In Nederland wil het maar niet lukken met de kerstmarkten. Gelukkig is Duitsland dichtbij. Wat kunnen de Duitsers (en Oostenrijkers, Fransen en Tsjechen) wat wij niet kunnen? „De sfeer is er overweldigend", zegt liefhebber Leo Roosen (64) uit Moergestel. Met busladingen vol reizen Nederlanders als hij elk jaar af naar het nabije oosten voor een dagje of weekeinde scharrelen op de Duitse Weihnachtsmarkten. En dat terwijl Nederlandse steden met hun knusse trap gevels en creatief verlichte grachtengordels toch ook hun best doen. Maar ja, in Duits land is alles nu eenmaal anders. Cultuur en taal van beide buurlanden waren ooit ver gelijkbaar, maar sinds de middeleeuwen hebben ze niet anders gedaan dan uit elkaar groeien. Tegenwoordig verstaan we elkaar niet meer - tenzij je ervoor doorgeleerd hebt - en lopen cultuur en historie sterk uiteen. Wat is er dan zo anders aan de Duitse kerstmarkten, en die in andere Duitstalige gebieden als Oostenrijk of het Franse Elzas- Lotharingen? Traditie: kerstmarkt versus sinterklaasmarkt Ook al is de focus de afgelopen decennia enigszins verschoven naar kerst, Nederland blijft van oudsher een sinterklaasland. Pas in de tweede helft van de 19de eeuw begon de kerstcultuur vanuit het oosten langzaam door te dringen. Ineke Strouken is deskun dige op het gebied van immaterieel erfgoed en volkstradities. „In Duitsland bestaan de kerstmarkten al ruim zeshonderd jaar", zegt zij. „Wij hadden door de eeuwen heen sinterklaasmarkten, ook met lekkernijen en gezelligheid, maar die waren veel minder uitbundig. En niet met verlichte en ver sierde bomen." Die kerstbomen verschenen - niet alleen in Nederland, ook in bijvoorbeeld Groot- Brittannië - pas tegen het einde van de 19de eeuw. Strouken: „Wij waren calvinistisch, vierden meer binnenshuis op een sobere manier. Zelfs het katholieke deel van Ne derland heeft een paar tikken meegekregen van het calvinisme. De protestanten had den al genoeg moeite met het katholieke karakter van de sinterklaasviering. We de den wel aan Sint-Maarten, Driekoningen en Pasen, maar al met al werd de kerstviering met bomen, opsmuk en praal hier maar moeizaam een traditie." Kerstmarkten zien we in Nederland zelfs pas sinds dertig jaar. Grootse aanpak, veel lichtjes en collectief geloof Duitsers pakken hun kerstmarkten door hun geschiedenis een stuk grootser aan: ze organiseren ze al sinds het midden van de 14de eeuw en van oudsher is elke kneute righeid hen vreemd. Strouken: „Ze hangen de bomen voller dan wij doen, er is over daad in licht en versiering en meer collec tief geloof in de waarde van de traditie. Dat maakt de sfeer intenser." Voor de al genoemde Brabander Leo Roo sen en zijn vrouw Hanny (62) is dat precies de reden om elk jaar een bustocht met over nachting naar Duitsland te boeken. Dat doen ze al sinds 2012. Brabanders kunnen ook een feestje bouwen, maar voor de puike kerstbeleving moet je naar het oosten. „We boeken via effeweg.nl een bus naar Essen, mijn absolute favoriet, en de volgende dag rijden we in drie kwartier naar Düsseldorf. Reizen Waar is de kerstmarkt wél leuk? TEKST EGBERT JAN RIETHOF/FOTO'S LAURENCE DELDERFIELD WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 125