Goes blijft bij zijn klimaatambities, ook nu kosten stijgen Hulp voor mensen met een beperking Enthousiasme over vernieuwing dorpshart 6 Een opfrisbeurt voor het dorpshart en een oplossing voor het verenigingsgebouw Ammekore. Nieuwdorp is klaar voor een facelift. „De plannen zijn met enthousi asme ontvangen", zegt Griet Aar- noutse van de dorpsraad. Al maan den is Nieuwdorp in de ban van dit zogenoemde masterplan. „We zijn begonnen met informatie ophalen in het dorp", vertelt Els de Waard, medewerker van de gemeente Bor- sele. We hebben vier bijeenkom sten gehouden en zo'n twintig in dividuele gesprekken gevoerd." Uit deze gesprekken is niet alleen ge bleken waar de knelpunten zitten, maar zijn ook veel ideeën naar vo ren gebracht. Een voorbeeld is de suggestie om het dorpshuis in de Bethelkerk te vestigen. Uit de inventarisatie is gebleken dat Nieuwdorp graag een ver nieuwd dorpshart wil rond het Oranjeplein. Daarnaast staat als een paal boven water dat er iets moet gebeuren met het sterk verouderde dorpshuis Ammekore en de daar aan vast gebouwde school waar ba sisschool De Regenboog naar toe zou verhuizen. Het is niet alleen de bouwkundige staat en het geda teerde uiterlijk dat de dorpsbewo ners dwars zit, ook de locatie is ui terst ongelukkig. Acht varianten De school en het dorpshuis staan op de hoek van de Havenweg en de Hertenweg en dat zijn drukke we gen met landbouw- en vrachtver keer. De gemeente heeft voor de oplossing van dit probleem acht va rianten uitgewerkt. Variërend van renovatie van het huidige pand tot complete nieuwbouw op een an dere locatie. De optie om aan de Hertenweg te blijven heeft niet de voorkeur van het dorp, vertelt wet houder Arno Witkam. „Maar we hebben deze variant toch uitge werkt voor de gemeenteraad." Maar het masterplan gaat veel verder. De plannen voor een kli maatneutraal dorp vallen hier ook onder, net als de roep om een hotel voor tijdelijke werknemers in het Sloegebied. Hotel „Uit de gesprekken is gebleken dat er behoefte is aan een expathotel, met name bedoeld voor werkne mers in het hogere segment", zegt Witkam. Ook de wens voor een pannakooi valt onder het master plan en daarvoor is de realisatie binnen handbereik. „Er stond een kavel aan het Steketeepad te koop en daar zijn we op ingesprongen", zegt Witkam. Als de raad er mee in stemt, wordt dit perceel gekocht en kan daar de pannakooi komen. Half december praat de gemeenteraad voor het eerst over dit plan en dan wordt in grote lijnen duidelijk in welke richting gedacht wordt over de vernieuwing van het dorp. Het definitieve besluit valt in de raad van januari. „We leggen de lat zo hoog dat we niet uitkomen met de middelen die we ervoor hebben uitgetrokken in het collegeprogramma", zegt wet houder Derk Alssema. Daarin is voor 2019 een ton voor het klimaat opgenomen en voor de drie jaar erna steeds twee ton. Uit het on langs opgestelde klimaatpro gramma van de gemeente blijkt dat daar de komende vier jaar in totaal een kleine vijf ton bij moet om alle doelen te verwezenlijken. De wet houder zegt dat het college niet van plan is de ambities naar beneden bij te stellen. Daarom zal binnenkort al extra geld voor volgend jaar worden gevraagd aan de raad. De gemeente zet fors in op het verduurzamen van huizen. Zo wordt een plan gemaakt om be staande wijken van het gas te halen en kunnen inwoners gebruikma ken van een duurzaamheidslening. „We bekijken ook of we in Goes een duurzame modelwoning kun nen bouwen", zegt Alssema. Be drijven kunnen in de toekomst ge bruik maken van een energie- coach. Verder komen er een onder wijsproject, een energiemarkt, een duurzame huizenroute en een energiebespaarwedstrij d. Een ander opvallend onderdeel van het plan, is de komst van duur zaamheidsambassadeurs. Dat is idee is ontstaan in het voortraject. „Bij het opstellen van het klimaat programma hebben we ook onder nemers en inwoners betrokken", vertelt Alssema. „We zijn toen mensen tegengekomen die zo be vlogen over duurzaamheid kunnen vertellen, dat wij graag willen dat ze hun enthousiasme gaan overbren gen op anderen." Goes wil in 2045 volledig klimaatneutraal