Zwarte Piet gaat verdwijnen S9 Klas mag vraag stellen in Tweede Kamer 0 £9 Bijbelvast 2 'Geen Zwarte Piet meer bij de intocht? Dan stoppen we ermee', laten Zeeuwse Sint-comités weten in een enquête van deze krant. INTOCHTEN ENQUETE Commentaar Vandaag komt in veel plaatsen Sinterklaas aan. Dat bete kent tegenwoordig bijna automatisch ellende. De actie groep Kick Out Zwarte Piet demonstreert her en der. Voor zover bekend niet in Zeeland. Maar ook hier gaat de dis cussie over Zwarte Piet door. De gemeente Middelburg besloot na protest van studenten van het UCR op het nippertje een paar roetveegpieten in te huren. Die lopen vandaag tussen de Zwarte Pieten. Zo beweegt het gemeentebestuur mee met de veranderende inzichten. Weliswaar nog wat krampachtig met de kerk in het midden, maar dat is in elk geval beter dan hard nekkig vasthouden aan zwart, wat veel Sint-comités doen. De discussie over de kleur van Piet wordt elk jaar weer een beetje vervelender. De voor- en tegenstanders graven zich steeds dieper in. Het is al jaren veel meer dan een valse noot in een verder vrolijk feest. Aan Sinterklaas zit nu een zware bij smaak. Het kinderfeest is het toneel geworden waarop be houdzucht en onverschilligheid strijden tegen aanpassingsbe reidheid en inlevingsvermogen. In deze omstandigheden is het beter de publieke viering van Sinterklaas op een laag pitje te zetten. Sinterklaas is pas weer een vrolijk feest voor iedereen als we een vorm vinden die niemand kwetst of agiteert. Dat wordt zeker een feest zonder Zwarte Piet. Het kan nog wel een paar jaar duren voor iedereen beseft dat deze verandering onvermij delijk is. Het is een verbetering van de traditie. Sinterklaas is pas weer een feest als we een vorm vinden die niemand kwetst of opstookt De klas is geselecteerd om een vraag te stellen aan minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) tijdens het allereerste Kindervragenuur. Voor het zo ver is krijgen de kinderen een rondleiding in het gebouw van de Tweede Ka mer en praten ze met een Kamerlid. Daarna nemen ze plaats in de blauwe stoelen van de Kamerleden. Alle scholen in Nederland kon den een vraag insturen. Uit alle in zendingen werden er vijf geselec teerd, waaronder dus de vraag van de ABS-klas over verbetering van de pleegzorg. De andere vier geselec teerde klassen komen uit Almere, Lisse, Enschede en Panningen. De Middelburgse scholieren heb ben de vraag samen bedacht. Estée Pattipeiluhu zal de vraag aan de mi nister voorlezen: „Er zijn veel ou ders die niet voor hun kinderen kunnen zorgen en er zijn ook vaak geen pleeggezinnen. Zijn er al plan nen over hoe de pleegzorg beter kan worden dan de situatie nu?" Na het antwoord van de minister komt Mylène Le Clercq met een vervolgvraag. Hun stem „Met het Kindervragenuur willen we jongeren heel letterlijk betrek ken bij ons werk", zegt Kamervoor zitter Khadija Arib. „Ook al mogen zij niet stemmen, in de Kamer ver tegenwoordigen wij ook hün stem." ALMANAK Nieuwe, nog soepeler regels voor eiceldonoren en draag moeders. De inspreekster van het reactieprogramma Zegt u het maar van Omroep Zeeland vond het maar niks. Draagmoeder schap gaat tegen de Bijbel in, zo betoogde ze op de radio. De Bevelander luisterde zwij- gend in zijn auto op weg naar huis, naar het betoog van de bij belvaste dame. Hij had genoeg gehoord en zette de radio af. „Tegen de Bijbel?" mompelde hij vanachter het stuur. „En Ma ria dan? De moeder van Jezus, nota bene. Was dat dan niet zelf de allereerste draagmoeder?" Goederentrein valt stil op de spoorlijn Gewonde bij ongeluk Vlissingen Scooterrijdster lichtgewond Kom in Zeeland niet aan Zwarte Piet, want dan kan het wel eens ge daan zijn met de Sinterklaasintoch ten en -feesten. Vrijwilligers zullen ermee stoppen als er getornd wordt aan het uiterlijk van de persoonlijke assistent van Sinterklaas, waar schuwen Zeeuwse Sint-comités. In Middelburg drong de ge meente er bij de organisatie van de intocht op aan om tien procent van de Pieten roetvegen te geven. Maar geen één van de dertig Pieten die zaterdag Sinterklaas vergezellen, voelde daar wat voor. „Indien er een verandering zal worden opgelegd, stopt het merendeel van de vrijwil ligers", laat de Stichting Evene menten Middelburg, verantwoor delijk voor de intocht, weten. Slechts