Zogezien Getreuzel bij benoeming voedt speculatie Boekpresentaties en postume onderscheiding Marcel Delhez zwaait woensdag af in Noord- Beveland. Over zijn opvolging als burgemeester in de kleinste gemeente van Zeeland is nog veel onduidelijk. De geheimzinnigheid is voer voor speculatie. Je zou bijna denken dat achter de schermen het herindelingsspook Noord-Beveland weer parten speelt 11 en was overleden, vond ik een foto van hun huwelijk en een trouwring tus sen haar bezit tingen. Ik had ze nog nooit gezien. Hoewel ze is her trouwd, bleef Gerry de liefde van haar leven. Ik heb altijd gehoopt dat ze het zou kunnen afsluiten als zijn vliegtuig zou zijn ge vonden, maar ik denk dat dit niet het geval zou zijn. Ik geloof dat mijn moeders hart brak toen hij stierf en dat het nooit is geheeld." Cindy wist dat haar moe der altijd een foto van Gerry bij zich had. Na haar dood vond ze in de Bijbel van haar moeder een foto van hem in zijn vliegtuig. Haarvader, een Amerikaanse oorlogsve teraan, heeft altijd begrip gehad voor het grote ver driet van zijn vrouw. Researcher De verhalen komen vaak van ver, maar soms ligt de oplos sing onverwacht dicht bij huis. Wim de Meester was jaren op zoek geweest naar het verhaal van de omgeko men Engelsman Henri Lin- ton Millward „Ik had zelfs nog een Engelse researcher ingeschakeld en er een hoop ponden aan besteed. Het le verde allemaal niets op. Toen we vorig jaar aan het schrijven van het deel over Schouwen-Duiveland be gonnen, vroeg archivaris Huib Uil of we nog speci fieke vragen hadden. Dus ja, ik noemde de naam van Millward. Binnen een kwar tier kwam Huib met een sta pel gegevens over Millward. Ik was stomverbaasd." In het boek is ook aan dacht voor gesneuvelden die op Schouwen-Duiveland aanspoelden, zoals de Duitse boerenzoon Paul Bookschulte. De schrijvers spraken dit jaar met zijn zus Agnes. Vliegen is altijd zijn droom geweest. Het zou ook een droom zijn gebleven als hij niet de kans had gekre gen om bij de Luftwaffe te dienen. Hij werd boord schutter. Tijdens de bom- bardementsvluchten naar Engeland veranderde die droom in een nachtmerrie. Het luchtruim boven Enge land beschrijft Bookschulte als 'de hel'. Volgens zijn zus sprak hij vlak voor Kerstmis 1941 de verwachting uit spoedig zijn overleden moe der weer te zien. Een paar dagen later crashte hij voor de Zeeuwse kust. Eind april 1942 werd zijn lichaam ge vonden op het strand bij Haamstede. Van het eerste deel van de serie de werden tot nu toe ruim zeshonderd boeken verkocht. Kees Stoutjesdijk antwoordt op de vraag voor wie ze de boeken schrijven: „Als iemand een van onze boeken openslaat en nog eens vijf minuten denkt aan een van al die gesneuvelde jongens, is het voor mij de moeite waard geweest." Burgemeester Marcel Delhez van de gemeente Noord-Beveland kondigde op 19 september zijn vertrek naar Veldhoven aan. Daar wordt hij op 27 november geïn stalleerd. In de tussentijd lijkt er op Noord-Beveland niets te zijn gebeurd. Is er al een profielschets voor een nieuwe burgemeester? Wanneer begint de sollicitatie procedure? Of komt er wellicht een waarnemer van buiten? Bij wie je de afgelopen weken ook naar de stand van zaken vroeg, het antwoord was steevast schimmig. Noord-Bevelandse gemeente raadsleden verwezen naar de pro vincie. Dat is opmerkelijk. Nie mand verwacht dat ze uit de school zullen klappen, maar wat is ertegen om een voorkeur uit te spreken voor een procedure? De gemeenteraad gaat over het aan wijzen van een nieuwe burge meester, de commissaris van de koning volgt normaal gesproken de voordracht. Dan is het toch niet zo gek om aan de eigen burgers te laten weten hoe snel je de voorzit tershamer aan