'Ik wil mensen combinaties laten proeven die ze met kennen' Rick van den Broek ontmoet op de hotelschool in Leeuwarden zijn huidige vrouw Kim. Ze vertrekken in juni 2008 naar Bonaire om er een res taurant te openen en blijven er tien jaar. Ze keren terug voor hun dochters van 6 en 3 jaar. Ze kopen een oude boerderij met een schuur en een ele gante kas, ontworpen door architect Sander Giesen. „Het was niet de bedoeling een res taurant te openen, maar ik vond het zó'n sprookjesachtige aanblik. De oprit, de bosrand, de fruit- en noten bomen en de kas die 's avonds zo mooi is verlicht. Ik zag het helemaal voor me. Tijdens een diner zie je de sterren. En soms de regendruppels of de sneeuwvlokken. Dit is mijn droom. De keuken van Bonaire hebben we achter ons gelaten. Die gedijt in een ander klimaat. Wij koken volgens de seizoenen, met producten die op fiets- afstand te koop zijn. Tegenwoordig kijken de gasten mee of je duurzaam kookt, dan kun je geen kreeft uit Ca nada invliegen. Dat wil ik ook niet. Wij maken de 'streektartare' van koeien van de buurvrouw. In de herfst werken we met kastanjes en zelfgemaakte olie van dennennaalden. De ingelegde appels komen uit onze eigen tuin. De poelier levert ons wat driehon derd jagers uit de buurt naar hem toe brengen. Die mensen komen bij ons eten om te kijken wat wij met de haas hebben gedaan. Ik heb nu een klassieke hazenpeper en een hazenrugfilet met wildjus op het menu staan. Dit is de Achterhoek hè, bekend om zijn wild. We schenken een champenoise van een wijnboerderij hier vlakbij en heb ben ons eigen donkere bier gebrou wen. Ik leer nog steeds van onze krui denvrouw Thea van Hoof, zij levert twee of drie keer per week kruiden en eetbare bloemen. Ze wijst ons op de melde en het duizendblad in de tuin, om mee te garneren. Je moet het met elkaar doen in de Achterhoek." pas wat je krijgt als het op tafel komt. Zoals menig chef-kok kookt Schook volgens de seizoenen, hij laat zich daarbij leiden door spontane invallen en inspireren door zijn wereldreizen. „Ik experimenteer nu met miso's van een Japanse dame uit Rotterdam. Ze maakt de gefermenteerde pasta niet van sojabonen, maar van Nederlandse peulvruchten. Ik hou van krachtige smaken als sojasaus, hoge zuren en umami. Ik wil mensen ingrediënten laten proeven in een combinatie die ze niet eerder heb ben ervaren. Zoals ons hartig-zoete ge recht van gebakken eendenlever met lychee, ijs op basis van pandanrijst, op smaak gebracht met een miso van dop erwten en verveine-olie. In mijn menu's zijn twee gerechtjes altijd vegetarisch. Zo gaar ik een ei dooier op 62 graden en combineer dat met zwarte knoflook, eekhoorntjes brood, pasta van aardpeer en poeder van koffie en cacao. Heerlijk!" Nooit eens tabak van zijn vak? „Ze ker niet. Ondernemen daagt me uit. Ik droom ervan over tien jaar meerdere zaken te hebben waar je kleine ge rechtjes eet met een goed glas wijn erbij, en niet per se een hele maaltijd hoeft te bestellen. Gerechtjes die eruit springen, opgebouwd uit een paar smaken." Chef-kok: Rick van den Broek (34) Restaurant: De Pol, Doetinchem Menu: vier tot zes gangen, vanaf 49 euro Getipt door: hoofdredacteur Iris Kra nenburg van Entree Magazine. „Luxe uit eten in een mini-restaurant, zonder dat het stijf wordt. Dat is helemaal van deze tijd. De gasten zien wat Rick doet, en dat voegt beleving toe." WG ZATERDAG 17 NOVEMBER 2018 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115