De negen eilandjes van de Azoren liggen als uitgestrooide kruimels midden in de Atlantische Oceaan. Een wandeling over Sao Miguel, het grootste eiland van de archipel. leerd, als broodkruimels uitge- borstels om de huizen mee te wit- strooid in de Atlantische Oceaan. ten. „Ieder jaar in oktober is de Sao Miguel heeft maar liefst ze- grote schoonmaak. Met alle buren ven kratermeren. Zoals Lagoa do ga je de huizen van binnen en bui- Fogo, een van de grootste. Hier, op ten te lijf: alles wordt gewit. Vroe- 500 meter hoogte, ligt een wereld ger werden ook de matrassen op- van ongerepte natuur. Geen ander nieuw gevuld met maisbladeren." geluid dan de harde wind en het In de verte loopt een groepje gekrijs van meeuwen, mistflarden wandelaars. Hier begint een net en wolken jagen voorbijwerk van gemarkeerde wandel- Catarina Cymbron zette hier als paden. Alleen de route rondom het kind samen met haar vader wan- meer kost door kloven en de zeer delroutes uit. Zij waren pioniers, grillige oevers al twee dagen, pas na het jaar 2000 kwamen men- De vulkanen bepalen niet alleen sen hierheen voor wandelvakan- het landschap, maar hebben ook ties. „Wie gaat er nu betalen om te grote invloed op de architectuur: de wandelen?!" zeiden andere eilan- gebouwen hebben witte muren en ders. zwarte vulkaanbrokken als hoek stenen. De vulkanen zijn ook ver- Medicinale kruiden bonden met de religieuze feesten, Het vulkanische gesteente slaat waarvan vele ter ere zijn van heili- overdag warmte op en geeft die gen die de bewoners hebben bijge- 's nachts weer af. Daardoor is een staan in tijden van nood. bijzonder microklimaat ontstaan, Dat is te zien in de hoofdstad, dat een eigen begroeiing met zich Ponta Delgada. Vandaag is de laat- meebrengt. Vrouwen op het eiland ste dag van het bekendste religi- kennen tientallen soorten medici- euze feest: Santo Cristo dos Mila- nale kruiden en verzamelen die om gres. Een kleurrijke processie van er aftreksels van te maken. „Azoria- vele honderden mensen, opge- nen hebben respect voor de na- zweept door muziek en tromgerof- tuur", zegt Cymbron. „Zij voelen fel, loopt door de stad. De straten zich er onderdeel van." Ze wijst op zijn geplaveid met bloemblaadjes het stugge gras dat op de hellingen en ook de muren zijn versierd met groeit. Daarvan maken de eilanders bloemen. Onder het geroezemoes In de grote okergele warmwaterbron van het Terra Nostra Park liggen eilanders en toeristen in een krater. Ondergedom peld in borrelend water, omgeven door sulfaat- en ijzergeuren. Aan de ene kant hebben ze uitzicht op een prachtige bota nische tuin vol bloeiende azalea's, came lia's en rododendrons. Aan de andere kant zijn ze omgeven door een jungle van boomvarens en steile kraterwanden. Echt druk is het niet: wat betreft warmwater bronnen heb je 't dan ook voor het uitkie zen op Sao Miguel. „Besugo", zegt een van de badgasten tegen een meisje dat voorzichtig het hete water instapt. Ze reageert niet. Ze komt uit Portugal en de bewoners van het vasteland verstaan niets van het Azoriaanse Portu gees. De Azoren liggen dan ook sterk geïso- Reizen Een wereld van groen en zwart: Sao Mignel TEKST EN FOTO'S KARIN ANEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 128