een natuurlijke omgeving niet veel aandacht trekt. „Laat je mobiel dan thuis. Lunchvergaderingen zouden wat mij betreft verboden moeten worden. Pauze nemen zonder je te hoeven concentreren is belangrijk." Dat wil je toch graag weten. Alleen bij AutoTrack check je gratis de geschiedenis van een auto. Van de eerste eigenaar tot de laatste keuring. Dan weet je dat de kilometerteller de waarheid vertelt. ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 GO Zorg voor een sterke aandachtsspier JETTE PELLEMANS Stefan van der Stigchel (38) is hoogleraar cogni tieve psychologie aan de Universiteit Utrecht. In 2016 schreef hij het boek Zo werkt aandacht. Van der Stigchel treedt als aandachtsexpert regelmatig op in de media en hij houdt lezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74