NIEUW INTERVIEW Sprookjes vertellingen Wabi-sabi Eric Clapton De Italiaans Paolo Giordano (35) schuwt in De hemel verslindende actuele thema's niet. Armoede, kapitalisme milieuproblemen, (on)vruchtbaarheid - twintigers en dertigers hebben veel om hun hoofd over te breken. In De hemel verslinden maakt de lezer kennis met de Turijnse Teresa, die haar zomers doorbrengt met haar vader en oma in het zuidelijke Puglia. Ze ontmoet er drie jongens: Nicola, Bern en Tommaso, die een heel andere en religieuzere opvoeding krijgen dan zij. Terwijl ze volwassen wor den en zich afvragen hoe ze hun leven wil len vormgeven in een kapitalistische we reld, lopen hun onderlinge vriendschap pen, dromen en verlangens averij op. Het zijn ingrediënten die de lezers van Paolo Giordano's bestsellers De eenzaam heid van depriemgetallen en Het menselijk lichaam bekend zullen voorkomen. Ook daarin zijn hoofdrollen weggelegd voor jongeren die hun weg moeten vinden in de wereld en moeten leren omgaan met pijn, verlies en verantwoordelijkheid. Giordano lacht. „In dit geval waren het er eigenlijk twee", zegt hij. „Het boek begint met een scène waarin Teresa ziet hoe de drie jongens zich uitkleden om stiekem in het zwembad bij haar huis te gaan zwem men. Je kunt het uitkleden zien als een me tafoor voor het afleggen van de laagjes om je heen. Ik miste het gevoel dat we allemaal wel kennen van toen we klein waren: dat je je volkomen onbevangen en zonder enige terughoudendheid kon verliezen in een verhaal. Het vermogen om de wereld zo zonder voorbehoud tegemoet te treden, ben ik op de een of andere manier verloren toen ik een jaar of 12,13 was. Sinds ik natuurkundige en schrijver ben, ben ik bedachtzamer en analytischer. Ik besefte dat ik, als ik weer zo onbevangen wilde kunnen lezen, schrijven, léven, alles wat ik wist en had geleerd, en de bescher ming die ik gaandeweg mijn leven had op gebouwd, moest proberen los te laten. Dat voelde als uitkleden, naakt worden. Uitein delijk mondde dat uit in een verhaal over 28 Lezen SPROOKjes öc VeRTeLiiNqeN FANTASY J.R.R. Tolkien (1892- 1973) had als kind niet bijzonder veel inte resse in sprookjes, bekent hij in het essay Over Sprookjesverha ten. Toch schreef hij behalve De Hobbit en In de ban van de ring ook sprookjes en fanta sierijke gedichten. In Sprookjes Vertellin gen zijn ze gebundeld. Ook het essay is erin op genomen. (Boekerij, €20) ROMAN Francesc Miralles gooide hoge ogen met Ikigaiover de Japanse ingrediënten voor een gelukkig leven. In Wabi- sabi neemt hij de le venskunst wabi-sabi als leidraad; het bena drukken van imperfec tie. Hij laat Samuel, een eenzame literatuur docent, naar Japan reizen om grip te krij gen op die filosofie. (Boekerij, €20) BIOGRAFIE Voor Eric Clapton sprak biograaf Philip Norman onder anderen met Pattie Boyd, de vrouw voor wie Clapton Layla schreef. Ze ver telt openhartig over onder meer zijn en haar eigen drugsge bruik. Norman schreef eerder biografieën van Paul McCartney en Mick Jagger. (Thomas Rap, €25) 'Schrijven komt dicht in de buurt van bidden' TEKST VIVIAN DE GIER FOTO MARCO OKHUIZEN In een eerder interview zei je dat je voor elke roman een crisis nodig hebt. Wat voor crisis lag aan dit boek ten grond slag? WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 116