'De oplossing? Niets over mij 18 Engeland en Kroatië waren dé verrassingen van het WK, Morgen (15.00 uur) staan de landen in het laatste groepsduel van de Nations League opnieuw tegenover elkaar en dan staat er meer op het spel dan prestige alleen. NATIONS LEAGUE ENGELAND - KROATIË We hebben laten zien dat het verlies bij Spanje enkel een slechte dag was Column S JOERD MOSSOU Daar was-ie weer, terug van nooit helemaal weggeweest: de BeNeLiga. Deze keer was het Vincent Kompany die het onderwerp opwierp, vermoedelijk de intelligentste van alle topvoetballers op aarde. Kort samengevat zei de Belgisch international (afgestudeerd aan de Alli- ance Manchester Business School): alleen door de Nederlandse eredivisie en de Belgische Pro League samen te voegen, creëer je een wezenlijk sterkere competitie, en wapen je je tegen de overmacht van de toplanden. Alleen zo krijg je méér interessante wedstrijden op niveau. Het is een oud idee in een actueel jasje, want de toekomst van de eredivisie is een relevant thema. Ajax en PSV winnen elke week met een nulletje of vijf. De stadions lopen gestaag leeg. Jonge talent volle voetballers worden almaar eerder wegge plukt. De televisiewaarde van de eredivisie staat onder grote druk. elke week op reportage in Luik, Brugge of Gent, co pieus lunchend tussen de Bourgondiërs, oefenend op mijn beste Frans, knipogend naar de Vlaamse meiskes, en daarna lekker steengrillen met een corrupte scheidsrechter. Mijn gezond verstand zegt bovendien dat Mat- thijs de Ligt méér leert van een gemanipuleerde uitwedstrijd tegen Club Brugge of Standard Luik, dan van een potje kunstgraskorrels happen op Woudestein. PSV tegen AA Gent is zonder twijfel een stuk spannender en intenser dan PSV tegen FC Emmen. Het punt is alleen: het is een kansloos verhaal. Die BeNeLiga komt er in geen honderd jaar, en ook niet in tweehonderd jaar. De kans is aanzienlijk groter dat Richard Witschge binnenkort wordt verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam, en dat Johnny de Wolf en Mike Obiku samen de Brexitcrisis oplossen. Er zijn onlangs nog ideeën geopperd voor een Belgisch/Nederlands bekertoernooi, bij wijze van zacht experiment, maar ook dat gaat er tot in de lengte van jaren niet van komen. Niet omdat de Belgen niet willen, of omdat de culturele verschil len zogenaamd te groot zijn, of omdat het publiek er niet op zit te wachten, of omdat het een slecht idee is. Het probleem ligt bovenal bij onze bobo's, in ons eigen stuurloze voetbalwereldje zonder vi sie en leiderschap. Donderdagmiddag presenteerde de Eredivisie CV na twee jaar vergaderen zijn zogenoemde 'ver- anderagenda' voor de komende jaren. Het werd een gênant gevalletje van oud-Hollandse polder- impotentie. Een smakeloos, zoutloos prakje van drie keer niks. De clubs dronken een glas, ze deden een plas, enzovoort. (En na afloop probeerden ze ons wijs te maken dat ze zojuist een revolutionair, wereldschokkend akkoord hadden gesloten). toekomst van ons voetbal zit nog steeds muurvast. Zelfs de kleinst denkbare vernieuwingen verzui pen in een mêlee van conference calls, belangetjes en hyperdemocratie. We krijgen ons kunstgras niet eens fatsoenlijk opgeruimd. Allemaal dezelfde bal? Sorry, te ingewikkeld. De beloftenteams? Op leidingsvergoedingen? Televisiegeld? Poeh, geen idee. Elk idee dat wordt geopperd, botst tegen een muur van onwil, onwetendheid, eigenbelang en angst. We lachen graag om dat zootje ongeregeld in België, met zijn schandalen en zijn gekonkel- foes. Maar zelf zitten we gevangen tussen de verga dertijgers. Ook geen feest. Ajax doet Mazraoui aanbieding Fenati krijgt herkansing Het was het verrassende affiche in de halve finales op het WK, afgelopen zomer. Het nog onervaren Engeland tegen de groep vol geroutineerde dertigers van Kroatië. Uit een rake vrije trap van Kieran Trippier kwa men de 'jonkies' op voorsprong. Toch draaiden de 'oudjes' het die avond nog om, mede dankzij vedettes Mario Mandzukic, Ivan Rakitic en Luca Mo- dric. Of eind-twintiger Ivan Perisic, die de 1-1 maakte. Mandzukic knalde de Kroaten in de verlenging uitein delijk naar de finale, waarin Frankrijk met 4-2 te sterk