II Nu 21 is MS-patiënt en loopt daardoor mank, maar je zal hem nooit horen klagen gekluisterd zit. De waarheid is dat 85 procent gewoon normaal func tioneert." Hans Kraay jr. Afgelopen zondag, in een tv-uit- zending van de Tafel van Kees, maakte Hans Kraay junior nog zo'n opmerking waarover Eijer zich verbaasde. Fortuna zou hem 'meer in bescherming moeten ne men', vond Kraay. Een duidelijke uitleg bleef uit. Maar vermoedelijk probeerde de analist de heersende gedachte in de voetballerij uiteen te zetten: dat Eijer slechts een stroman is van zijn vriend Hof land, die nog niet de papieren Mensen denken datje aan een rolstoel gekluisterd bent, maar 85 procent functioneert normaal heeft. „Ach weet je", haalt Eijer de schouders op. „Welk stickertje men op me plakt maakt me niet zoveel uit, joh. Best kans hoor dat Kevin, wanneer hij zijn diploma heeft, hoofdtrainer wordt. Ik zie ons vooral als één staf waarin Ke vin, Kristof Aelbrecht, keeperstrai ner Sieb Dijkstra en ik op basis van gelijkwaardigheid werken. Ieder hebben we onze kwaliteiten. We leren van elkaar, leiden met elkaar de trainingen, beslissen samen over de opstelling. En, het klopt: ik sta tijdens wedstrijden niet coa chend voor de dug-out. Eenvou digweg omdat dit lichamelijk las tig is. Zoals het soms ook knaagt dat ik tijdens trainingen geen pass- en trapoefening voor kan doen aan de jongens. Juist omdat zo'n balletje op de stropdas leggen 'mijn ding' was als speler. Maar, heus: als Fortuna me alleen had willen halen om er een beetje bij te lopen, had ik echt bedankt." overlijdt zijn zus, een maand voor haar vijftigste verjaardag, aan een veel zwaardere vorm van de ziekte. En als hun vader in dezelfde peri ode ook sterft, belandt de moeder van het Eijer-gezin van pure stress in een psychose. Ze zou de klap nooit meer te boven komen en uit eindelijk eveneens overlijden. Na een korte stilte: „Weet je wat het gekke is? Soms voel ik me bijna schuldig dat ze zo geleden hebben, zoveel verdriet hebben gehad om hun kinderen. Ik voel me namelijk hartstikke gezond." En zo manifesteert hij zich hier ook, in het Sittardse stadion. Mon ter en fit oogt hij, de in Schiedam opgegroeide oud-middenvelder met het fluwelen linkerbeen. Pra ten doet Eijer op kalme, opge wekte toon. „Dit wordt geen huil- verhaal, he?", zegt de coach steeds. Want, zo benadrukt hij, daar is hij het type niet naar. Mensen met hun wortels in de regio Rotter dam, zoals hij, zijn van nature geen klagers. Die verstaan te allen tijde de kunst van zelfrelativering en zelfspot. „Tijdens trainingen zeggen mijn spelers soms weieens: 'Trainer, wil je dat sprintje even voordoen?' Mijn antwoord is dan: 'Ik kan alleen de hinkstapsprong'." Zijn ongelukkige loopje is het enige zichtbare gevolg van zijn ziekte. Verder functioneert hij - Eijer herhaalt het regelmatig- zo als alle andere coaches. Als levend bewijs daarvan somt hij op waar hij de voorbije jaren zoal actiefis geweest als (assistent-) trainer. Fortuna Sittard (waar zijn huidige rechterhand Kevin Hofland in 1997 debuteerde onder zijn vader lijke gezag), PSV 2, en clubs in de Verenigde Arabische Emiraten, Oman en Abu Dhabi. Hij richtte er zich vooral op zijn grootste passie: het opleiden van talenten. „Dat lukt je echt niet wanneer je licha melijk niet in orde bent." Etiketje Eijer draagt, merkt hij tot zijn on genoegen, 'het etiketje MS op zijn voorhoofd.' Het heeft hem, vertelt hij, meermaals een trainersfunctie bij een Nederlandse club gekost. Een keer zelfs heel concreet. De technisch directeur met wie hij tot overeenstemming was gekomen, werd op de valreep overruled door een bestuurslid, dat 'geen zieke trainer op de bank wilde'. „Ik weet nog precies in welk strandtentje ik zat toen die technisch directeur me afbelde. Als je zoiets hoort, word je zó verdrietig. Ik