Luchtoorlog boven Schouwen-Duiveland Wim de Meester is de man van de vliegtuigen, het geschut, de namen, de data. Kees Stoutjesdijk probeert de kille feiten uit de Tweede Wereldoorlog tot leven te wekken. Samen hebben ze zich voorgenomen de luchtoorlog boven Zeeland te boek te stellen. Deel 2 is af: Schouwen-Duiveland. 'lk geloof dat mijn moeders hart brak toen hij stierf en dat het nooit is geheeld' 10 ij was een van de eer ste Zeeuwen die sneuvelden in de Tweede Wereldoor log. Leendert Bakker uit Haamstede, dertig jaar, ge trouwd met Cornelia en vader van de vijfjarige Coby, raakte op 10 mei 1940 om 04.14 uur in de och tend zwaargewond bij een Duitse aanval op het vliegveld in zijn woonplaats. Leendert, soldaat van het Luchtwacht-detachement zou de tweede oorlogsdag niet halen. Een monumentje voor Leendert Bakker is op de begraafplaats van Haamstede te vinden. Kees Stout jesdijk (1958, Colijnsplaat) en Wim de Meester (1951, Breskens) dragen met het standaardwerk Luchtoorlog boven Zeeland bij aan het aan de vergetelheid ontrukken van alle slachtoffers. In deel één staat Noord-Beveland centraal. Deel 2 gaat over Schouwen-Duive land en is verdeeld in twee boe ken, 700 pagina's dik, 4,7 kilo zwaar. De lotgevallen van Leendert Bakker staan in het eerste van in totaal 120 hoofdstukken waarin 320 piloten, bemanningsleden en slachtoffers zijn beschreven. Het is het resultaat van onvermoeid zoe ken naar nabestaanden en archief stukken in binnen- en buitenland. Zo kwamen de schrijvers in con tact met de familie van de Cana dese oorlogsvlieger Gerald 'Jerry' Scott. De Amerikaanse Cindy Hall stuurde aan Stoutjesdijk en De Meester foto's van en documenten over Scott. Cindy is de dochter van Scotts weduwe. Haar moeder, Joan Knight, trouwde in mei 1942 met Gerald. Hartverscheurend In het boek staat een brief van Gerry aan Joan, geschreven op 12 juni 1942. De laatste regel is, met de kennis van nu, hartverscheu rend. „I know we're going tot be wonderfully happy all our married life." Veertien dagen later, op 26 juni 1942, stortte de jonge Cana dees in zijn jachtvliegtuig van het type Hurricane neer in de Ooster- schelde. Hij werd slechts 21 jaar. Na de oorlog huwde Joan een Amerikaanse oorlogsveteraan. Cindy is hun dochter. Ze schrijft een brief aan Stoutjesdijk en De Meester: „Ik weet dat mijn moe ders leven nooit weer hetzelfde is geweest na het verlies van Gerry. Nadat mijn moeder twee jaar gele- ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 GO, Gecrashte vliegtuigen, gebroken harten TheoGiele Cindy Hall De Canadees Gerald Scott stortte op 26 juni 1942 neer in de Oosterschelde. Joan Knight, de weduwe van Gerald Scott. Paul Bookschulte, die eind april 1942 aanspoelde na maan den eerder te zijn neergestort voor de Zeeuwse kust. Leendert Bakker met zijn vrouw Cornelia en dochter Coby. Hij overleed op 10 mei 1940, de eerste dag van de oorlog. De Hurricane met daarin piloot Gerald Scott. Deze foto be waarde zijn we duwe heel haar leven in haar Bij bel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58