was. Iets meer dan vier maanden later staat er heel wat anders op het spel dan toen in Moskou. In groep 4 van divisie A in de Nations League staat Spanje bovenaan met zes punten uit vier duels. Engeland en Kroatië, beide drie duels gespeeld, hebben vier punten behaald; maar op basis van een slechter doelsaldo staat Kro atië onderaan. De groepswinnaar gaat door naar de eindronde, een vierlandentoernooi volgend jaar in juni. Belangrijker voor de apotheose op Wembley: het team dat morgen als derde eindigt, zakt af naar divisie B. Dat maakt EK-kwalificatie er niet gemakkelijker op. Deze week vecht Kroatië echt voor de laatste kans. Na de WK-fmale ont- stond al onzekerheid over de houd baarheidsdatum van de ploeg van bondscoach Zlatko Dalic. Het begon met het bericht dat Vedran Corluka als international stopte. Na de verde diger volgden Mandzukic en doel man Danijel Subasic. Kwam een tijd perk ten einde? Modric was net uit geroepen tot beste WK-speler, maar de verwachting was dat ook de spel maker zou stoppen. Over Rakitic gin gen dezelfde geruchten. Zorgen Voor de eerste Nations League-wed strijd in september namen de mid denvelders van Real Madrid en FC Barcelona die zorgen weg. Zij waren er in Spanje bij, wat overigens niet gold voor een handvol spelers dat in de mars naar Moskou nog zo belang rijk was geweest. Ivan Strinic, Dejan Lovren, Ante Rebic en Andrej Kramaric waren niet fit, terwijl de eerder al weggestuurde aanvaller Nikola Kalinic nog steeds niet wel kom was. Tegen Spanje viel ook nog Sime Vrsaljko uit. Het bleek te veel: in Elche verloor Kroatië met 6-0, de grootste nederlaag ooit. Een koude douche voor het team dat in de zo mer nog warm onthaald was na het bereiken van de WK-fmale. Een top prestatie van het jonge, maar ook kleine land van iets meer dan vier miljoen inwoners. Alleen Uruguay Assistent-trainer Patrick Pothui zen is al op weg naar binnen wan neer hij blijkbaar nog één vochtig relikwie kwijt wil op het trai ningsveld. Hup, daar landt zijn fluim in de grasmat, haarfijn tus sen twee cameraploegen in. Ty pisch de NEC-icoon. Zijn club kan op een wolk van euforie leven of grijs in de middenmoot vertoeven; 'Potje' is altijd gewoon 'Potje'. Ook nu zijn club, zoals zo vaak, in cri- sissfeer verkeert. Een nederlaag morgenmiddag tegen Sparta en grote kans dat Nijmeegse fans weer om het hoofd van de hoofd coach schreeuwen. Arme Remco Over- sier, technisch di recteurvan de Nij meegse club. Bij RKC werd hij alom geprezen. Nu snapt hij pas wat er wordt bedoeld met 'de jungle' die de voetballerij is. Iedereen in Nijme gen bemoeit zich met NEC. „Ener zijds is die betrokkenheid mooi", zegt Oversier terwijl hij kijkt naar de training. „Aan de andere kant maakt dat het werken lastig." Elke club heeft zo z'n tradities. Een jaarlijkse kerstborrel. Of een malle mascotte. De NEC-traditie is dat de trainer onder druk staat. Of dat nu Peter Hyballa is, Adrie Bogers, Pepijn Lijnders of, zoals nu, Jack de Gier. Hoezeer Oversier dit ook wil ontkrachten. zaterdag 17 november 2018 GO @sjoerd mossou Kansloos Puur persoonlijk zou ik het wel geinig vinden: Één Frenkie de Jong maakt nog geen zomer: de VOETBAL Noussair Mazraoui kan alweer zijn handtekening onder een verbeterd contract bij Ajax zetten. De 21-jarige rechtsback verlengde in april van dit jaar zijn con tract tot de zomer van 2021. Inmid dels mag hij zich basis speler van Ajax en inter national van Marokko noe men. MOTORSPORT Romano Fe nati (22) keert volgend jaar toch weer terug in de sport. De Ita liaan krijgt in de Moto3 een herkansing bij het team Ma- rinelli Snipers, waar hij in september nog werd ont slagen. Hij had in de GP van San Ma rino op hoge snelheid in de remhendel van een an dere coureur geknepen. O fi. (0 WK-surprises vechten nu voor lijfsbehoud Yorick Groeneweg Londen -Tin Jedvaj (22) Het is crisis bij NEC, inmiddels een traditie in Nijmegen. Lo gisch dus dat de club in, jawel, crisissfeer toeleeft naar het thuisduel met Sparta van mor genmiddag (16.45 uur). Dennis van Bergen Nijmegen ■4 Jack de Gier, trainer van NEC, nummer 8 in de eerste divisie. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18