zijn. IN DE REGIO Syrische avond Winterfair in de Koffietuin Goldberg variaties Bach MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 17 november 2018 BE' Nieuwdorp klaar voor een facelift Melita Lanting Nieuwdorp Wethouder Arno Witkam. RILLAND Hulp nodig als je met je rolstoel de trein in wilt? Of behoefte aan be geleiding op het station vanwege je vi suele han dicap? Op station Rilland- Bath is die hulp vanaf 9 december beschikbaar. Met de invoering van een nieuwe NS-dienstregeling voor 2019 komt er ook as- sistentieverlening voor rei zigers met een beperking op het station Rilland-Bath. Tot een uur van te voren kan de hulp aangevraagd worden. Rilland-Bath is het vijfde station in Zeeland dat deze assistentieverlening krijgt. Vlissingen, Middel burg, Goes en Krabben- dijke hadden dat al eerder. Als de gemeente Goes zijn am bities op het gebied van klimaat allemaal wil uitvoeren, gaat dat de komende jaren tonnen meer kosten dan was voorzien. Rob Paardekam Goes GOES Vandaag wordt er in samenwerking met Podium 't Beest in Goes, een aantal Syrische artiesten en stichting Variant Goes een Syrische avond gehouden. Een Syrische ont moetingsavond voor alle nationali teiten. Op het pro gramma staan een maaltijd en een avond vol muziek, dans en kunst. En tree is 5 euro. Bur gemeester Margo Mulder verricht rond 17.00 uur de opening bij Podium 't Beest. OUDELANDE Vandaag en morgen wordt de Oude- landse Winterfair weer gehouden. Er zijn ongeveer dertig standhou ders met een grote diversiteit aan pro ducten. De fair vindt plaats in de Koffie tuin aan de Eve- ringseweg in Oude- lande. Vandaag is de fair geopend van 14.00 tot 21.00 uur, mor gen van 12.00 tot 17.00 uur. De entree voor per sonen boven de twaalf jaar bedraagt 2,50 euro. BAARLAND Het muziekgezel schap La Chapelle Sauvage voert van avond de Goldberg variaties van Jo- hannes Sebastiaan Bach uit in de de St. Maartenskerk in Baarland. Het klassieke con cert begint om 20.00 uur. De entreeprijs be draagt 8 euro. Reserveren voor het bijwonen van het concert is gewenst en kan via telefoonnummer 0113-639620 of per mail via vermijn@ kpnmail.nl. COLIJNSPLAAT Dorpshuis De Brug, 19.30 uur: Jubileumcon cert Wilhelmina en optreden goochelaar Michel van Zeist GOES Omnium, 09.00-16.00 uur: Olympia organiseert wed strijd groepsspringen; Goese Kade, 13.00 uur: Intocht Sin terklaas; Het Postkantoor, 21.00-23.45 uur: GO Jonge renavond voor christelijke jon geren HEINKENSZAND Woonzorg centrum Dijkstede, 14.15 uur: Sinterklaasintocht HOEDEKENSKERKE De Griend, 17.00 uur: Lampion- nenoptocht 'S-HEER ARENDSKERKE Heer Arendhuis, 20.00 uur: Jubile umconcert Excelsior KAMPERLAND Haven, 14.00 uur: Sinterklaasintocht KAPELLE De Vroone, 14.00 uur: Lezing (Zeeuwse) namen KRUININGEN Boerderij aan Hogenakkerweg 25, 08.30- 11.00 uur: biologische groente markt; OUDELANDE De Koffietuin, 14.00-21.00 uur: Oudelandse Winterfair (ook zondag) THOLEN Grote Kerk, 19.30 uur: Samenzangavond WAARDE Dorpshuis, 09.30 uur: Sinterklaasoptocht WEMELDINGE Dorpsplein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt WILHELMINADORP Stamperi- usschool, 10.30 uur: Intocht Sinterklaas YERSEKE Haven, 13.30 uur: Aankomst stoomboot met Sin terklaas; Kerkelijk Centrum De Haven, 15.00 uur: Kindermid dag met de Sint BAARLAND G Achttien, 15.00-17.00 uur: Middag met Pepijn van Elde- ren over zijn ontdekkingsreis 'van Moskou tot Myanmar' ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur: Oecume nische bijeenkomst in de Zeeuwse taal JEUGDLINTJES GOES In Goes zijn gistermiddag voor de tweede keer de jeugdlintjes uitgereikt. In het stadhuis op de Grote Markt werden zeven jongeren in het zonnetje gezet. Iris Schrier, Jikke Zonder, Owen Kaat, Inez Ossewaarde, Irene de Bree, Finn Kribbe en Nadia Slump kregen een lintje voor onder meer sportieve prestaties en het doen van vrijwilligerswerk. Remo Schrier krijgt zijn onderscheiding later, omdat hij mo menteel meedoet aan het jeugd-WK trampolinespringen in Rusland. Kijk op www.pzc.nl voor meer info over de presta ties van de jongeren en een video, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 139