De zegetocht van een doodgewaande schrijver Toen zijn vrouw zelfmoord pleegde, verdween dichter Lévi Weemoedt uit het openbare leven. Bewonderaar Özcan Akyol stelde voor Weemoedts 70ste verjaardag een bundel samen, die nu al de bestsellerlijst aanvoert. Op stap met het schrijvende tweetal dat het succes niet kan verklaren. 'Ik zie Eus echt als mijn sterkere broertje. Zonder hem zou ik dit niet durven' 20 Beroemd zijn, eventjes maar, gunt Lévi Weemoedt echt iedereen. Het hele leven is anders, merkt de dichter/schrijver: „Bij de Lidl groet iedereen me vriendelijk, mensen zwaaien op straat, iedereen vindt het leuk voor je. Iedereen, behalve Hans Dorresteijn." Het tragikomische werk van Weemoedt, pseudoniem van Izaack Jacobus van Wijk, valt in hetzelfde genre als dat van Dorres teijn. Typisch Weemoedt-gedicht: Bijgeloof Toen de door bewonderaar Özcan Akyol samengestelde bundel met Weemoedts gedichten Pessimisme km je leren uitkwam en direct een verkoophit werd, nodigde de re dactie van De Wereld Draait Door Weemoedt en Dorresteijn samen uit. Weemoedt: „De afspraak was dat Hans en ik om en om korte ge dichten en versjes voor zouden dragen, om het tempo hoog te houden. Heel flauw, maar Hans kwam meteen met een lang ver haal op de proppen. Zo is hij altijd al geweest, altijd. Ziekelijk op zoek naar aandacht en erkenning. Ach ja, de één heeft bronchitis, hij heeft dit." Op de eerste etage van boekhan del Van der Velde aan het A-kerk- hof in Groningen wachten tiental len fans op klapstoelen op hun doodgewaand idool. Ja, dat dach ten veel mensen, toen Weemoedt maar geen nieuw werk publi ceerde en nergens meer optrad - dat hij dood was. Weemoedt: „Ik zelf ook!" Hij leefde nog, maar had verdrie tige redenen om niet in het open baar te verschijnen; in 2002 pleegde zijn vrouw Karin zelf moord. Weemoedt bleef achter met hun twee jongens, van 21 en 11 jaar. „Ik had andere prioriteiten," zal hij straks zeggen, tijdens het dubbelinterview met Akyol. Nu nog beneden, bij de ingang van de zaak, wachtend op de ver late Akyol: „Ik vind dit soort din gen echt doodeng. Maar Eus zegt: 'Maak je geen zorgen, ik neem de regie.' Ik zie hem echt als mijn sterkere broertje. Hij is handig, hij wéét dingen, hij redt me in deze situaties. Zonder hem zou ik dit al lemaal niet durven. Ik wil ook naast hem zitten, anders gaat het niet. Dat zei ik ook toen ik onlangs twee keer met hem bij De Wereld Draait Door zat. De eerste keer zat ik naast Eus en toen liep het perfect. De tweede keer was hij tafelheer en zat hij tegenover me en prompt ging het niet lekker. Maar dat kwam ook door Dorresteijn, met z'n veel te lange verhalen." Toen hij zich verdiepte in Ne derlandse poëzie werd Akyol, des tijds net een twintiger, gegrepen door het werk van Weemoedt: de Weltschmerz, de drankzucht, de liefdesmislukkingen. Eervol vond hij het verzoek om de bloemlezing met zeventig gedichten en versjes van Weemoedt voor diens 70ste verjaardag samen te stellen. Akyol tegen Weemoedt: „Zon der het een al te hoog Disney-ge- halte te geven: ik voelde de betove ring meteen, toen ik je werk ging lezen. Het zijn niet alleen de grap jes, het is ook de esthetiek. Je bent een tekstueel atleet. Ik heb een sombere inborst, neerslachtige buien. Ik vond het zo fijn om te le zen dat ik niet de enige ben." Al jaren hangt bij hem thuis, in de Deventer binnenstad, zijn favo riete Weemoedt prominent in de woonkamer: Don Juanlul Weemoedt: „Die Eus lijkt zo'n stoere vent, met die goeie kop van hem. Maar dat hij dit gedicht zo waardeert, daaruit blijkt wel dat hij ook gewoon bang is dat zijn vrien din wegloopt. Dat verbaast me." Akyol: „Toen ik van dit gedicht ging houden, had ik een andere vriendin. En daarna nog één en nog één en nog één. De meisjes gingen, je gedicht bleef. Voor mij staat het voor het onvermogen om iets te vertellen aan een meisje, haar iets te laten voelen." Weemoedt: „Dat kan ook! Zo had ik het zelf nog helemaal niet bekeken, joh." Het publiek schatert. Net als bij zijn volgende gedicht dat Wee moedt voordraagt: Desperate Housewive Van Pessimisme kun je leren zijn al dik 60.000 exemplaren verkocht: het staat bovenaan de bestseller lijst. En boekhandels klagen bij de uitgeverij dat ze de vraag niet kun nen bijbenen. Het geheim van dat succes? Daarover breken de twee zich al dagen het hoofd. De heront dekking van gewaardeerd werk? Een hype? Geen idee, besluiten ze. ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 GO Het tweede leven van Lévi Weemoedt JEROENSCHMALE Volgens frontsoldaten uit de Eerste Wereldoorlog bracht het ongeluk als je op een vrijdag sneuvelde Lévi en Eus op pad langs overvolle boekhandels. Lévi: „Ik wil naast Eus zitten, anders gaat het niet." Eus: „Jij bent een tekstueel atleet." fotos reyerboxem 'k Kan niet lezen en niet schrijven. 'k Ben de langzaamste in vlijt. Maar het allerdroevigst ben ik in sociale vaardigheid. Nooit kan ik iets leuks verzinnen! Sta ik voor een mooie meid, ach, dan schiet mij slechts te binnen dat ik dood wil. Heel de tijd. Mijn huis is zó vervuild dat ik eerst m'n voeten veeg vóór ik naar buiten ga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68