Zalmceviche met avocado JANNY KIOIT Dolma's KOKEN \oeteri Janny van der Heijden (64) is jurylid bij Heel Holland Bakt en schreef tientallen kookboeken. Ze deelt haar favoriete recept van de winnaar van Het Gouden Kookboek 2018: TLVman Jigal Krant, over de eetcultuur van Tel Aviv. „Ceviche, een schotel met rauwe vis, is ontzettend lekker. Het ziet er ook nog eens mooi uit. Meestal wordt het gemaakt van witvis, maar Jigal Krant ge bruikt verse zalm. Het gerecht is verrassend lekker. Diepvries zalm kan ook, als die maar van goede kwaliteit is. Ik zeg altijd: koop de beste kwaliteit die jouw portemonnee toestaat." 50 a 60 stuks 250 ml olijfolie 2 bosjes bosui, fijngesneden 1 ui, gesnipperd 2 knoflookteentjes, geperst 400 g risottorijst half bosje dille, fijngesneden half bosje koriander, fijngesneden hele bos munt, fijngesneden rasp van 2 citroenen 60 a 70 wijnbladeren (in pot, bij de mediterrane winkel), schoongespoeld en uitgelekt sap van 2 citroenen 4 schijfjes citroen Griekse yoghurt (of Azerbeidzjaanse, als je die kunt vinden) wat fijngesneden dille en munt olijfolie Smoor uien en knoflook 10 mi nuten in de helft van de olijfolie in een pan met dikke bodem. Voeg rijst toe en bak deze 5 mi nuten mee. 400 ml water erbij, goed doorroeren. Vijf minuten met deksel laten pruttelen. Vuur uit en 10 minuten rusten. Voeg alle kruiden, citroenrasp, peper en zout toe. Leg in een diepe pan 5 wijnbladeren met de nerf naar boven. Citroensap en schijfjes citroen erbij. Schep op de bladeren een eetlepel rijst. Vouw de randen naar binnen en rol ze op. Rangschik de rolletjes in de pan en leg hierop volgende lagen. Schenk de rest van de olijfolie erover. Afdekken met een bord. Giet er warm water bij tot de dolma's net onder staan. Zet de pan op het vuur. Na 50 minuten zijn de dolma's gaar. Laat ze afkoelen en serveer dit culturele erfgoed met yoghurt, kruiden en een scheutje olijfolie. Gezond Druivenblad kun je ook eten als alternatief voor sla, spinazie of boerenkool. Het zit boordevol ijzer, kalium en eiwitten. Plov De Azerbeidzjaanse keuken telt meer dan veertig plov-gerech- ten. Plov is rijst, bedekt met saffraan en andere kruiden. Zwarte thee Na de maaltijd drinken de Azerbeidzjanen graag zwarte thee. Gasten krijgen het ook vaak als welkomst drankje. Kaviaardiplomatie Een bekende Azer beidzjaanse delicates se is zwarte kaviaar uit de Kaspische Zee. Het begrip 'kaviaar diplomatie' komt hier vandaan: lobbywerk met dure cadeaus. Waarom houd je zo van dit recept? Ingrediënten (voor 4 personen): 40 g zalmfilet zonder huid sap van 5 limoenen 85 ml arak of ouzo 1 cm verse gember, geschild en gehalveerd 1 teen knoflook, in grove stukken 1 rode chilipeper 1 rode grapefruit 1 rijpe avocado blaadjes van 4 takjes munt, fijngehakt 2 el pijnboompitten, geroosterd Bereiding Meng het limoensap, de arak of ouzo, gember, knoflook en een snuf zout in een kom. Roer en laat de smaken 2 minuten in trekken. Schenk de marinade door een fijne zeef in een tweede kom. Verwijder het steeltje van de chilipeper, wrijf 'm heen en weer tussen je han den en schud de zaden eruit. Snijd in flinterdunne ringen. Schil de grapefruit met een scherp mes. Doe dit royaal, zodat het vruchtvlees bloot komt te liggen. Snijd de partjes los door met het mes langs de vliezen te snijden. Halveer de partjes grapefruit in de lengte. Halveer de avocado, verwijder de pit en schep met een lepel het vruchtvlees uit de schil. Snijd in kleine reepjes, be strooi met zout en besprenkel met 1 theelepel marinade. Snijd de zalm met een scherp mes in heel dunne plakken. Laat 2 minuten garen in de marinade. Schik de plakken zalm op 4 borden. Sprenkel er nog wat marinade over. Garneer subtiel met de avo cado, grapefruit, chilipeper, munt en pijnboompitten. Waar schijnlijk houd je wat avocado en chilipeper over. WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123