tot ondernemer in Schoondijke Sta te 7 Ik ben een buitenlander in Roemenië en ook in Nederland. Laat me dan maar een wereldburger zijn' had, was binnen drie a vier uur geregeld. Dat was puur symbolisch. Het systeem bleef De zelfde machthebbers hielden de touwtjes in handen, trokken het land leeg en verdienden zelf miljarden. Roemenië was één van de groot ste exportlanden van groente en fruit. Dat is bijna naar nul teruggebracht. De vervolgingen gingen na 1989 ook door. Alsof er geen revolutie was geweest. Voor de veiligheid zijn wij wegge gaan." „Het was niet mijn keuze. Ik wilde hier niet zijn. Ik sprak geen woord Nederlands. We kwamen eerst in een vluchtelingenkamp in Dordrecht te recht, later in Goes. Ik heb die tijd wel als iets moois ervaren, met zoveel verschillende men sen van overal ter wereld. Al verstond je elkaar niet, we zaten allemaal in hetzelfde schuitje. De gemeenschapszin was groot. Tegelijkertijd voelde je de spanning bij je ouders: Hoe zal dit aflopen? Mogen we hier wel blijven?" „Voor het eerst woonden we daar tussen Neder landers. ]e zag de mensen naar je kijken. 'Wie ben jij eigenlijk?' Terwijl ik mij er als kind niet van bewust was dat ik anders was. Je werd er opeens mee geconfronteerd. Hoezo zou ik an ders zijn? Ik heb toch ook twee armen, twee be nen, een hoofd. Van de andere kant, we hebben ook enorm veel steun van de gemeenschap ge had. We werden opgenomen in de voetbalclub en door de kerkgemeenschap. Dat was sterker dan de andere ervaringen. Maar ik wilde terug naar Roemenië, terug naar mijn vrienden in Boekarest. Ik heb geworsteld met mezelf Als acht- of negenjarige ben je je daar nog niet zo bewust van, maar achterafkan ik zeggen dat ik er 'nul' aan heb overgehouden. Ik heb er juist veel van geleerd. Ik ben er opener door gewor den. Dat jij van alles mag denken over mij en over andere mensen, zonder dat ik er kwaad om word. Dat is jouw ding. Jij hebt er meer last van dan ik, denk ik dan maar." „Ik ben er nu vooral dankbaar voor. Als ik in Roemenië was gebleven, had ik nooit die inner lijke ontwikkeling doorgemaakt. In Roemenië word ik trouwens als een buitenlander gezien. 'Je komt hier niet van gedaan', zie ik ze denken, als ik in het Roemeens begin. Ik schakel dan ook vaak over op Engels, ook omdat ik m'n Roe meens niet vind klinken. Ook hier in Nederland ben ik nog altijd een buitenlander, met mijn achternaam. Laat me dan maar een wereldbur ger zijn." „Het is zeker niet zo dat ik 's nachts wakker werd en dacht 'ik ga in de groente en fruit', ab soluut niet. Allerlei opleidingen heb ik gepro beerd, vooral creatieve. Dat was het niet. Ik be- landde in de administratie in Ridderkerk, ter wijl ik nog in Zeeuws-Vlaanderen woonde. Mijn zus werkte al wel in de handel in groente en fruit. Toen stond ik met mijn vrouw voor de beslissing: blijven we in Zeeuws-Vlaanderen of gaan we naar Rotterdam? We hebben voor hier gekozen, voor de rust en de ruimte, voor onze - nu dan - drie kinderen. Zo is Deltaxe ontstaan. In- en verkopen moet in je bloed zitten. Snel schakelen, goede deals binnenhalen, voor jou en je klant, dat geeft een kick. We leveren veel in Midden- en Oost-Europa. Wij kennen de culturen daar." „Klopt. Ik wil dat ook breder trekken, naar de angst voor vluchtelingen, de verdeeldheid die daarover bestaat in Nederland en heel Europa. Voer voor verdeeldheid is angst. We worden in de media geconfronteerd met beelden van vluchtelingen die naar Europa proberen te ko men. Ook zij zijn mensen, met vaders, moeders, ooms en tantes. Weet je hoeveel lef en kracht zij moeten hebben om huis en haard te verlaten? Dat is geen kattenpis. Wij zouden hen moeten omarmen en niet afwijzen. De multinationals, de Shell's, de Monsanto's, hebben de wereld in handen. Zij halen hele continenten leeg. Daar zouden we iets tegen moeten doen, maar we la ten ons als gewone burgers tegen elkaar uitspe len. We richten ons tegen de verkeerde mensen. We zouden ons ervoor moeten schamen dat er mensen op de vlucht zijn." GO ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 Als kind van zeven jaar moest je natuurlijk mee. Hoe heb je dat ervaren? Uiteindelijk kwamen jullie in Aardenburg te recht. Het blijft wel confronterend. Dat past ook mooi bij je bedrijf, de im- en ex port van groente en fruit. Hoe ben je daarin terecht gekomen? Alex Radulescu voelde als jon gen de strijd tussen de goede ervaringen in Aardenburg en het verlangen naar zijn vrienden in Roemenië, fotoboaztimmermans Het is het voordeel dat je hebt als (voormalig) vluchteling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55