1 'Ik wilde als een gokker al mijn fiches inzetten' ,t mensen. Wij ge Dertien jaar na zijn verfilmde roman De boekendief komt Markus Zusak met De bruggenbouwer. „Ik wilde een boek schrijven dat alles voor me zou betekenen." Het had zomaar gekund of Bridge of Clay, vertaald als De brug genbouwer, was nooit verschenen. Dertien jaar werkte de Australische schrijver Markus Zusak (43) eraan na zijn internationale bestseller The Book Thief. Hij had zich ten doel gesteld een epische roman te schrijven, met de hoogste ambities. „Het woord episch valt al op de eerste bladzijde. Ik wilde zien waartoe ik in staat was. Ik had The Book Thief geschreven, al had ik nooit gedacht dat het zo'n succes zou worden: een boek dat zich afspeelt in nazi-Duitsland, met De Dood als verteller, een boek waarin iedereen doodgaat en dan ook nog zeshonderd blad zijden. Nu wilde ik een boek schrij ven dat niet iéts voor mij zou bete kenen, maar dat alles voor me bete kent. Ik wilde het soort schrijver zijn dat als een gokker al zijn fiches in een keer inzet - en een boek schrijven dat zo van mij is dat nie mand anders het geschreven had kunnen hebben." De bruggenbouwer is het meesle pende verhaal van vijf broers, ver teld door de oudste, Matthew. Na de dood van hun moeder en het vertrek van hun vader moeten ze het met elkaar zien te rooien en ze doen dat op hun eigen onortho doxe wijze - met de huisdieren Achilles (muilezel), Telemachus (duif), Rosy (hond), Hector (kat) en Agamemnon (goudvis). Hun namen verraden de belang rijke rol die de epische gedichten Ilias en Odyssee in het boek spelen; zo staat Rosy voor Homerus' rosy- fingered dawn, de rozevingerige dageraad. Bouwvakker In deze saga vertelt Matthew hoe zijn moeder Penelope als jonge pia niste uit communistisch Polen vluchtte. Haar vader gaf haar de liefde voor Homerus mee, die zij weer aan haar jongens overdroeg. De geschiedenis van vader Michael, een kunstenaar die bouwvakker werd, is doordesemd met diens passie voor schilder en beeldhou wer Michelangelo - die weer over slaat op Clay. Zusak: „Ik wilde een epos schrij ven over gewone wone TEKST MARJOLIJN DE COCQ Een heldenepos over doodgewone mensen WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 119