II 22 Wereldrecord van verspringer Bob Beamon is 50 jaar later nog steeds mythisch Vijftig jaar geleden, op de Spelen in 1968 in Mexico, vloog verspringer Bob Beamon naar 8,90 meter, een verbetering van het wereldrecord met liefst 55 centimeter. Een terugblik op een van de meest legendarische prestaties uit de olympische geschiedenis. ob Beamon had in ok tober 1968 een kop vol zorgen. De 22-jarige was geschorst op de universiteit, na zijn weigering om uit te komen tegen de volgens hem racistische Brig- ham Young University. Voorteke nen voor een weergaloze sprong waren er de avond voor de olympi sche verspringfïnale ook niet. Be amon ging de stad in en dronk te quila. De volgende dag, vrijdag 18 ok tober, bleken de omstandigheden voor een verre sprong in het Esta- dio Olimpico perfect. Precies de maximaal toegestane rugwind van 2 meter per seconde. En de ligging van Mexico-Stad op 2240 meter hoogte opende sowieso al deuren voor grensverleggende prestaties. Vooral sprinters en springers pro fiteerden van de geringere lucht- weerstand, de gunstige tempera tuur en luchtvochtigheidsgraad. Politieke onrust drukte op de Spelen van dat jaar. Tijdens een protest kort voor de opening van het toernooi hadden de politie en het leger honderden Mexicanen vermoord. Het waren roerige tij den. De Praagse Lente, het Tet-of- fensief in Vietnam, studentenrel len in Europa. In de VS streed de zwarte bevolking voor burger rechten. In april was Martin Lu- ther King doodgeschoten. Wiegend Beamon betrad de baan twee dagen nadat hij zijn landgenoten Tommie Smith en John Carlos tij dens de podiumceremoie van de 200 meter de Black Power-groet had zien brengen. Heen en weer wiegend bereidde de 22-jarige springer zich voor op zijn krachts explosie, als een van de favorieten na een lange serie gewonnen wed strijden. Zes seconden later, na een razendsnelle aanloop, keiharde af zet en gracieuze vlucht volgde bij de landing meteen verbazing. Be amon had zo ver gesprongen dat de apparatuur niet in staat was de afstand te meten. Ruim twintig minuten later, vol gehannes met meetlinten, werd de afstand omgeroepen: 8 meter en 90 centimeter. Beamon besefte niet meteen dat hij 55 centimeter verder dan het oude wereldrecord had gesprongen. De Amerikaan kende het westerse metrische stel sel niet. Pas toen zijn coach hem vertelde dat het record met 'nearly twofeet' was verpulverd, werd hij overrompeld door emoties. De finale was al na Beamons eerste sprong beslist. ,,'You have destroyed this event'", zei Lynn Davies, de onttroonde olympisch kampioen. Igor Ter-Ovanesyan uit de Sovjet-Unie, die zijn wereldre cord (8,35 meter) kwijt was, ver telde later: „Vergeleken met zijn sprong waren wij kinderen." Een sprong van 55 centimeter voorwaarts, dat was ongeveer evenveel als de voorgaande dertien verbeteringen van het wereldre- Nieuw record - elkaar. En het was maar liefst 77 centimeter verder dan zijn grote voorbeeld Jesse Owens in 1935. Niet verrassend hield het record van Beamon, die bij de medaille uitreiking zwarte sokken droeg als eerbetoon aan de weggestuurde Smith en Carlos, dan ook lang stand. Pas 23 jaar later werd hij overvleugeld. Ondanks verwoede pogingen van Carl Lewis was het Mike Powell die (in een recht streeks duel met Lewis) verder dan Beamon sprong: 8,95 meter. Toch kreeg zijn sprong in 2991 nooit de mythische status van de 8,90 meter van Beamon. Mellaard De beelden uit 1968 waren voor Emiel Mellaard de reden om te gaan verspringen. „Ik was een jaar of acht, zag dat geweldige filmpje en dacht: dat wil ik ook!" vertelt de voormalig atleet, die in 2989 Europees indoorkampioen werd en tussen 1986 en 2023 het Nederlands record verspringen op zijn naam had staan, met als piek een 'bescheiden' 8,29 meter. Mel laard: „Beamon was mijn inspira tiebron. Ik heb hem nooit nage- Ik heb eindeloos naar die sprong gekeken. Ik heb die 8,90 meter later eens uitgemeten in de huiskamer aapt, maar wel eindeloos gekeken naar hoe het kwam dat alles klopte aan zijn sprong. Hij was rank en slank, en de omstandigheden wa ren uniek. Zonder aanloopsnel heid spring je niet ver. Maar zeker in het laatste stuk, op topsnelheid, verkrampen atleten vaak. Maar zijn afzet, met de heup op het juiste moment boven de balk, is perfect. Aan zijn vlucht lijkt geen einde te komen. De foto's waarop hij door de lucht zweeft, ver boven de juryleden: fantastisch. Ik heb die 8,90 meter eens uitgemeten in de huiskamer. Echt fenomenaal." Ondanks de technologische vooruitgang, verbeterde trainings- leer en (soms) doping heeft be halve Powell nooit iemand verder gesprongen dan Beamon in 1968. Zelf kwam hij ook nooit meer in de buurt, vier jaar later kwalifi ceerde hij zich niet voor de Spelen en nam hij afscheid van de sport. Beamon, nu 72 jaar, heeft wel een opvolger voor hem en Powell op het oog. Juan Miguel Echevarria uit Cuba verbaasde in juni door op als 19-jarige 8,83 meter te springen. Volgens Beamon heeft hij de ma gische grens van 9 meter in zich. Dat zou 'Beamonesque' zijn. zaterdag 17 november 2018 GO De sprong waar geen einde aan leek te komen Rotterdam T Bob Beamon zweeft, op weg naar zijn bizarre record, archieffoto rnrrl in rfp ai iaur Haarvnnr hii Sinds 1968 is het wereldrecord versprin gen bij de mannen maar 1 keer verbeterd. Op elk ander atletiek- onderdeel is in die zelfde periode het re cord vaker gebroken. Het vaakst? Polsstok hoogspringen: 39 keer. -Emiel Mellaard (52)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22