Aanraders Van dicht bij de grens tot in Praag: een keuze aan sfeerrijke kerstmarkten. Hannover Goslar Praag Salzburg Straatsburg Vanuit Utrecht 355 km (4 uur) 28 november - 22 december De kerstmarkt begint al bij het Haupt- bahnhof op de Ernst-August-Platz. De his torische Altstadt is het decor, met centraal de Ballhofplatz en de Holzmarkt. De Markt- kirche, icoon van de stad (14de eeuw), torent er hoog bovenuit. Veel ambachts lieden uit de omgeving hebben er een kraampje, zoals kaarsmakers en kunste naars die in hun eigen dorp of wijk een kleine werkplaats hebben. Vanuit Utrecht 450 km (4,5 uur) 28 november - 30 december De kleine Kaiserstadt is UNESCO Wereld erfgoed en was ooit de zetel van Duitse keizers. De kerstmarkt is relatief klein en intiem, maar ongehoord sfeervol tegen een decor van middeleeuwse gevels met veel vakwerk en natuurlijk het Rathaus en de Marktkirche. Tussen de kramen staat de Marktbrunnen, een fontein (12de eeuw) be kroond met de keizerlijke adelaar. Bekend is het kunstmatige dennenbos in de Schuh- hof, waar af en toe net echte sneeuw valt. In een weekend goed te combineren met Hannover (een uur per trein). Vanuit Utrecht 860 km (8,25 uur) 1 december - 6 januari Er zijn vijf markten in de Tsjechische hoofd stad, op loopafstand van elkaar en allemaal uitbundig versierd en verlicht, maar die op het Oude Stadsplein (Starom stské Nam sti) is de grootste en meest centrale, met de bekende Anatomische Klok en de Sint- Nicolaaskerk als decor. De sfeer is een mix van Duitse tradities en de eigen kerstcul tuur, die ook al erg oud is. Mis de traditio- 100 KM :HT GOSLAR HARZ nele cake niet: trdelnik met van alles erin, kies tussen bijvoorbeeld Nutella en rode zuurkool. Er draaien complete varkens aan het spit, iets wat je in Duitsland weinig ziet. In de zomer lijkt Praag eigendom te zijn van toeristen, in deze periode zijn de locals in de meerderheid. Vanuit Utrecht 940 km (9 uur) 22 november - 26 december De bekendste markt in deze romantische Oostenrijkse stad, die tegen Beieren aan ligt, is de Christkindlmarkt in de Altstadt. Er ligt vaak sneeuw, zo in de noordelijke Alpen, en het begrip 'sprookjesachtig' is voor Salzburg uitgevonden. De traditie is hier Duits met een Oostenrijkse twist; dat is iets meer chic en iets minder overdaad. In deze fraaie stad werd ooit The Sound of Music opgenomen. Vanuit Utrecht 575 km (5,75 uur) 23 november - 30 december Straatsburg, zetel van de Raad van Europa, voert de leus 'Capitale de Noël'; hoofdstad van Kerstmis. De binnenstad is eigenlijk één grote kerstmarkt, een gewemel van licht en geur. Officieel zijn het twaalf markten, waar van de Christkindelsmarik de oudste is (1570). Het is Frans grondgebied, maar alles voelt Duits aan. De kramen prijzen tarte flambée aan als flammkuchen. Een soort dunne pizza met veel spek, kaas, room, bier en aardappel. Gutbürgerlich Duits dus. WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127