Verzorgers in gevangenis houden mond over moord Wie is de beste leraar of lerares van het jaar 2018? Werk aan rotonde Sloeweg 4 Twee geestelijk verzorgers van de gevangenis willen niet bevestigen dat Gregory J. de moord op John Smidt in Axel zou hebben bekend. Ondanks een 'moreel appel' van de rechters beriepen ze zich gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch op hun verschoningsrecht. De 86-jarige Smidt werd in okto ber 2012 op gruwelijke wijze ver moord toen hij zijn hond uitliet. In Axel werd hij mishandeld en ont voerd, waarna hij werd gemarteld en bij Westdorpe werd doodgesto ken. Hij werd de volgende dag in een greppel gevonden. Onder invloed Jimmy van der Z. (38) uit Axel werd in 2015 door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot 25 jaar cel. Zijn plaatsgenoot Gregory J. kreeg we gens medeplichtigheid tot 15 jaar cel. Ze waren onder invloed van drank en drugs. Volgens de recht bank hadden ze de auto van Smidt willen stelen, en liep dat gruwelijk uit de hand. Het gaat hier niet om een winkeldiefstal, maar om een levensdelict Van der Z. ontkende het plegen van de moord, ging in hoger beroep en voerde aan dat de rol van J. veel groter zou zijn. Verschillende ge vangenen zouden hebben gehoord dat J. tijdens een groepsgesprek met geestelijk verzorgers het plegen van de moord bekende. De twee geeste lijk verzorgers waren daarom giste ren, tijdens de behandeling van het hoger beroep, als getuigen opgeroe pen. Ze weigerden echter een ver klaring af te leggen en beriepen zich op hun verschoningsrecht, tot ontsteltenis van Van der Z. Rechters en advocaat Yehudi Moszkowicz van Van der Z. deden een moreel appèl op de verzorgers. „Het gaat hier niet om een winkel- Als ik deze moord had gepleegd zou ik ook tekenen voor 15 jaar en niet in beroep gaan diefstal, maar om een levensdelict", zei één van de rechters. „Hij heeft 25 jaar gekregen voor een moord die hij net met verve heeft ontkend te hebben gepleegd." Het mocht niet baten. De verzor gers gaven geen krimp en bleven zich beroepen op hun recht om niets te zeggen over gesprekken tussen hen en hun patiënten. Misbruikt J. zou volgens de medegevangenen hebben gezegd dat hij Smidt had gedood, omdat die aan zijn dochter had gezeten. J. was gisteren ook zelf opgeroe pen als getuige. Hij zei echter dat zijn dochter bij zijn weten helemaal niet is misbruikt. Hij ontkende ook dat hij Smidt doodstak. Hij zou er alleen maar bij hebben gestaan en zelf niets hebben gedaan. „Waarom bent u dan niet in hoger beroep ge gaan?", vroeg de rechter verbaasd. En ook Moszkowicz snapte dat niet. „Daar staat tegenover: als ik deze moord had gepleegd, zou ik ook te kenen voor 15 jaar en niet in beroep gaan." Het proces tegen Van der Z. gaat 14 januari verder. Wie wordt de opvolger van Christèle Zoeter? Alle Zeeuwse middelbare scholieren kunnen hun superleraren of- leraressen vanaf vandaag weer nomineren voor de PZC-leraarverkiezing 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. Compleet overdonderd nam Chri stèle Zoeter vorig jaar december de PZC-wisselbokaal in ontvangst. Zij, de beste docent van Zeeland? Dat kon ze bijna niet geloven. De leerlingen van de CSW wisten het wel zeker: ze stemden massaal op Zoeter. Kirsten Buursema (16) uit vwo 5 en Arianne Sanderse (17) uit havo 5 trokken de kar van de campagne Met de verkiezing konden we laten blijken dat we haar waarderen voor Zoeter. De meiden maakten posters, gingen de klassen rond en stuurden talloze oproepen rond via sociale media. „Mevrouw Zoe ter verdient het