M Rotterdammer overleden na snuiven doek vol deodorant NPO bezuinigt op organisatie, niet op de tv-programma's 5 Masmeijer hoort acht jaar eisen Het Hof van Beroep in Antwer pen heeft een gevangenisstraf van acht jaar en een geldboete van 40.000 euro geëist tegen Frank Masmeijer (57). Hij wordt verdacht van drugs smokkel. De strafeis in hoger beroep is wat betreft de celstraf gelijk aan de veroordeling in eerste aanleg. De Antwerpse rechtbank veroordeelde Mas meijer in oktober vorig jaar tot een celstraf van acht jaar en een boete van 48.000 euro. Het lag voor de hand dat het Belgische OM nu geen zeven maar acht jaar eist tegen de Ne derlander, zegt Tom Hoorens van het Hof van Beroep. „Het Openbaar Ministerie vraagt een bevestiging van de veroor deling in eerste aanleg", zegt de woordvoerder tegen deze krant. Masmeijer werd in okto ber 2014 door een drugsbende ingeschakeld om een partij co caïne, verstopt in een pallet ba nanen, op te halen in de haven. heeft het initiatief genomen om in cold cases nieuwe dna-stalen te nemen. Met de huidige technie ken kan ook oud dna nog een identificatie opleveren. Dat is in dit geval ook gebeurd." Justitie in België gaat ervan uit dat Corrie zelfmoord pleegde, of per ongeluk onder de trein kwam. Desondanks doemen vele vragen op. Waarom was ze daar? Had ze contacten in de buurt? En hoe zit het met dat treinkaartje, dat haar in Parijs of omgeving plaatst, op het mo ment dat haar man zegt haar in Nederland voor het laatst te heb ben gezien? Met de huidige technieken kan oud dna identificatie opleveren België wil informatie met Ne derland uitwisselen en overleg gen over het verdere verloop van het onderzoek. De familie Van der Valk laat echter weten dat justitie in Nederland uitgaat van zelfdoding. Voor yogalerares Hirdes is dat onvoorstelbaar. „Zoals het nu is geëindigd, had Corrie het niet gewild. Ze was zo liefdevol, naar haar kinderen en kleinkinderen. Maar ik ben blij voor hen, dat er duidelijkheid is." De familie is dan ook opge lucht, naast diepbedroefd. „Aan een lange periode van onzeker heid is een einde gekomen." Maar de familie is aan de an dere kant ook 'bijzonder teleur gesteld' in de handelswijze van de Belgische justitie. Die deelde gisteren details met de media over Corries overlijden, terwijl de familie Van der Valk daarover nog niet was geïnformeerd. Staat in cassatie in Urgenda-zaak VVD: geld naar 'lage cultuur' Leraar weg na 'intimidatie' MYSTERIE Corrie met de noorderzon vertrok ken, om ergens een nieuw bestaan op te bouwen? Haar yogalerares Mary Hirdes ging er lang vanuit dat Corrie zich aansloot bij een sekte. „Ze sprak veel over Dai Baba in Put- taparthi." Voor haar verdwijning heeft Cor rie zich steeds meer in alternatieve leefwijzen verdiept. Ook haar fami lie gaat ervan uit dat ze besloten heeft een nieuw leven te beginnen. „Ze had zich wel eens in die zin uit gelaten," zegt een woordvoerder in 2001. „Ze ging ook wel eens alleen op vakantie, zonder dat vooraf te melden. De familie heeft zich ver zoend met het idee dat Corrie nu misschien gelukkiger is." Toch laat de politie lijkhonden speuren in de tuin van de familie villa Honds Burgh. De vijver wordt leeggepompt. Nico wordt als ver dachte aangemerkt. Maar de zaak kan niet worden opgelost. Tot nu. Gisteren bracht justitie in België het nieuws naar buiten. Cor ries overblijfselen lagen daar al die tijd in het graf waarin de Belgen haar hadden begraven na de bot sing met de trein. Vincent Macq, procureur van het parket van Na men: „De Cel Vermiste Personen ROTTERDAM Een 19-jarige Rot terdammer is vorig jaar overleden aan de gevolgen van een butaanver- giftiging na een poging high te wor den van het inhaleren van deodo rant. Arts-assistent Keivin Harvey Kramp verzorgde hem en waar schuwt nu zijn vakbroeders in een artikel in het medisch vakblad de British Medical Journal. De man zat in een afkickkliniek vanwege een cannabis- en amfeta mineverslaving. Volgens Kramp had de Rotterdammer een hand doek over zijn hoofd gelegd die was doordrenkt met deodorantspray. Nadat hij het gas had geïnhaleerd, sprong hij als een bezetene door de kamer. Niet