technisch vernuft Dit zegt de wetenschap Hoe een kater precies werkt weet eigenlijk niemand Eureka! Oudere moet robot helpen Een kater is zo complex dat de oplossing niet in één pil is te vangen 23 is onlangs gegund aan Boeing (72 stuks voor 13 miljard dollar), waardoor de eerste exemplaren pas in 2024 aan boord van de schepen kunnen worden gestationeerd. Ze zijn in eerste instan tie gemaakt voor het bijtanken van gevechts vliegtuigen in de lucht, maar op termijn kun nen ze ook als aanvalswapen worden ingezet. Voordat de nieuwe vliegdekschepen operati oneel worden, moeten ze eerst de zware veilig- heidsproeven shock trialsdoorstaan. De USS Gerald R. Ford is als eerste aan de beurt. Hij zal in elk geval opgewassen moeten zijn tegen de door China ontwikkelde DF-2tD raket, bijge naamd de 'vliegdekschipdoder', met een bereik van bijna 1700 kilometer. Verzet Voor admiraals mogen de 'Ford' en de 'Kennedy' een natte droom zijn, er is ook verzet tegen de kolossale drijvende vliegvelden. Critici stellen vragen bij de torenhoge kosten en de omvang van de oorlogsbodems. Kleinere vliegdeksche pen zijn lastiger tot zinken te brengen en ze zijn goedkoper. Maar de bouw van supervliegdekschepen krijgt in Washington volop steun. Niet alleen om hun strategisch belang, ook om de symbo lische waarde. „Amerika heeft niet alleen de meeste, maar ook beste vliegdekschepen en dat moet zo blijven", aldus president Donald Trump. Daarom komen er nog zeker twee bij: de USS Enterprise en de CVN 81, die misschien nog wel Trumps naam zal krijgen. Zogenaamde wondermiddeltjes genoeg, maar dé oplossing tegen een kater is nog niet gevonden. Waarom niet? Pech voor wie dit leest met een houten kop: een magische pil die je beter laat voelen na een nachtje doorhalen, bestaat niet. „Er zijn veel remedies op de markt, maar de werkzaamheid of veiligheid daarvan is nog nooit wetenschap pelijk aangetoond", zegt Frans Russel, hoogleraar farmacologie en toxicologie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Een van de redenen waarom er nog geen antikaterpil bestaat, is dat wetenschappers niet precies weten hoe een kater werkt. Het verschijnsel steekt ingewikkeld in elkaar. „Het is een vreemde com binatie van wat lijkt op forse griep, migraine en hongerklop." Wat onderzoekers wel weten, is dat je van alcoholhoudende dran ken flink uitdroogt. Wie alcohol drinkt moet vaker naar de wc, waardoor je soms tot wel vier keer meer vocht verliest dan je binnen krijgt. Het zorgt ervoor dat het aandeel vocht in de bloedvaten van onze hersenvliezen daalt. Met bonkende koppijn als gevolg. „Water voorkomt alleen uitdro ging als je elk glas alcohol afwis selt met een glas water. Wie vlak voor het slapen gaan nog wat gla zen water drinkt, is al te laat." Verder is het zo dat we tijdens een drankgelag weinig eten. Alco hol heeft weliswaar veel calorieën, maar die zijn 'leeg' en leveren geen voedingswaarden. „Daardoor raak je veel voedingsstoffen en vooral suikers kwijt, waardoor het li chaam verzwakt", legt Russel uit. Een andere boosdoener lijkt aceetaldehyde, een stofje dat ver antwoordelijk voor de misselijk heid, spierpijn en griepachtige verschijnselen. Dat is ook bekend in de verslavingszorg. „Mensen met een drankprobleem krijgen soms een middel dat de afbraak van aceetaldehyde in het bloed remt", vertelt Russel. „Daardoor worden ze van een kleine slok drank al hondsberoerd. Ze ervaren een extreme vorm van wat je merkt bij een kater." De kater is dus behoorlijk com plex. Volgens Russel is de oplos sing ervan dan ook niet in één pil te vangen. Bovendien is het de vraag of we zo'n alles-in-één re medie wel moeten willen, stelt hij. „Alcohol is een erg giftige stof en een kater is een heel natuurlijke reactie van het lichaam om ons te beschermen tegen overdosering. Een effectieve katerbehandeling haalt die rem weg, met alle ge zondheidsgevaren van dien." Het roept ook ethische vragen op. Want een echte antikaterpil kan verslaving in de hand werken. Daarnaast is alcohol een kanker verwekkende stof, bij veelvuldig gebruik neemt de kans op die ziekte toe. „Persoonlijk zou ik er veel moeite mee hebben zo'n me dicijn vrij te geven", zegt Russel. Is er dan geen enkele remedie tegen een kater? Behalve met mate drinken kan vooraf vettig eten hel pen. Dat zorgt ervoor dat alcohol minder snel en goed in het bloed wordt opgenomen. Verder is transparante drank meestal beter te verdragen, doordat het destilla tieproces minder nadelige bijpro ducten oplevert. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Elly Konijn (59), hoogleraar hoogleraar media- psychologie aan de VU Amsterdam over de omgang tussen robots en eenzame bejaarden. „Het wordt steeds meer gemeengoed dat een robot voor bepaalde zorg wordt ingezet, zoals bijvoor beeld het tillen van pa tiënten. In mijn onderzoek met Jo- han Hoorn hebben we met zorgrobot Alice on derzocht of een sociale ro bot de schrijnende een zaamheid onder ouderen kan verlichten. Het aantal eenzame ouderen groeit enorm Om te kijken hoe we Alice het meest effectief kon den inzetten, zijn we eerst met ouderen zelf en thuiszorgmedewerkers gaan praten. Ouderen hebben er een hekel aan om als kleine kinderen behandeld te worden. Toen we Alice in het lab aan het programmeren waren, kon zij opeens niet meer lopen. Denkend aan die ouderen die zo'n hekel hebben aan betutteling, volgde ons eureka-mo- ment. We draaiden de rol len om en Alice werd af hankelijk van de ouderen. Alice is in een rolstoel ge plaatst en als zij bijvoor beeld naar buiten wilde, dan moest een van de oude mensen daarvoor zorgen. Daardoor kregen zij weer een maatschappelijke functie; ze moesten voor iemand zorgen en verant woordelijkheid dragen voor iemands welzijn. De verlichting die Alice bracht op sociaal vlak, werkte positief door op hun fysieke gesteldheid. Op haar beurt kon Alice de ouderen helpen met het bijhouden van hun agenda, ze kon ze herin neren aan medicijnge bruik, of liedjes zingen en samen (gym-) oefeningen doen. Ik denk dat er in de toekomst veel vaker ro bots worden ingezet om ouderen op verschillende vlakken te ondersteunen. Alice helaas niet. Ze is op en versleten. We zijn nu een samenwerking met Deloitte aangegaan en ontwerpen nu Alice 2.0. Zij heeft een meer functi oneel ontwerp waarin de sociale rol wordt geopti maliseerd." GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 USS John F. Kennedy (CVN-79) Grootste vliegdekschip ter wereld, samen met de USS G. Ford (CVN-78) 12 m. 337 m. Begin bouw: februari 2011 Geplande ingebruikname: eind 2019 Waterverplaatsing: 112.000 ton Max. snelheid: 32 knopen (59 km/u) Propellors: 4 stuks, elk 7 meter hoog, van brons Bemanning: 4660 KAJ VAN ARKEL Kijk op de site bij /wetenschap FOTO DREAMSTIME Heeft u ook een vraag? wetenschap@persgroep.nl -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NGWSCi6fltiSt en met l vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71