Weer even thuis 9 'Wat er fijn was aan mijn jeugd? Je kon toen nog zo onbekommerd op straat spelen' Ria Priemis (70) woonde zo'n beetje aan alle kanten van Zierikzee. Ze is een Stoepeschieter in hart en nieren, die het eigenlijk in elke wijk wel leuk vindt. 'We heten hier in Zierikzee niet voor niets Stoepeschieters, Stoepzitters' Ze weet nog goed dat Zierikzee alleen nog Zierikzee was. Zonder (nieuwbouw)wijken als Malta en Poortam bacht buiten de grachten. Uitein delijk bewoonde Ria Priemis, ge boren op 5 juni 1948 als Ria van der Welle, huizen kris-kras door Zierikzee. Maar de woning aan de Minderbroederstraat B331D (later omgedoopt in huisnummer 37) beschouwt ze nog het meest als haar ouderlijk huis. Het was de plek waar ze, net als haar drie zus sen, de eerste jaren van haar leven doorbracht. Niet dat ze er ook werd geboren. Haar moeder klopte voor de be valling aan bij het oude Cornelia, het verpleeg- en ziekenhuis (het Sint Cornelia Liefdeshuis) aan het Havenpark. Ria's vader Cees had die dag mazzel. Ria werd klokslag half acht op een zaterdagochtend geboren. Dat gaf hem de ruimte om even een half uur van zijn vrouw Nel en zijn kersverse doch tertje te genieten. Om acht uur zat hij alweer op de kar om als bak kersknecht van Ko Verwijs brood te venten. „Ja, dat ging vroeger toch heel anders dan nu." Tegen de vlakte In de Minderbroederstraat woonde Ria tot haar achtste. Daarna trok het gezin Van der Welle - inmiddels met vier doch ters - in een gloednieuwe woning aan de Raveslootstraat in Plan Buijsse - het huidige Buzee. Dat huis is later gesloopt. Bijna de hele wijk, aan de noordkant van de stad, ging de afgelopen jaren te gen de vlakte en is beetje bij beetje opnieuw opgebouwd. De laatste fase is in volle gang. Later volgde een woning aan de Visstraat in hartje Zierikzee, toen pa en ma (begin jaren zestig) kos ter werden van de Gereformeerde Kerk aan de Sint Domusstraat. Toen ze daarmee stopten, verkaste het gezin naar de oostelijk gelegen wijk Malta. Na haar trouwen bleef Ria nog een paar jaar in diezelfde wijk plakken, tot ze met haar man een huis kocht in Poortambacht - helemaal aan de andere kant van de stad. Daarmee zag ze Zierikzee zo'n beetje van alle kanten, maar een voorkeur voor één van deze plekken heeft de op en top Zierik- zeese niet. „Eigenlijk had elke straat wel wat." Toch voelt de woning aan de Minderbroederstraat nog het meeste aan als haar ouderlijk huis. Omdat ze daaraan haar eerste jeugdherinneringen heeft. Aan het water dat binnenkwam tij dens de Watersnoodramp en waarvan ze pas veel later de geva ren begreep. „Ik ben niet bang voor water, maar toch: ik heb nooit graag gezwommen." Verder heeft ze vooral goede herinnerin gen aan haar jeugd. „Je kon toen nog zo onbekommerd op straat spelen. Iedereen was ook altijd buiten. Je hielp elkaar. Er was contact. We heten hier in Zierik zee niet voor niets Stoepeschie ters, Stoepzitters", lacht Ria. De 'fluit van Doeleman', de fa- briekstoeter van bakkerijgrond- stoffenfabriek Zeelandia, was de dagelijks houvast. Die loeide 's ochtends om half acht, tussen de middag twee keer en 's avonds nog een laatste keer om half zes. „Dat was het signaal om naar huis te gaan." Een gezellig huis, herinnert Ria zich. „Rechttoe-rechtaan. Voor kamer, achterkamer en een trap in het midden. Een kraan had je eerst alleen nog maar vlak achter de voordeur. Pas later werd de waterleiding doorgetrokken naar de keuken." Net als de buren had het gezin Van der Welle distributieradio. Had je een abonnement, dan kreeg je een knop aan de muur en een speaker in de woonkamer, waarmee je radio kon luisteren. Aan de ene kant woonden buurt jes De Wee. „Hele fijne mensen." Aan de andere kant een buurman die nog weieens in het café bleef hangen en daarna thuis in een diepe slaap viel. Dan klom vader over de schutting om het geluid van zijn distributieradio zachter te zetten." Achter het huis aan de Minder broederstraat lag een flinke tuin. Kippen liepen daar rond en katten. „Ook later hebben we trouwens altijd een poes gehad. Die mocht alleen niet in de slaapkamer ko men." Niet dat Ria's zusjes zich door zo'n regel lieten tegenhou den. Met een mandje en een touw werd de kat gewoon via het raam naar boven getakeld. Met zus Gerry scheelde Ria maar dertien maanden. Dus gingen de meiden heel vaak samen op sjouw. Natte balen neerleggen op een braaklig gend terrein in de buurt, 's Och tends plukten ze daar de wormen uit, waarmee ze paling gingen vangen bij 't Pikgat of vissen bij de sluis. Caubrug Ook gingen de meiden weieens met vader mee naar het land dat hij had in de buurt van de jamfa- briek. Die stond aan de Bannin- klaan, waar Kort Autoschade is ge vestigd. „Alles zag er toen anders uit", vertelt Ria, die het ene na het andere voorbeeld uit haar geheu gen opdiept. De RTM-tram die pa rallel aan de Van Veenlaan liep bij voorbeeld. Tot het station aan de Grachtweg. „Daar had je de Cau brug. Die was prachtig. Maar ook die is verdwenen en nooit meer te ruggekomen." Wat niet is verdwenen door de jaren heen, is het contact met haar drie zussen. Nog altijd houden de meiden van Van der Welle jaar lijks een zussendag. Ria heeft warme herinneringen aan haar ouderlijk nest. Met een zorgzame moeder en een vader met gevoel voor humor. Na eerst te hebben gewerkt als bakkersknecht, ging hij als postbesteller aan de slag. Als iemand hem vroeg of hij kinderen had, antwoordde hij steevast: „Ja zeker. Twee van de bakker en twee van de post." GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 Zierikzee van alle kanten gezien Ria Priemis voor het huis aan de Minderbroederstraat. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Ria (rechts) met haar zusje in de tuin van hun ouderlijk huis. FOTO PRIVÉCOLLECTIE ESMESOESMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57