De puberende vriend van mijn dochter verpest de sfeer in huis Wat moet ik met dat misvormde houtsnijwerk van mijn schoonouders? JOOST MAG T WETEN Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Misvormd houtsnijwerk, het aardigste pleonasme dat ik ooit heb gehoord. Ik heb ten minste nog nooit houtsnijwerk gezien waarvan ik dacht: nee maar, dat is mooi gevormd. Precies zoals het moet! In de binnenlanden van Gambia tref je waarschijnlijk geen kunstacademie aan, dus houtsnijwerk uit die streek lijkt me al heel wat. Maar ja, wat hebt u eraan? Hebt u opties? Helaas, die hebt u niet. Botweg weigeren kan niet. Zo zit u ook niet in elkaar. Er iets van zeggen helpt niet, want een slechte sfeer. Kennelijk blijven de ouwe lui onnutte rommel presenteren. En ruziemaken met je schoonouders kan natuurlijk helemaal niet. Er zijn kruizen die wij in dit leven te dragen hebben. En zolang het bij onwelkome cadeaus blijft, valt het allemaal wel mee. Dus accepteert u die cadeaus. U zet zelfs een houten kunstwerk bovenop een kast in de kamer waar u niet vaak komt. U laat de bloemenkransen verwelken, liefst snel. En u legt zich daarbij neer. Een kleine prijs voor de instandhouding van de vrede in de fami lie. U hebt niets aan deze woorden, dat snap ik ook wel. Maar oom Joost kan nu eenmaal niet ieder probleem oplossen. Natuurlijk praat uw dochter al dagen niet meer met u. U hebt vlekjes gevonden op de koe die in haar ogen vlekkeloos is. Misschien weet ze diep in haar hart beter, maar ze bijt liever haar tong af dan dat te bekennen. Overigens ontvang ik brieven als de uwe graag. Ik ben al enige tijd uit de dochters van 15 en mijn kleindochter is aan die leeftijd nog niet toe. Dus lees ik graag over dat soort problemen, net als over files waar ik niet in zit. Leedver maak, anders niet, dat moet ik toegeven. Uw dochter dus. Diep in haar hart weet zij ook dat u, wat er ook gebeurt, aan haar kant staat. Want daar hebben kinderen een feilloos gevoel voor. En ze weet dat u de rekeningen betaalt en de kleine Donald Trump die ze al vanaf de luiers kent, niet. Want ook daar heb ben kinderen van jongs af aan een instinct voor ontwikkeld. Wat doen we eraan? Niets mevrouw, meneer. Helemaal niets. Al wat u zegt, zal worden omgekeerd en tegen u worden gebruikt. U rest slechts één wapen: geduld. In de woorden van Vondel: 'Een krijgsman wint ge noeg, al wint hij niet dan tijd'. Dus wanhoop niet, want 'Oh, deep in my heart, I do believe, we shall overcome, some day'. Mijn dochter (15) is sinds de crèche bevriend met een jongen met wie ik het niet goed kan vinden. Ik tolereer hem. Nu hij pubert, verpest zijn aan wezigheid de sfeer. Hij manipuleert en drijft vol wassenen bewust tot wanhoop. Vorige week viel mijn man tegen hem uit. Nu praat onze dochter al dagen niet meer met ons. Wat nu? Mijn schoonouders komen op verjaardagen aan zetten met de meest afschuwelijke cadeaus. Van misvormd houtsnijwerk uit de binnenlanden van Gambia tot gruwelijke bloemenkransen voor aan de voordeur. We hebben al geopperd dat het zonde is om geld uit te geven aan cadeaus die niet worden gewaardeerd, maar dat levert vooral een slechte sfeer op. Hoe zou u dit aanpakken? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131