Saskia Noort Geef Piet kleur, voor jóuw kleintjes Zo doen zij dat In Turkije wijkt natuur zonder pardon voor luchthaven r VEEL GEDEELD Nationale economische belangen gaan boven zorgen over het milieu 14 We dreigen ook niet meer met de roe en de zak en daar kwam geen ME aan Rolmodel Voor het zoveelste jaar op rij maken we ruzie over Zwarte Piet. Al toen ik op de middelbare school zat, begin jaren 80, werd hierover gediscussieerd, wat resulteerde in een Sinterklaas met een half dozijn smurfblauwe pieten. In al die veertig jaren is er niets veranderd. Of ja, één ding: we zijn nu bereid tot burgeroorlog. Destijds gingen we de straat op, links en rechts hand in hand, om onze zorgen omtrent kernbewapening duidelijk te maken, nu krijgt alleen een kinderheld ons zover. Er worden snelwegblokkades opgeworpen, levens be dreigd, volwassenen wensen elkaar dodelijke ziektes toe, donkere mensen moeten maar terug naar hun eigen land en hun kinderen ook, want wij, en dat moet maar eens gezegd worden, wij hebben ook zo onze cultuur en tradities en de belangrijkste daarvan is kennelijk een wit bebaarde bejaarde met zijn slaven. Hij komt niet eens uit Ne derland, maar hij komt hier wel stoute kinderen halen. De zoete neemt hij op schoot, wat vinden we daar eigenlijk van? Ik herinner me dat ik het vroeger geen feest vond zo dichtbij de goede man, door gaans beneveld van alle jonge borrels die hij op ieder huis bezoek kreeg. Hij rook naar si garen en biljartkrijt en de huismijt in zijn gehuurde tab- bert werkte op mijn slijmvlie zen. Nee, dat sinterklaasfeest bracht ik van de zenuwen meestal door onder een de kentje op de bank, met een emmer naast me. Maar goed, inmiddels wordt er niet meer met de roe ge zwaaid, want kinderen slaan of doen alsof, hoort tegen woordig niet en ouders drei gen ook niet meer dat je in de zak eindigt als je je bord niet leegeet. Aan die veranderin gen kwam geen ME te pas, we waren het allemaal zonder morren eens dat dit zielig was voor onze kindjes. Je zou denken dat deze liefde geldt voor alle kinderen. Dat een kinderfeest alleen een feest is als alle kleintjes blij zijn. We zijn bereid te vech ten, te sterven, te lijden voor hun veiligheid en geluk. Dat hebben we gemeen met elkaar. Witte ouders, donkere ou ders, werp ons een blokkade op en we zullen hem trotseren als dit nodig is om het welzijn van onze kinderen veilig te stellen. Daarom verbaast het me zo dat we op het punt staan elkaar af te slachten omwille van de kleur van deze folkoristische 'hel per' of'slaafAls er kinderen zijn die jaarlijks lijden onder deze stereotypering, waarom dan niet in één keer afschaffen? Nee, niet meteen in de pen klimmen en beginnen met ra zen en tieren, maar laat het even op je inwerken, denk aan je eigen kinderen. Stel dat zij ieder jaar weer, onder het mom van kinderfeest en traditie, gepest worden en zichzelf geridi culiseerd zien. Wat zou jij doen? Inderdaad ja, zorgen dat het ophoudt. Het is zo makkelijk. Maak zwarte Piet blauw, geel groen, ge stippeld, gevlekt of whatever en niet alleen wij kunnen weer door met ons leven, maar vooral de kleintjes. Alle kleintjes. Geen van hen zit te wachten op een ouder in het gevang, en al helemaal niet op een dooie ouder. Vermoord om Zwarte Piet. Het is een bosrijke, prach tige omgeving, aan de kust bij de Zwarte Zee. Het do mein van zeldzame planten. Op de route van honderd duizenden trekvogels tus sen Europa en Afrika, zoals ooievaars, kraanvogels, bui zerds en gevlekte adelaars. Maar nu dus ook van de fonkelnieuwe megalucht- haven Istanbul Airport. Waar Nederland steggelt over mileueisen rond lucht havens als Schiphol en Lely stad, doet de Turkse rege ring niet moeilijk. Over tien jaar moet de nieuwe lucht haven daar een jaarlijkse ca paciteit van 200 miljoen rei zigers hebben en met zes startbanen tot de grootste ter wereld uitgroeien. Protesten wegens schade aan het milieu? Daar heb ben de autoriteiten lak aan. Althans, als kandidaat-lid van de EU is ook de Turkse overheid verplicht een on afhankelijke milieueffect rapportage uit te laten voe ren bij de voorbereiding van plannen en besluiten die kunnen leiden tot belang rijke nadelige gevolgen voor het milieu. Maar van onafhankelijkheid van controlerende instellin gen en van justitie is in Tur kije geen sprake meer. Wet en regelgeving mogen in de ogen van de regering van president Erdogan namelijk zijn ambities om van Tur kije een regionale groot macht te maken niet in de weg staan. Nationale economische be langen en het prestige van Turkije gaan boven zorgen over het milieu. Nadat bur gers uit het gebied waar de nieuwe luchthaven moest komen bezwaar hadden aangetekend, sprak een rechtbank begin 2014 uit dat de voorbereidende werk zaamheden opgeschort moesten worden. Maar een onderzoek van specialisten die de omvang van de mi lieurisico's van het project in kaart moesten brengen, werd niet afgewacht. Een nieuwe milieueffectrappor tage werd opgesteld door het winnende consortium van het project, dat zichzelf uiteraard het groene licht gaf. En dus vernietigde de aan leg van Istanbul Airport bossen, wetlands en zand duinen. Het bedreigt de biodiversiteit en de habitat van wolven, vossen en an dere dieren. Maar het ligt er wel. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 GO De groei van Schiphol zit op slot. Meer lucht en geluidsvervuiling worden niet getolereerd. In Turkije pakken ze dat anders aan: daar is het nieuwste vliegveld in een natuurgebied aangelegd. MARC GUILLET ISTANBOEL L Met haar deze week gelanceerde boek Becoming Michelle Obama is de ex-First Lady definitief rolmodel. Zijn de meeste (politieke) autobiografieën vlak, Obama is open over haar miskramen en huwelijk en over de ivf-behandelingen die ze onderging. Voor jonge meiden, zoals hier in Chicago, is ze aanraakbaarder dan ooit. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62