y I Lachkriebels bij de SGP in debat over yoga Tropenweken voor Yara tijdens grote onderhoudsbeurt 9 ?UF£ P/SCtZlWNAT/e 6Luw Afsluiting Deltaweg begint een uurtje later Monnikenwerk CORDEJONGE QO. KATS Het bijna dagelijkse werk aan de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee begint vanaf maandag niet meer om 20.00 uur, maar om 21.00 uur. De drukke weg is daardoor 's avonds een uurtje langer open. Met de maatregel komen pro vincie en aannemer tegemoet aan de klachten van weggebrui kers. Het afsluiten van de weg, sinds twee weken elke avond en nacht, leidde de afgelopen da gen tot kritiek. Die kwam met name uit Noord-Beveland, dat naast slecht bereikbaar ook nog eens slecht geïnformeerd werd. De provincie trok daarvoor het boetekleed aan. Het wegdeel tussen Wilhel- minadorp en Colijnsplaat, waaraan inmiddels twee weken wordt gewerkt, blijft 's avonds en 's nachts nog dicht tot 24 no vember. Daarna is het de beurt aan de Zeelandbrug, en ten slotte aan een klein stukje van de weg bij Zierikzee (van 3 tot 6 december). Het werk vindt doordeweeks elke avond en nacht plaats, dus niet op zater dag- en zondagavond. De be treffende wegdelen zijn dan dus dicht van 21.00 uur tot 06.00 uur. Stel dat er een God is die niet alleen hemel en aarde heeft geschapen, maar ieder indi vidueel mens door Zijn wil tot le ven heeft geroepen. Ik geef toe, dat is nogal een openingszin voor dit stukkie tussen het dagelijkse nieuws. Maar stel, een hogere macht die heeft bedacht dat het precies de bedoeling is dat jij - Margot, Henk of Rien - een tijdje op deze aarde leeft. Jij bent gewild nog voor je werd geboren en God houdt je dag en nacht in het vizier. Zo'n God heeft, denk ik, gevoel voor humor. Rien Bruinooge bijvoorbeeld haalde op 8 november 2018 nog kolommen van deze krant. En ik denk dat Rien beslist een aantal keren per dag contact met zijn Schepper zoekt en werkelijk zo wil leven dat al wat hij doet tot eer van Hem is. Want, Rien is van de SGP. Deze staatkundig gereformeerde partij bestaat 100 jaar en vierde dat onlangs in Middelburg. De SGP heeft gemiddeld genomen goeie sprekers met heldere betogen. Rien uit Kruiningen is lid van de gemeenteraad van Reimerswaal en hij maakt zich hard voor het so ciaal domein. Maar hij vindt het maar niks dat de gemeente over weegt in de middagpauze yoga en mindfulness aan te bieden aan ambtenaren. „Hier gaan mijn nek haren van overeind staan. Het or ganiseren van religieuze samen komsten gaat echt te ver. Een over heid dient neutraal te zijn." Hij kreeg bijval van Huib Bouw man van de Christenunie. Yoga heeft wortels in het hindoeïsme en mindfulness in het boed dhisme liet Rien weten en de overheid is neutraal, aldus het verslagje van de gemeenteraads vergadering in deze krant. Bij het lezen daarvan kruipt er langzaam een lachkriebel van on der mijn grote teen naar mijn kruin. Een week later kan ik er nog om gniffelen. Strikt genomen mag Rien gelijk hebben wat de oorsprong van yoga en mindful ness betreft, maar hij maakt een paar uitglijers. In juni 2016 publi ceerde de SGP de studie 'Gerech tigheid verhoogt een volk'. Daarin wordt het standpunt genuanceerd dat de overheid dienaresse Gods is, de christelijke godsdienst moet bevorderen en afgoderij en valse godsdienst moet uitroeien. Artikel 36 van de Belijdenis des Geloofs is dus zelfs bij de SGP on dergeschikt geworden aan het eerste grondrecht dat: „Allen die zich in Nederland bevinden, in gelijke gevallen gelijk behandeld worden. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan." Feestdagen Waar heeft SGP raadslid Rien deze SGP-studie gelaten? Maar hij gaat nog verder en brengt nota bene ter tafel dat de overheid neu traal moet zijn. Het standpunt van neutraliteit consequent toepassen op het gebied van arbeidsvoor waarden voor ambtenaren lijkt mij uiterst tricky. Want, dan moet Rien ook het voorstel doen om acht christelijke feestdagen (lees verlofdagen) te schrappen uit de agenda van de gemeente Reimers waal (zelfs bid- en dankdag, dagen waarop alleen nog orthodox pro testanten zich aan godsdienstoe fening wijden, staan erin). Of dat ontspant en door ambte naren als sociaal beleid wordt ge zien, betwijfel ik. Het had creatie ver gekund. Had hij de ambtena ren mindfulness niet als Bijbels goed kunnen voorspiegelen? Ik meen mij te herinneren dat er bij wijze van voorbeeld wordt ge sproken over de 'vogelen des he mels' en 'leliën des velds' die in het 'nu zijn' en niet stilstaan bij de 'zorgen van morgen'. Het werk is vorige maand begonnen en neemt nog één a anderhalve week in beslag. Op sommige mo menten zijn duizend mensen extra aan het werk geweest. Het gaat om een investering van 45 miljoen euro. Ruim twee jaar voorbereidings tijd is aan de enorme klus voorafge gaan, vertelde grootonderhoudsma- nager Martin Walhout in het Yara Magazine. Om een idee te krijgen van de omvang: meer dan tweehon derd buizen moeten worden ge opend, geleegd, geïnspecteerd en weer gevuld. Duizenden kabels, nieuwe computers en nieuwe soft ware zijn aangebracht. Naast regulier onderhoud worden projecten uitgevoerd om de fabrie ken efficiënter laten te draaien, waardoor ze niet alleen beter kun nen presteren, maar ook op energie kan worden bespaard en het milieu minder wordt belast. Yara investeert ook de komende jaren fors in groot onderhoud. Am- moniakfabriek C staat voor volgend jaar in de planning. De kosten van deze onderhoudsbeurt zijn geraamd op 35 miljoen euro. Ammoniakfa- briek D volgt in 2020. Hiervoor is een bedrag begroot van 40 miljoen. In samenwerking met chemie concern Dow Benelux in Terneuzen heeft Yara Sluiskil ook een bijzon dere milieu-investering gedaan. Dow produceert een overschot aan waterstof. Dat ging niet verloren. Dow gebruikt de overtollige water stof om installaties te verwarmen. Yara kan de waterstof nuttiger ge bruiken als basisstof voor kunst mest. In het kader van het samen werkingsverband Smart Delta Re sources, waarin elf energie- en grondstofintensieve bedrijven in Zeeland, Brabant en Gent samen werken, is een project opgestart om de levering van waterstof door Dow aan Yara mogelijk te maken. zaterdag 17 november 2018 zy &WARTe rter José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Kunstmestproducent Yara in Sluiskil beleeft tropenweken. De installaties van ammoniakfa- briek E en de ureumfabrieken 5 en 7 ondergaan de zesjaarlijkse groot onderhoudsbeurt. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37