vijf van de 33 organisatoren staan in de toekomst wellicht open voor veranderingen, geven ze aan in de enquête, maar van harte gaat dat niet. 28 comités gaan er vanuit dat Piet over tien jaar nog steeds zwart is. „Onze pieten zijn donkerbruin en dat blijven ze", meldt de organi satie van de intocht in Colijnsplaat resoluut. „Als we dit moeten veran deren, stoppen we ermee. Al onze vrijwilligers staan achter deze be slissing. Ook de mensen in het dorp zeggen steeds: jullie gaan toch wel voor zwart/bruin. Het is een kin derfeest, niets racistisch." Rood haar, bril, beperking Een zelfde geluid klinkt uit Hulst. Alex Eggermont van de Stichting Sinterklaas Hulst is duidelijk over de Zwarte Pietendiscussie „Door dat deze zinloze discussie door de media én de volwassenen wordt ge voed, tast dat de onschuld van onze kinderen aan. Een kind discrimi neert niet, dat leert het. Ook het ar gument dat kinderen met een don kere huidskleur worden gepest is zinloos. Want dan moeten alle mensen met rood haar, een bril, een beperking of wat dan ook, vanaf morgen dus ook worden verboden? Want die kinderen worden helaas een heel jaar gepest." Volgens verschillende organisa toren kunnen de Pieten ook niet Ik sta er heel simpel in: Zwarte Piet, en anders komt Sinterklaas niet van kleur veranderen, want dan is het effect weg. „Die van ons zijn vrijwilligers uit het eigen dorp. Dus zouden de kinderen de Pieten kun nen herkennen", aldus Sinterklaas comité Burgh-Haamstede. Meer dan een derde van de geënquêteer den geeft aan dat het kinderfeest wel te lijden heeft onder de discus sie over de kleur van Piet. Kinderclub de Klomp uit Ove- zande staat misschien wel open voor verandering. „Als er (enkele) Pieten graag roetvegen willen, vin den wij dat prima. We maken de Pieten vooral zwart omdat ze zo onherkenbaar zijn." Ook de hulp sinterklaas op Arnemuiden en Kat- tendijke is duidelijk: „Ik sta er heel simpel in: Zwarte Piet, en anders komt Sinterklaas niet." riftelijke Bijbelcursus O Giatdj r>v en arus^ienv Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl 4 dagen landgoedhotel in de Achterhoek nabij Zutphen zaterdag 17 november 2018 Dinsdagochtend rijdt bij de ba sisschool in ABS in Middelburg een bus voor om de leerlingen van klas 8b naar een bijzondere bestemming te brengen: de ver gaderzaal van de Tweede Kamer in Den Haag. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl 'S HEER ARENDSKERKE Een goederentrein is gis termiddag door een de fect tot stilstand geko men bij 's-Heer Arends- kerke. De trein stopte ter hoogte van de spoorweg overgang bij de Kraaijert- sedijk. Rond 17.30 uur gingen de slagbomen omlaag, waardoor de weg werd versperd. Som mige weggebruikers had den geen zin om te wachten of om te rijden en glipten langs de slag bomen over het spoor. De defecte trein is rond 18.30 uur weggesleept. De NS verwachtte dat in de loop van de avond de dienstregeling weer nor maal zou zijn. DRIEWEGEN Bij een botsing in Driewe gen op Zuid-Beveland is gistermiddag een auto mobilist gewond geraakt. Twee auto's moesten worden weggetakeld. Het ongeval gebeurde rond 12.45 uur op de T- splitsing Korteweg- Smitsweg-Schoondijkse- dijk. Een personenauto en een bestelauto kwa men met elkaar in bot sing. De inzittende van de personenauto is door een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De andere bestuurder bleef ongedeerd. Beide auto's raakten be schadigd en zijn opge haald. Een scooterrijdster is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een ongeluk in Vlissingen. Ze werd aangereden door een auto. De botsing vond plaats op de kruising Pape gaaienburg - Nieuwe Zuidbeekseweg, vlak bij de supermarkten. De scooterrijdster kwam ten val. Medewerkers van de opgeroepen am bulance konden haar di rect behandelen, waar door ze niet naar het ziekenhuis hoefde. Zowel de auto als de scooter raakten licht be schadigd. Zeeuwen Maurice Steketee Vlissingen -Sinterklaas Arnemuiden www.schriftelijkebijbelcursus.nl Hotel Landgoed Ehzerwold y 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet y Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel y Op Zoover beoordeeld met een 8,2! Diverse wandelroutes in omgeving y Tip: bezoek Deventer of Zutphen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30