een definitieve op volger wil geven? Vanuit het provinciehuis kwam ook geen opheldering. Er zijn al lerlei gesprekken aan de gang, lichtte woordvoerder Ingrid Mar- tens op 8 november toe. „Streven is wel om voor het vertrek van Delhez duidelijk te hebben hoe het vervolg eruit gaat zien." Hij neemt woensdag afscheid. Pas af gelopen week bevestigde de pro vincie op aandringen van deze krant dat Noord-Beveland een waarnemend burgemeester krijgt. Maar of die van buitenaf komt of uit de Noord-Bevelandse gelede ren? Dat wilde de provincie dan weer niet zeggen. Noord-Beveland is straks niet de enige Zeeuwse gemeente met een waarnemer. In Goes en Ka- pelle stelde commissaris van de koning Han Polman waarnemers Herman Klitsie en Huub Hieltjes aan, omdat hij zo kort voor de ge meenteraadsverkiezingen geen nieuwe burgemeester wilde in stalleren. Juist in verkiezingstijd is er behoefte aan een ingewerkte burgemeester, die een stabiele factor kan zijn, zei Polman toen. Bovendien is het netjes om niet de gemeenteraad in oude samenstel ling een voordracht te laten doen voor een burgemeester die de ge meenteraad in nieuwe samenstel ling gaat leiden. Op Noord-Beveland kunnen verkiezingen niet het argument zijn om een waarnemer aan te stellen. Het lijkt er eerder op dat Polman de leiding over de kleinste gemeente van Zeeland niet toe vertrouwt aan eerste loco-burge meester Pim Schenkelaars. Kostte het Polman veel tijd om wethou ders en raadsleden te overtuigen van de noodzaak tot het aanstel len van een waarnemer? Of heeft Schenkelaars zelf aangegeven niet aan het roer te willen staan? Hij is immers (na drie jaar oppositie) pas zeven maanden wethouder, na de verkiezingsoverwinning van zijn partij Noord-Bevelands Belang. Wiens idee het ook is om een waarnemer aan te stellen, dat ver klaart niet waarom die simpele beslissing zo lang op zich heeft la ten wachten. Door al die geheim zinnigheid zou je bijna denken dat achter de schermen het herin delingsspook Noord-Beveland weer parten speelt. Een van de vo rige burgemeesters van Noord- Beveland, Henny van Kooten, zin speelde daar ook al eens op. „Ik denk dat mijn opvolger de laatste eigen burgemeester van Noord- Beveland wordt", zei hij in zijn af- scheidsinterview in november 2014. Geruchten Die uitspraak werd hem niet in dank afgenomen en was ook nog eens voer voor speculaties. Dat is ook nu het geval. Hoe meer on duidelijkheid, hoe meer geruch ten de ronde doen. En dat doet Noord-Beveland geen goed. Pro vincie en gemeente hadden dat kunnen voorkomen door transpa ranter te zijn. GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 Kees Stoutjesdijk (links) en Wim de Meester, auteurs van Luchtoorlog boven Zeeland. Deel 2 van de Luchtoorlog boven Zeeland wordt op woensdag 21 november ge presenteerd in het gemeen tehuis te Zierikzee, in aan wezigheid van de militaire at tachés van de ambassades van de Verenigde Staten, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Heel bijzonder is dat soldaat Leendert Bakker postuum het Oorlogsherin- neringskruis krijgt uitgereikt. Op donderdag 22 november is er een presentatie in de Nieuwe Kerk te Zierikzee en op donderdag 29 november in het Bevrijdingsmuseum te Nieuwdorp. De presentaties zijn vrij toegankelijk, de in loop is vanaf 19.00 uur. In april 2020 volgt het deel over Zeeuws-Vlaanderen en daarna Zuid-Beveland, Tho- len en Walcheren. De serie wordt eind 2025 afgesloten met deel 7, over de Zeeuwse kustwateren. Luchtoorlog boven Zeeland, deel 2A en 2B over Schou wen-Duiveland, 42,95 euro. Voor informatie en bestel lingen zie de website: ww2research.nl. ELLEN SMAARDIJK-JOBSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59