OZCAN AKYOL Studieschuld tot 5000euro hoger door renteplan 6 Column Aan het einde van zijn we kelijkse persconferentie, na afloop van de minister raad, zei minister-premier Mark Rutte dat we de verhitte discussie over het uiterlijk van Zwarte Piet beter kunnen voeren als Sinter klaas niet in het land is. Dat werkte een beetje op mijn lachspieren. Hij moet ook weten dat er in de aanloop naar deze dag, als in ver schillende steden intochten plaatsvinden, met Zaanstad als blikvanger, rechtszaken zijn ge voerd en demonstraties werden georganiseerd. In sommige steden beloofden hooligans van voetbal clubs zich met het hele circus te bemoeien, mochten er onwel gevallige types met andere me ningen opduiken. Dus wat bazelde onze premier nou? Het 'kalm, waardig en res pectvol' omgaan met elkaar in dit debat, is reeds enkele jaren geleden verdwenen, iets wat we mede kunnen zien dankzij sociale media, waarop we elke dag opnieuw lezen dat burgers, van links tot rechts, elkaar het licht in de ogen niet gunnen. De oproep van Rutte stond eigenlijk voor wat anders: hij is het gewoon helemaal beu. Dan ga je dingen zeggen waarvan je weet dat ze nergens op slaan. Maar een leider van de regering moet nu eenmaal zijn gezicht laten zien als er een ideologisch veenbrandje in het land woedt. Ik las deze week een onderzoek dat uitwijst dat veel ouders hele maal geen trek meer hebben in een sinterklaasintocht, omdat ze hun kinde ren niet willen bloot stellen aan mogelijk agressieve oprispin gen tussen rivalise rende kampen. Ze zijn murw gebeukt door alle verwijten - over en weer. Het discours was een ding, maar nu dreigt het fysiek te worden. Want laten we wel wezen: een goedheiligman met een kogel werend vest, die wordt beschermd door een politieteam, vermomd als pieten, heeft niets met een kinderfeest te maken. Er was de afgelopen dagen veel aandacht voor de mensen met ferme standpunten - is die knecht nu wel of niet een racistisch sym bool? Wie we een beetje uit het oog zijn verloren, zijn de burgers die best van goede wil zijn, maar zich totaal radeloos voelen door de wijze waarop deze hele kwestie zich heeft ontwikkeld. Zij zijn ook slachtoffers. Ze durven niet meer met hun kind naar een intocht. En kunnen ook niet aan hen uitleggen wat momenteel in ons land plaats vindt. Misschien dat de premier eens wat aandacht kan schenken aan deze groep. De oproep van Rutte staat voor iets anders: hij is het helemaal beu Dat schrijft minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs aan de Tweede Kamer. Een student betaalt de extra rente alleen als hij de hele afbetaaltermijn van de lening gebruikt. Volgens de D66- bewindsvrouw betalen de meeste oud-studenten in de praktijk hun studieschuld veel sneller af. In dat geval verandert er weinig, rekent ze de Kamer voor. Hoog inkomen Bij een gemiddelde studieschuld - 21.000 euro - en een toekomstig jaarinkomen van 40.000 euro is er geen verschil in de maandelijkse bedragen, mits dat inkomen gelijk blijft. Bij een fors hoger inkomen, van 80.000 euro, gaat het maandbedrag in het reken voorbeeld van Van Engelshoven van 70 naar 82 euro. De wijziging van de renteperi ode van vijf naar tien jaar is afge sproken in het regeerakkoord. Daardoor stijgt het rentepercen tage. Het kabinet stelt dat de maatregel 260 miljoen euro op levert. Ook de jongerenachterban van het CDA struikelde over de rente verhoging en droeg de Kamer fractie op om ervoor te zorgen dat Studenten betalen vijf keer meer rente dan de korting in het eerste jaar de verhoging niet doorgaat. De Tweede Kamer moet nog oorde len over het voorstel. Het kabinet halveerde wel het collegegeld voor eerstejaarsstu denten, waarmee eerstejaars 1000 euro besparen. Dat is volgens het ISO „Studenten die in 2020 gaan studeren en 35 jaar doen over het aflossen, moeten vijf keer meer rente betalen dan de korting die zij met de halvering van het colle gegeld krijgen." zaterdag 17 november 2018 GO ^0 @OzcanAkyol Aandacht Wanneer de rente op studiele ningen niet vijf maar tien jaar wordt vastgezet, zoals het ka binet wil, betaalt een student met een gemiddelde studie schuld maximaal 5000 euro extra aan rente. Het maand bedrag stijgt dan met 12 euro. Hanneke Keultjes Den Haag -Tom van den Brink, ISO HUAWEI Mate20 Pro HUAWEI Mate20 KPN best geteste mobiele provider. Meting Consumentenbond, oktober 2018. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden. OKT 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6