'Mijn geloof is heel rudimentair, ik twijfel veel, te veel' jonge mensen die de wereld voor het eerst ontdekken." „Het klinkt raar om het zo hardop te zeg gen, maar dat was een spirituele, of beter gezegd, een religieuze crisis. Vandaar dat geloof een belangrijke rol speelt in dit boek. Welke rol het in mijn eigen leven speelt, was een vraag die ik jarenlang had wegge stopt. De afgelopen jaren diende die zich weer aan en begon ik erover na te denken. Ik kwam tot het besef dat ik het geloof sim pelweg uit mijn leven had gebannen, want dat is in onze huidige tijd heel eenvoudig, ook in het van oudsher katholieke Italië. De jongere generaties in ons land verschil len daarin weinig van andere Europeanen. Dat maakte het vraagstuk alleen maar ur genter. Want het geloof, de waarden die er mee samenhangen, is niet iets dat je zomaar even wegwerpt. Ik begon erover te lezen, bezocht bijbelstudies. Dat ontstond vanuit een diepe interesse, gebaseerd op de vraag: waar sta ik, te midden van dit alles?" „Klopt, maar ik denk niet dat er een substi tuut is voor ons verlangen naar God. Mijn personage Bern,zoekt het later in andere dingen, maar niets kan zijn diepere verlan gen daadwerkelijk bevredigen. Ik ben areli gieus opgevoed. Terwijl Bern het geloof afwijst en zijn eigen weg zoekt, deed ik als tiener het tegenovergestelde: ik liet me dopen. Al was dat ook uit rebellie tegen mijn atheïstische vader. Later, toen ik na tuurkunde studeerde, kwam religie weer verder van me af te staan. Die wetenschappelijke wereld is erg anti religieus, al ben ik van mening dat het een het ander niet uitsluit. Na tien jaar kwam ik tot het besef dat er iets niet klopte aan de manier waarop ik in het leven stond. Ik voelde dat er iets ontbrak. Mijn geloof is heel rudimentair, ik twijfel veel, te veel. Over alles. Schrijven is wat voor mij het dichtst in de buurt komt van bidden. Het gevoel van verbondenheid dat anderen vinden in gebed, ervaar ik tijdens het schrijven. Dit boek is in zekere zin het antwoord op mijn vraag hoe ik me verhoud tot het ge loof. Maar ik schreef het ook omdat er naar mijn idee een sterke relatie is tussen de wereld van vandaag en de manier waarop we omgaan met religie. Enerzijds hebben we het geloof afgezworen, anderzijds komt het terug op zeer ongecontroleerde manie ren." „Precies. Het is alsof overal geisers in de grond zitten, die onverwacht en met veel geweld tot uitbarsting komen. Je kunt zeg gen: die mensen zijn gek. Maar we moeten En wat was de tweede crisis? Veel jongere mensen keren zich voor zingeving richting mindfulness, yoga of andere spirituele bewegingen. Via terrorisme en zelfmoordaanslagen, bedoel je? WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 117