lang daarna kreeg de man een hartstilstand en werd hij naar het Maasstad Ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij negen dagen later alsnog aan de effecten van het zeer giftige butaan. Volgens de Jellinekkliniek komt het inhaleren van huis-, tuin- en keukenmiddelen, met uitzondering van poppers en lachgas, vrijwel niet voor. Er zijn in Nederland immers voldoende alternatieven voor de ge vaarlijke middelen. „Maar in geïso leerde omgevingen, zoals afkickkli- nieken of gevangenissen zijn pa tiënten eerder geneigd dit soort producten te misbruiken", zegt Kramp. Hij hoopt op bewustwor ding van de risico's. De publieke omroep zit in de fi nanciële problemen. Het kabinet besloot eerder dit jaar de teruglo pende reclame-inkomsten via de STER niet langer te compenseren, waardoor de NPO zich gedwongen zag voor volgend jaar 62 miljoen euro te bezuinigen. Na veel lobby werk besloot Den Haag toch voor 40 miljoen euro bij te springen, op voorwaarde dat de NPO met een plan kwam hoe dit bedrag besteed zou worden. Minister Slob (Media) is inmiddels akkoord met dit plan van de NPO. De 22 miljoen euro die nog wel moeten worden bezuinigd, haalt de NPO uit de eigen organisatie kosten. Ook de omroepreserves worden ingezet. Dat zou beteke nen dat de 40 miljoen compensa tie van Den Haag 'volledig terug vloeit in de programmering'. „Dit is goed nieuws, vooral voor de pro grammamakers", meent bestuurs voorzitter Shula Rijxman. De overkoepelende organisatie van de publieke omroep stelt dat zonder deze compensatie 'eigen lijk zo'n beetje alle televisie- en ra dioprogramma's het met minder budget zouden moeten doen'. De NPO hoopt dat de minister met een oplossing komt voor het op vangen van de dalende adverten tie-inkomsten zodat de discussie volgend jaar niet opnieuw hoeft. Er wordt extra geïnvesteerd in talentontwikkeling, innovatie (NPO-start), Nederlandse series, documentaires en journalistieke programma's. zaterdag 17 november 2018 Antwerpen Brussel Charleroi Namen Bois-de-Villers ANTWERPEN graf —Vincent Macq, justitie België Je krijgt het niet voor elkaar als je het zou plannen. Op de minuut af een jaar na de geboorte van hun dochter Starlie Jeslynn werden Melissa Klaster en haar vriend uit het Friese Grou ouders van hun tweede dochter Skye. privéfoto DEN HAAG De staat stapt naar de Hoge Raad tegen de uitspraak van het gerechtshof, dat oordeelde dat de overheid meer moet doen tegen de C02- uitstoot. Minister Eric Wiebes van Economische Zaken maakte gisteren bekend dat de stap een principekwestie is: „Wij willen weten of een rechter in deze mate op de stoel van de politiek mag gaan zitten." DEN HAAG Van carnavalsop tochten tot carbid- schieten. De VVD wil meer geld steken in 'lage cultuur' en min der in 'hoge cultuur' zoals ballet. Kamer lid Thierry Aartsen wil een 'eerlijker' subsidieverdeling. ROTTERDAM Een leraar van ba sisschool De Akkers in Rotterdam is gis teren op non-actief gesteld na een inci dent met een 8-ja- rige leerling. School- koepel BOOR be vestigt dat de do cent 'fysieke intimi datie' zou hebben gebruikt tegen het kind. Een woord voerder kon gisteren niet op de kwestie ingaan en weet niet of de schorsing defi nitief is. anoniem De 58-jarige Corrie van der Valk, lid van de Nederlandse horecafamilie, verdwijnt op 7 januari 2001. Het is niet duide lijk of ze uit vrije wil is vertrok ken of dat er sprake is van een misdrijf. Twee maanden later wordt haar man Nico aangehouden. Sinds 2003 wordt hij niet meer verdacht. De vermissing van Corrie van der Valk blijft ruim 17 jaar onopgelost, tot recent door een dna-match blijkt dat zij op de dag van haar verdwijning onder een trein is gekomen bij het Belgische Lustin. Omdat haar lichaam niet kon worden geïdentificeerd lag ze al die tijd in een ano niem graf in Bois-de-Villers. Nederasselt EXACT 1 JAAR LATER Een monsterbezuiniging op de tv-programma's van de pu blieke omroep is voorlopig af gewend. De NPO snijdt nu vooral in de eigen organisatie kosten, en investeert in Neder lands drama, documentaires en journalistieke programma's. Gudo Tienhooven Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5