Ondine Dan ben je als aardappel echt niet minder waard In het nieuws Uit het nieuws 'Schildersprijs zou een grote eer zijn' tl 'Hollywood voelde even dichtbij' DEZE WEEK IN Z 'Over elk punt is nagedacht' ÜMI 'Wat rest is de trots op Kras Lot' 2 Dat werd smullen. Gratis en voor niks, goed voor het milieu 6 DIT LEEFDE DEZEWEEK OP SOCIALE MEDIA 9RIAPRIEMIS IS WEER EVEN THUIS IN ZIERIKZEE 10VERHALEN VAN MENSEN IN'LUCHT OORLOG' De vrachtwagen voor ons was volgeladen met aardappels. Een hoge bult. Vlak voor de rotonde remde de chauffeur af, maar niet genoeg. Links en recht stuiterden aardappels op de weg. Op de terugweg kwam de rotonde weer in zicht. K. stootte me aan. „Kijk nou! Nu ligt er nog meer!" Ik keek in mijn achterspiegel en nam gas terug. De bumperklever ach ter me toeterde luid. Haast. Nou, wij niet. Ik remde af. „Ver hip! D'r liggen ook uien bij!" zei K. We deden nog maar eens een rondje. Achter mij sloeg de bumperklever vloekend af. „Denk jij wat ik denk?" K. dacht hetzelfde. Ik stuurde de auto een zijweggetje in en parkeerde netjes in de berm. Het was rustig. Zo nu en dan kwam er een auto voorbij, maar tussendoor, geen kip op de weg. Gewapend met een tas gingen we de voedselverspilling te lijf. Aardappelen, uien, zelfs een suikerbiet - het kón niet op. „Daar schijn je een lekker stroopje van te kunnen koken", zei ik blij. Een kinderhand is gauw gevuld. Lekkerbekkend stap ten we de auto in. Dat werd smullen. Gratis en voor niks, goed voor het milieu en voor de portemonnee. „Da's toch voor zeker vier euro aan aardappelen", schatte ik met kennersblik. Nog diezelfde avond ser veerde ik de eerste èrpels. „Wat eten we?" vroeg mijn zoon, terwijl hij zijn stoel aanschoof. „As8-aardappe- len", zei ik. Hij bevroor. „Wat zijn dat?" „Aardappelen die van een vrachtwagen gevallen zijn en gered. Blije aardappels. Smaken echt niet anders dan aardappelen uit een winkel hoor." Met een ruk schoof hij het bord van zich af. „Waar ligt de rest? Ik wil ze zien." Ik wees: daar, naast de A58- uien. Hij prikte in de bak met vondelingen. „Die ene is nog groen. En die heeft een korstje." „En de andijvie komt uit de tuin", ging ik onverstoor baar verder. „Vertrouw je die dan wel? Die is ook groen, hoor." „Zolang die niet van de vrachtwagen gevallen is. Waarom kun je niet gewoon zoals iedereen naar de winkel gaan?" „Omdat deze ons in de schoot geworpen zijn. En nu, kau wen en naar buiten kijken. Aardappels die in de winkel lig gen, hebben geluk gehad. Die zijn toevallig niet van de wa gen gevallen. Deze aardappels hebben een wat wilder leven gehad. En sommige zijn gewond geraakt bij hun val, of mis schien zelf een paar keer aangereden en over de kruising ge stuiterd. Dat heet: getekend door het leven. Dan ben je als aardappel echt niet minder waard dan eentje met een gaaf koppie, hoor." Hij keek niet overtuigd. „Pak jij maar een boterham", zuchtte ik vermoeid. „Geef die aardappels maar hier. Als ik doodga, weet je waar het van is." De spanning stijgt voor de Goese decoratieschilder Barre Verkerke. Donderdag wordt bekend of hij, als een van de negen genomineerden, de Nationale Schilders Vakprijs 2018 wint. „Dat zou echt een grote eer zijn, omdat iedereen in de schilderswereld die kent." Verkerke is kandidaat vanwege zijn betrokkenheid bij de meta morfose van strandpaviljoen De Haven van Renesse. Dankzij zijn innovatieve technieken vol illusies waant de bezoeker er zich in een ruige wereldhaven. „Ik ben nogal doorgeslagen, om er echt een totaalbeleving van te maken. Over elk punt is nagedacht. Dat was heel gaaf om te doen. We hebben er met een heel leuk team aan gewerkt, allemaal zzp'ers. Dat werkt heel erg inspirerend." Naast de juryprijs is er een pu blieksprijs. Verkerke heeft niet uit gebreid campagne gevoerd. „Ik heb wel op Facebook een bericht ge plaatst. Dat is zo'n tachtig keer ge deeld. En misschien stuur ik nog een mail naar al mijn contacten. Stemmen kan nog tot en met 21 no vember op schildersvakprijs.nl." Hij hoopt vooral dat mensen nieuwsgierig worden en in Renesse gaan kijken. „Mijn werk is vaak erg onzichtbaar. Men denkt vaak dat het is wat ze zien, terwijl het een il lusie is. Als ze dat weten, gaan ze er anders naar kijken." „Een fantastische belevenis", zegt Jesse de Vries. Maandag ging in CineCity in Vlissingen zijn eerste korte film, Kras Lot, in première, als onderdeel van FilmstarZ. „Het is zo waanzinnig om iedereen zo enthousiast te zien. Hollywood voelde even dichtbij." De drie deelnemers aan het filmproject hadden vooraf gezegd dat ze het competitie-element niet belangrijk vonden. De prijs ging uiteindelijk naar Maarten Swaan. „Hij was voor mij de gedoodverfde winnaar", zegt De Vries. „Ik heb niet de illusie gehad dat te kunnen evenaren. Wat rest is de trots op Kras Lot, zoals de film is gewor den." De Vries strikte oud-presentator Hans van der Togt en zangeres Heddy Lester voor de hoofdrollen en was aangenaam verrast door hun acteerwerk. Van der Togt ver telde dinsdagavond in Pauw over zijn filmdebuut. „Dat is qua me dia-aandacht natuurlijk het sum mum", zegt De Vries. „Inhoudelijk gezien was het leuk geweest als de film wat uitgebreider was bespro ken. Ook de filmtitel werd helaas niet genoemd. Maar wat blijft is de fantastische sfeer en aandacht die Hans weet te genereren. Daarmee besef je wel dat hij een bijzondere en succesvolle keuze is geweest en ik ben hem zeer dankbaar dat hij zich wilde lenen voor Kras Lot." ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 GO Schapen hoeden in de Franse Alpen KIEK! P12&13 11 Zo gezien Ellen Smaardijk-Jobse 14 Ruzie over Zwarte Piet Saskia Noort 14 Luchthaven in Turks natuurgebied Mare Gulllet 18 Poptempel de Kuip Alexander van Eenennaam 20 Lévi Weemoedt en Özcan Akyol Jeroen Schmale 22 Dé oplossing voor een kater? Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50