voelde de traantjes over mijn wangen lopen. Ze zouden eens moeten weten hoe fit en gemotiveerd ik ben, dacht ik. En: Er is iets met mijn been, niet met mijn verstand. Maar ja, dat is precies het probleem, hè. Beeld vorming. Bij MS denken mensen automatisch dat je aan een rolstoel sprinter en richt zich vooral op de 1000 en 1500 meter. Wennemars: „Eigenlijk zijn Ntab en Kai Verbij, de jongere generatie, de enigen die in mijn ogen tegenvallen. Zij had den hier de stap moeten maken." Concurrenten Volgens Mulder wordt het gat tus sen concurrenten als Lorentzen en de Nederlanders dit seizoen nog wel gedicht. De wisselende uitsla gen horen bij het sprinten, weet hij. „Je zult een keer 10de worden, abso luut een keer podium rijden en wel licht een keer winnen. Dat is part of the deal, waar de competitie inter nationaal groot is en zoveel details een flink verschil maken, anders dan op de langere afstanden. Soms heb je deze races, het is nog maar de eerste. Nederland sprintland komt wel weer op het podium. Maar we moeten wel hard werken", besluit hij. UITSLAGEN niet. Al zal Nederland nog wel een stapje moeten maken. Het gat is groot." Erben Wennemars houdt het op 'opstartproblemen'. Zo verkeerde team Reggeborgh van Gerard van Velde, waar Mulder deel van uit maakt, lange tijd in onzekerheid met een zoektocht naar een spon sor die de hele zomer duurde. Bo vendien is voor Nederlandse schaatsers de kwalificatie voor we reldbekerwedstrijden vaak zwaar der door het hoge niveau in eigen land dan de wereldbekerwedstrij den zelf. Wennemars: „Bij die kwali ficatie staan ze op scherp en dan zie je dat ze erna vaak net even minder zijn. Zoals nu. Er komt daarnaast een reis naar Japan Perspectief Wel moeten de Neder landse prestaties in per spectief worden gezien, vinden zowel Wennemars als Mulder. Zo valt Smee kens, die zijn eigen rit na afloop als 'stabiel' om schreef, hen niet tegen. En Kjeld Nuis (13de) is geen ras bij kijken. Ze nemen het op tegen internationale toppers die op oor logssterkte zijn omdat ze in eigen land weinig concurrentie hebben en zich geen zorgen hoeven ma ken om plaatsing." Maar waar andere ja ren regelmatig een 34'er op de klokken kwam in het voorsei zoen, is dat dit jaar nog geen Neder lander gelukt. Een verschil van drie tienden tot een halve seconde is op een 500 meter ook niet zomaar overbrugd. Mulder: „Ik vind onze zoektocht naar een sponsor geen argument. Vanaf de zij kant is het makkelijk praten, maar ik weet zeker dat Gerard dit zou beamen: met de kwa liteit in ons team zouden we moeten meedoen met de we reldtop, niet vijf tienden er achter zitten." zaterdag 17 november 2018 GO -Eijer hartstikke mooi leven' Obihiro (Jap) Wereldbekerwedstrijd. Vrouwen. 500 meter: 1. Kodaira (Jap) 37,49, 2. Herzog (Oos) 37,62,3. Tsuji (Jap) 38,04; 11. Leerdam 38,66; 15. De Jong 38,84. Stand WB: 1. Kodaira 60 pnt, 2. Herzog 54,3. Tsuji 48; 12. Leer dam 30. Ploegenachtervolging: 1. Japan 2.57,80, 2. Nederland (Wüst, Van Beek, Beune) 3.00,13,3. Rusland 3.01,11. Stand WB: 1. Japan 120 pnt, 2. Nederland 108,3. Rusland 96. Man nen. 500 meter: 1. Lorentzen (Noo) 34,73,2. Koelizjnikov (Rus) 34,77,3. Shinhama (Jap) 34,87; 7. Smeekens 35,08; 12. Verbij 35,27,13. Nuis 35,28, 14. Mulder 35,29,15. Ntab 35,32. Stand WB: 1. Lorentzen 60 pnt, 2. Koelizjnikov 54,3. Shinhama 48; 7. Smeekens 36. Ploegenachtervolging: 1. Rusland 3.41,26,2. Nederland (De Vries, Bosker, Huizinga) 3.43,14,3. Noorwegen 3.42,77. Stand WB: 1. Rusland 120 pnt, 2. Nederland 108,3. Noorwegen 96. Programma. Vandaag, vanaf 7.30 uur: 500m (2de rit, v), 1500m (m+v), 5000m (2de rit, m), massastart (m+v). Morgen, vanaf 06.30 uur: 1000m (m+v), 3000m (v), 5000m (m), team sprint (m+v). Jan Smeekens op weg naar een zevende plek in Obihiro. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21