21 'Karin was een prachtige vrouw, maar wel geboren met een barstje' Onderwijl wordt hier in Gronin gen de verkoop nog even opge stuwd bij de signeersessie van Weemoedt en Akyol. De zaak is diep, het tweetal zit helemaal ach terin en toch staat de rij bijna bui ten. Als na ruim een uur signeren de laatste fan aan de beurt is, een student van 24, constateert die verbouwereerd: „Ik heb het boek al helemaal uit." Lange rij of niet, Weemoedt knoopt met iedereen een gesprek aan. Een vrouw met grijs haar en dito jas wil graag een boek voor Egbert gesigneerd hebben, een vriend die veel klust bij haar thuis. Weemoedt schrijft: 'Egbert, heel veel dank voor je opbouwende werkzaamheden'. De volgende vrouw heet Engelina. Weemoedt: „Da's alvast mooi zeg, zo'n naam, op weg naar boven." En zullen we daar Machteld niet hebben, in haar strakke groene truitje en met haar eindeloze, blonde haren? Ze werkt in de win kel, bezorgde Weemoedt net een koffie verkeerd en staat nu bij haar vriend Pieter in de rij te wachten op een handtekening. „Mooi man, haar moet je vasthouden", zegt Weemoedt tegen Pieter. „Bij el kaar blijven hoor. Al gaan vier op de drie stellen uit elkaar, wist je dat? Die komt in mijn nieuwe bundel; het CBS snapt er zelf ook niets van, maar vier op de drie pa ren redden het niet." De rest van de rij grinnikt. Een vrouw met witte sportsokken in haar Crocs loopt ongedurig heen en weer. Ze overhandigt Wee moedt op een bierviltje een zelfge schreven gedicht en verontschul digt zich omstandig. „Ik moet weg, Lévi, mijn trein vertrekt zo." Weemoedt: „Ah, wel thuis. Of heb je geen thuis?" Tien seconden later, zachtjes te gen Akyol: „Nu word ik overmoe dig, nu moet ik oppassen." Weemoedt maakt er geen geheim van: dit succes komt hem financi eel fantastisch uit. Hij krijgt een AOW-uitkering, maar bouwde nauwelijks pensioen op. In de auto van Akyol, onderweg naar de vol gende interview- en signeersessie in Weemoedts woonplaats Assen, vertelt hij dat toch ook dit succes een zwarte rand heeft. Zijn vrien din Katrin maakt er niets van mee. „Ze kampt met een ernstige bacte- riële infectie in een rugwervel, waarvan het maar de vraag is of het ooit zal genezen." Hij is nu ruim twee jaar met haar samen, nadat hij haar ontmoette in het Asserbos. „Ik heb altijd honden en het liefst honden met een me ning, Rottweilers dus. Sommige mensen vinden dat ze de verkeerde mening hebben, maar het zijn in elk geval geen allemansvrienden. Ik loop met die hond en kom een vrouw tegen met aan haar ene hand een fiets en aan de andere een bouvier. Ik zeg tegen haar: 'Laat die hond maar los, want dat doe je niet met je fiets.' Maar zij durfde niet, zei ze, omdat haar hond een beetje vals was. 'Die van mij kan daar wel tegen', merkte ik op. En zo is het begonnen." Na de zelfverkozen dood van Karin had hij nooit gedacht nog ge lukkig te worden in de liefde. „Met Karin ben ik ook gestorven. Ze was een prachtige vrouw, maar wel ge boren met een barstje. En als je groeit, wordt die barst ook groter. De psychische aandoening die zij had, groeide met haar mee. En als de boel dan breekt, liggen er wel een miljoen scherven. Toen ik haar in 1983 leerde ken nen, wist ik dat ze niet oud zou worden. Maar als het dan gebeurt, is het afschuwelijk. Vrienden die me wilden troosten zeiden: Lévi, Isaack of les - want ik heb drie na men - het is terecht dat je rouwt. Maar dankzij jou heeft ze nog twintig jaar geleefd. En daar heb ik uiteindelijk wel een zekere troost uit weten te halen. Het punt bij zelfmoord is: ieder een in de omgeving voelt zich schuldig. Frans, een goede vriend van me, kwam elke dinsdagavond bij me langs nadat Karin was over leden. Net zo lang tot ik niet meer zou zeggen dat het mijn schuld was. Dat vond ik heel knap, lief en aardig van hem. Dan dronken we een stevig wijntje, rookten we wat lekkers en zo. Twaalf jaar heeft hij dat volgehouden. Sinds ik een vriendin heb, komt hij niet meer op dinsdagavond." En nee, de somberheid in zijn gedichten heeft geen rol gespeeld bij haar onomkeerbare besluit. „Ik voelde me over heel veel schuldig, maar daarover niet. Ze vond het juist prettig dat ik die donkere kant van het leven ook ken, dat we daarover konden pra ten. Nee joh, stel je voor dat ze met een manisch-positieve kerel was geweest, dat had ze vreselijk ge vonden." Bij het verlaten van de A28 belt een nerveuze medewerkster van de boekhandel in Assen. Waar hij en Akyol blijven? De zaak is afgela den vol, de fans staan zelfs buiten. Weemoedt: „Ik ben er confuus van, echt, ik weet me geen raad." En te gen Akyol: „Jij neemt de regie!" Echt, Lévi Weemoedt gunt het ie dereen om even beroemd te zijn. „Maar het moet natuurlijk niet te lang duren, anders ga je nog gelo ven dat je echt iets voorstelt." GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69