I 19 MALAWI Ze bouwde aan een loopbaan bij Tommy Hilfiger toen ze haar zus in Malawi bezocht en haar leven ingrijpend veranderde. Zundertse Nicole van Elteren heeft momenteel de zorg voor twintig kinderen in het Afrikaanse land. „Af en toe lig ik er wakker van." Nicole van Elteren was 26 jaar, toen haar leven voor goed kantelde. Daar stond ze. In Malawi. De kleine Maria, vier maan den oud, in haar armen. „De oma van Maria keek me aan, vroeg toen of ik het kindje wilde adopteren. Ik aar zelde. Had eigenlijk plannen terug te gaan naar Nederland. Maar ik was ge hecht geraakt aan Maria. Wilde er voor haar zijn. Ik vond het eng, maar heb het toch gedaan." Het is inmiddels zes jaar later. Van uit Malawi, vertelt Nicole over hoe raar het leven kan gaan. Nee, toen ze in Breda op het Mencia de Mendoza College zat, droomde ze niet van een toekomst in het ontwikkelingswerk. Ze ging studeren. International Busi ness Management. Kreeg daarna een mooie baan op het hoofdkantoor van Tommy Hilfiger in Amsterdam. Bouwde aan een carrière, toen ze be sloot haar zus op te zoeken. „Mijn zus liep stage in een zieken huis in Malawi. Ik was al eens twee weken langs geweest, had toen vooral door het land gereisd, maar ik wilde eigenlijk iets meer. Ik heb toen drie maanden onbetaald verlof opge nomen om te helpen." Drie maan den. „En ik ben daarna inderdaad weer naar huis gegaan." Maar niets was meer hetzelfde. Letterlijk: ze had een nieuwe baas, een nieuw team. Maar ook psychisch was ze een ander mens geworden. Nicole gaf haar baan op, besloot te rug te keren naar Malawi, maar wel met het idee om aan het einde van het jaar terug naar Nederland te gaan, om nieuw werk te zoeken. „Het liep anders", vertelt ze. In Malawi was Nicole zich gaan be kommeren om pasgeboren baby's. „Als een moeder overleed bij of rond de bevalling, bleef haar kindje nogal eens achter zonder zorg. Tot de tijd dat er eventueel familie aanklopte bij |'i TANZANIA ZAMBIA MOZAMBIQUE het ziekenhuis om de baby op te ha len, was er weinig voor zo'n kindje. De babysterfte was hoog. Ik ben toen poedermelk gaan kopen, de kindjes gaan voeden." In november 2012, Nicole wilde nog één maand in Malawi blijven, werd Maria in het ziekenhuis afgege ven. „Een kindje dat nog geen kilo woog. Na een zwangerschap van zo'n 28 weken was ze achtergelaten in het bos. Met een huid die door de zon was weggebrand." Er zat nauwelijks nog leven in het babymeisje, toen Nicole haar begon te verzorgen. Na ongeveer twee weken, meldde een vrouw zich die beweerde de oma van Maria te zijn. „Via haar hoorde ik dat de moeder een gehandicapte vrouw was. Zwanger geworden na een verkrachting. En niet voor het eerst. Het was het vierde kindje. Ie dere keer opnieuw, was de moeder het bos in gelopen en had, door haar eigen slechte leefgewoonten, veel te vroeg een baby gekregen en achter gelaten. De drie andere kindjes wa- ren dood." De oma was arm. Kon nauwelijks rondkomen. Afgesproken werd dat Nicole nog even de zorg op zich nam. „Uiteindelijk nam oma Maria mee." Om steeds het zieken huis weer binnen te stappen. „Keer op keer werd Maria ziek." Nicole bleef haar terugreis naar Nederland uitstellen. Tot dat mo ment dat de oma voor haar stond. Haar vroeg het kindje te adopteren. Dat deed Nicole. Ze lacht: „Vlak erachter aan kwa men twee andere oma's met een tweeling. Opnieuw werd een beroep op me gedaan." Nicole kon niet weigeren, toen niet en ook later niet. Met als gevolg: „Dat er nu twintig kinderen bij me wo nen", vertelt ze. Nog eens ongeveer 150 kinderen wonen wel in hun ei gen dorp, maar krijgen van Nicole Lactogen-babymelkpoeder en extra eten als in Malawi het hongerseizoen is uitgebroken. „Tussen december en mei." Maar dat is niet alles. In het regen- Het is behoorlijk hectisch. Ik ben dag en nacht aan het werk seizoen regelt Nicole plastic dekjes voor de rieten daken. Als het koud is, probeert ze dekens de hutjes in te krijgen. Ze betaalt ziekenhuisreke ningen, ritselt schoolspullen, helpt bij reparaties, bij het opzetten van ei gen bedrijfjes, probeert geld in te za melen om alles te kunnen betalen. „Ja", zegt ze: „Het is een behoorlijk hectisch leven. Ik ben dag en nacht aan het werk." Tijd om even op adem te komen, iets voor zichzelf te doen, heeft Ni cole nauwelijks. Iedere keer opnieuw klinkt een klop op de deur. Heeft het ziekenhuis weer een ondervoed moederloos baby'tje. Of staat er een oma met een kindje voor de deur. „Let wel, als er een moeder overlijdt, krijgt de familie ineens alle kindjes van zo'n moeder om voor te zorgen. Daar hebben zij simpelweg de mid delen niet voor." Weigeren kan Nicole niet. „Dan gaat het kindje dood." En zo blijft het, al meldt zich af en toe een (Amerikaanse) familie die een kindje adopteert, vol en druk bij Nicole. „Af en toe lig ik er weieens wakker van." Dan gaat het vooral om geld. „Ik ben afhankelijk van donaties, ben zelf, naast het werk, actief met het zoeken van steeds weer nieuwe fi nanciële middelen. Maar het is soms zwaar om de eindjes aan elkaar te knopen." Toch geeft ze niet op. Ze kan niet, heeft het gevoel dat dit het pad is dat God voor haar gekozen heeft. En zeg nou zelf: „Als er zo'n kwetsbaar kindje aan je wordt overhandigd, dan kun je toch geen nee zeggen. Dat kun je niet aan het lot overlaten. Daar moet je voor zorgen." zaterdag 17 november 2018 'Zo'n kwetsbaar kindje, dat kun je niet weigeren' Edine Wijnands 100 KM ULONGWE -KANKOMA island r liy/ONDE NP I BLANf/RE I m 1 MAUETE YtHYOLO^ - WILPUFE - f RESERVE MALAWI - Nicole van Elteren In de vijf kernen van Zundert, de gemeente waar Nicole van Elteren opgroeide, besteden de kerken 17, 18, 24 en 25 november extra aan dacht aan de Afrianafoundation van Nicole. Meer informatie over haar werk en stichting is te vinden via www.afrianafoundation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47