gewoon. Ze is een leuke, gezellige docent", vindt Kir sten. „Ze geeft goed les, terwijl ze opgegroeid is met een andere taal. Ze spreekt beter Nederlands dan sommige leerlingen. Dat vind ik knap." De leerlingen hadden nooit eerder tegen Zoeter gezegd dat ze haar lessen goed vinden. „Met de verkiezing konden we laten blij ken dat we haar waarderen." Beker Zoeter is geboren en opgegroeid in Frankrijk. Ze doceert klassieke ta len aan de Christelijke Scholenge meenschap in Walcheren. „De be ker stond in de eerste maanden thuis, omdat mijn familie uit Frankrijk op bezoek kwam. Ze wilden hem allemaal zien, natuur lijk. Later heb ik hem in mijn vaste lokaal gezet." Ze is trots dat haar leerlingen haar voorgedragen heb ben. „Dit is een heel mooi cadeau. Het is echt hun idee geweest. Ik wist helemaal van niks. Daarom was de verrassing zo groot." Zoeter werd op straat aange sproken door wildvreemden. „Mensen feliciteerden me in de winkel of toen ik bij de parkeerau tomaat stond. En via Facebook kreeg ik berichtjes van oud-leer lingen. Dat vond ik heel leuk." Na de verkiezingen organiseerden de leerlingen nog een klein feestje tij dens de les. „Ze hadden Latijnse zinnen gemaakt, die ik moest ver talen. Na elke zin kreeg ik een ca deautje. Ze hadden bijvoorbeeld een boek leeggemaakt, en er stif ten in verstopt, omdat ik mijn stif ten altijd kwijt ben." OPGEVEN zaterdag 17 november 2018 Christèle Zoeter (I) won vorig jaar de PZC-wisselbokaal. Haar leerlingen Kirsten Buursema (m) en Arianne Sanderse (r) zetten een campagne op. archieffotorubenoreel Pieter van Klinken Den Bosch -Rechter -Advocaat Cornelleke Blok Vlissingen - Leerlingen Arianne en Kirsten Heb jij een docent die een pluim verdient? Nomineer hem of haar dan snel! Stuur een e-mail naar pzcle- raar@gmail.com en vertel waarom jouw docent moet winnen. Je hebt tot en met woensdag 28 november de tijd. Doe er alles aan om ons te overtuigen! Je mag een video maken of een e-mail, wat je maar wil. Vergeet niet de naam van je leraar of lerares en de naam van je school te vermelden. De vijf genomineerden wor den gepresenteerd in de krant en op de website. In de tweede ronde kan iedereen stemmen op de vijf beste le raren. De docent met de meeste fans wint de PZC- wisselbokaal. Op de Sloeweg (N62) bij Nieuwdorp ligt sinds begin september 2018 een tijdelijke rotonde als tussenstap in de bouw van knooppunt Sloeweg. Van maandag 19 november 19.00 uur tot dinsdag 20 november 05.00 uur zijn er werkzaamheden aan de rotonde. Als de werkzaamheden uitlopen, wordt er ook van 20 op 21 november gewerkt tussen 19.00 en 5.00 uur. Om de werkzaamheden veilig uit te voeren zijn een aantal rijrichtingen op de rotonde afgesloten. De omleidingsroutes worden aangegeven met gele borden. Houd bij het plannen van uw reis rekening met extra reistijd. Verkeer vanuit Goes (A58) richting Middelburg, Nieuwdorp, Vlissingen en Havens Vlissingen-Oost 0 - 7000 rijdt via Westerscheldetunnelweg (N62), Assenburgweg en Europaweg-Oost. Verkeer vanuit Terneuzen (N62) richting Middelburg, Vlissingen, Nieuwdorp en Havens 0 - 7000 rijdt via Assenburgweg en Europaweg-Oost. Verkeer vanuit Vlissingen, Middelburg, Nieuwdorp en Havens 0 - 7000 richting Gent, Terneuzen, 's-Heerenhoek, Goes en Bergen op Zoom rijdt via Frankrijkweg, Europaweg Oost en Assenburgweg. Alle andere rijrichtingen hebben geen last van de werkzaamheden. Tractaatweg BV namens Omleidingsroutes en meer informatie op: Provincie www.sloeweg.nl facebook.com/sloeweg 00 Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32